1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis tipleri çeşitli olduğundan, her varise aynı tedavi tekniği uygulanamadığı gibi, sıklıkla bir hastaya birkaç varis tedavisi yöntemi bir arada uygulanabilir. Varis tedavisi'nde Ankara'da bulunan kliniğimizde varisin belirlenmesinde olduğu gibi hangi tip varislerde hangi tedavi tekniğinin uygulanacağı da yapılan tetkikler sonucunda belirlenmektedir.

Varis Tedavisi'nin gerekli olup olmadığı ve varisin tipi hastaya göre değişir. Bir bayanda estetik açıdan görüntü bozukluğuna yol açan basit ve küçük bir varis tedavi edilebileceği gibi, yaşlı hastalarda görülen daha yaygın varisler varis çorapları ile yaşam boyu sürebilir. Ankara'da yaşayan hastalar genellikle kişiyi rahatsız eden görüntü bozukluğu varsa, ağrı ve şişliğe yol açıyorsa varis tedavi edilmelidir. İleri düzey varisler özellikle ciltte renk değişikliğine ve yara oluşmuşsa mutlaka varis tedavi edilmelidir.

Varisklinik'de Varis Tedavisi Ankara'da üç çeşit tedavi yöntemi vardır:

 1. Lazerle varis tedavisi: Damar içi girişimsel radyoloji işlemi olan yönteme ilişkin ayrıntılı bilgiyi Lazerle Varis Tedavisi başlığı altında ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.
 2. Köpük tedavisi: Damar içi girişimsel radyoloji işlemi olan bu yönteme ilişkin ayrıntılı bilgiyi Köpük Tedavisi başlığı altında ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.
 3. Skleroterapi: Damar içi girişimsel radyoloji işlemi olan yönteme ilişkin ayrıntılı bilgiyi Skleroterapi başlığı altında ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.

Varis Tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis TedavisiHasta Yorumları2
 • Hüseyin Erdoğan 29.06.2017

  Başta Rengin Türkgüler hocam olmak üzere ekibine çok teşekkür ederim. Yaklaşik 10 yıl gibi uzun süredir rahatsız Olduğum varislerden çok kısa bir sûrede kurtuldum her şeyden önce tedavi öncesi Güleryüz ilgi alaka beni en mutlu eden faktördür,burdan herkese Gönül rahatlığı ile varis sıkıntısı olanlara kişilere rengin Hocamı tavsiye ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Nesrin Cansız 29.06.2017

  Rengin hanımla tanıştığım için mutluyum. Varislerimin tedavisi sırasinda ve sonrasında ilgileri ve elde ettigimiz sonuc beni cok mutlu etti. Safiye hanima ve size kolay gelsin diyorum her sey icin teşekkürler.

  Nesrin Cansız

Varis TedavisiSık Sorulan Sorular4
 • Lazerle Varis Tedavisinde Anestezi Verilir Mi?
  Lazerle varis tedavisinde anestezi verilmez.

  Lazerle varis tedavisi esnasında hastalara işlem esnasında genel anestezi uygulanmaz. Hasta işlem esnasında uyanıktır. Doktorla sohbet edebilir ve işleme yardım eden ekibi izleyebilir. İşlem esnasında kimi hastalar kitap dahi okumaktadır. İşlemin temelinde ameliyatsız tedavi olduğu için bacakta işlem esnasında duyulabilecek düşük seviyedeki ağrının hissedilmemesi için tümesan anestezi yani bölgesel anestezi uygulanır.

  Hasta tedaviye yürüyerek gelir ve yaklaşık 1 saat sonra yürüyerek evine gidebilir. Yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

 • Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaması dolayısıyla oluşur.

  Bacak toplardamarları görevlerini damar içinde bulunan ve kanın sadece yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıklar sayesinde yaparlar. Bu kapakçıkların kanı aşağı kaçırması ile birlikte toplardamar görevini yapamaz hale gelir ve içindeki kanın oluşturduğu basınç ile genişlemeye başlar. Genişleyen damar içindeki kapakçıklar daha da bozularak artık hiç işlev göremez hale gelir.

  Varis herhangi ilaç ile bitkisel tedavi ile ya da kremle geçmez. Varis olmuş damarın çapının daralması fiziken mümkün değildir. Kullanılacak kremler ilaçlar ve bitkisel kürler tedavi etmez, şikayetleri geçici olarak hafifletebilir.

  Bu nedenle varis ya eski yöntem olan ameliyatla varis tedavisi, ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilir.

  Ameliyatsı varis tedavisi yöntemleri; 
  • Lazerle varis tedavisi 
  • Buharla varis tedavisi 
  • Radyofrekans ile varis tedavisi
  • Köpükle varis tedavisi ve 
  • Skleroterapidir. 

  Zamk ile varis tedavisi de son zamanlarda ülkemizde uygulanmakla birlikte klinik sonuçları halen çok netleşmemiş olduğundan ve kullanılan malzemenin dolaşıma geçmesi riskinden dolayı kliniğimizde tercih edilmemektedir.

 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

 • Varis Çorapları Şikayetleri Azaltmada işe Yarıyor mu?

  Bazı varis hastaları muayene olmak için maalesef aile hekimlerine ya da varis hakkında bilgisiz farklı doktorlara gitme gereği duyarlar. Bu doktorlar varis konusu için yetersiz bilgiye sahip oldukları için varis çorabı reçete etmektedirler. Hasta da bu çorabı temin edip kullandığında varislerinin tamamen geçeceğini ümit eder başka bir tedbir almaz.

  Burada bilinmesi gerek en mühim etken varis çoraplarının asla tedavi etme özelliğinin olmamasıdır. Bu çoraplar sadece şikayetlerin azaltılması yönünde kullanılması gereken araçlardır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314
DMCA.com Protection Status