1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtileri nelerdir. Aşağı yukarı bütün sağlık sorunları ortaya çıkmadan evvel belli başlı belirtiler söz konusu olmaktadır. Örneğin günlük hayatta fazlaca karşılaşılan baş veya karın ağrıları çoğunlukla alınan ağrı kesicilerle geçiştirilir. Lakin bu ağrıların sebebi belki de ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ve insanlar farkına varmazlar.

Varis hastalığında da çeşitli belirtiler söz konusu olur. Fakat bazen varis hastalarının hastalıklarında gözden kaçırdıkları belirtiler olabilir. Fakat bir çok fazla insan bu şikayetlerin verdiği yakınmalardan dolayı bıkar ve tedavi olmayı ister.

Çapındaki genişleme nedeniyle ten üzerine taşan damarlar varisin ilk belirtisi olabilir. Bunun dışında sızlama, ağrı, özellikle gece olunca rahatsız edici derecede fazla sıklıkla kramp ve şiddetli kaşıntılar görülmektedir. Bilhassa gün içinde bacaklarda önemli açıdan ağırlık ve yorgunluk hissi görülür.

Başlıca Varis Belirtileri

1-Ağırlık ve Yorgunluk Hissi

Hasta bilhassa ayakta çok aşırı kısa süre durduğu süre bacaklarında ağırlık ve zahmet hissi meydana gelmektedir. şahıs derhal bir yere oturarak dinlenme hevesi duyar. Gayet aktif bir şekilde güne başlayan şahıs birden bire bastıran yorulmak hissi ile karşılaşır. Nerede olduğunun hiç bir önemi olmayıp bulduğu kaldırım, bank, koltuk yada sandalye benzeri her yere oturmak istemektedir. Yalnız burada bilinmesi gereken esas konu her yorgunluğun sonucunda varis hastalığının olmadığıdır. zahmet öteki problemlerin da sebep olduğu bir hastalık olmakta.

2-Ağrı

Bacaklarda mühim düzeyde ağrılar meydana gelmektedir. Gün arasında de var olan bu ağrılar daha aşırı çok akşamları hissedilir. Akşam olduğunda bacakları yukarıda tutma hissiyatı yaratır. Bacakların yukarıda tutulması ile ağrılar düzelir.

3-Şişlik

Çoğu zaman ayak bileği ile baldırda şişlikler meydana gelir. Uzun zaman ayakta kalındığında görülmektedir, sabah ise şişlikler söz konusu olmaz.

4-Kaşıntı

Bacaklarda göllenen pis kan kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Çoğu zaman ayak bileğinde oluşur.

5-Kramp

Öteki şikayetlerde bulunduğu gibi aşırı ayakta kalındığında ortaya çıkan bir tür şikayettir. Bilhassa geceleri uykudan uyandırabilecek şekilde ağrılı kramplar görünebilir.

6-Cilt Renginde Değişiklik

Önlem alınmayan ve önemsenmeyen varislerde ilerleme meydana gelerek renk değişim işlemi ve yaralar gözlemlenebilir.

7-Kanama

Çok çok ileri varis vakalarında ortaya çıkan tehlikeli bir şeydir.

8-Uyuşukluk

Bilhassa ayak parmaklarında mühim biçimde uyuşmalar meydana gelebilir.

Varis belirtileri görüyorsanız ve tedavi olmak istiyorsanız lütfen bize ulaşın.

Varis BelirtileriSık Sorulan Sorular3
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

 • Varis Şikayetleri Ne zaman Ortaya Çıkar?
  1. Varis şikayetleri daha aşırı günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkarak akşama doğru artış göstermektedir.
  2. Şikayetler daha yoğun diz 6 alanında meydana gelir.
  3. akşamları evde istirahat edildiği sırada bacakların yukarıda tutulma ihtiyacı belirir.
  4. Bacaklar yürek seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edilirse rahatlama gözlemlenir.
  5. Varis çorabı kullanıldığında şikayetlerde azalış olur.
  6. Sıcak ortam yahut havaların varis şikayetlerini artırdığı bu gibi, soğuk ortam ve soğuk hava da iyi gelmektedir.
  7. Yürüyüş, spor, yüzme ve ya egzersizle azaldığı benzeri sabit ve hareketsiz kalındığında şikayetler artış göstermektedir.
 • Varisin Dereceleri Nelerdir?
  Varisin Dereceleri Nelerdir?

  Toplardamar hastalıklarının şiddeti günümüzde 0-6 arasında belirtilmektedir. Derece O, Derece 1, Derece 2, Derece 3, Derece 4, Derece 5, Derece 6.

  Derece O: Görülebilen toplardamar hastalığı yok,
  Derece 1: 1-3 mm çapında ince varisler,
  Derece 2: Çapı 4 mm üzerinde olan gerçek varisler,
  Derece 3: Bacakta şişlik,
  Derece 4: Ciltte kahverengi-siyah değişiklikler,
  Derece 5: Cilt değişiklikleri ve ayak bileği çevresinde iyileşmiş yara,
  Derece 6: Açık yara olması (hemen daima ayak bileği içi tarafında).

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314
DMCA.com Protection Status