1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Hastalığının Dereceleri

Varis Hastalığının Dereceleri hakkında bize çok fazla soru gelmektedir. Biz bu sorulara ayrıntılı şekilde cevaplar vermekteyiz. Çoğu varis hastası kendilerinde gördükleri varis rahatsızlığının derecesine göre tedavi kararı vermeye çalışmaktadır. Oysa durum böyle değildir.

Varis başlangıcı

Varis hastalığının ilk aşamasında çoğu zaman hastalar varis hastalığının belirtilerini kendilerinde görmezler. Ancak bu durum onların varis hastası olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu varis hastalarının büyük bir bölümü varis tedavisi yaptırmaktadır. Bu kişilerin bu şekilde davranışı ve tedaviye gelmemeleri varisin daha da ileri aşamalara ulaşmasına neden olmaktadır.

Varis Hastalığının Dereceleri

İlerlemiş varis hastalığı

Varis hastalığının ikinci aşaması ise artık belirtilerin ortaya çıkması ve bu belirtilerin hastalarda belirli sıkıntılara yol açması ile anlaşılmaktadır. Varis hastalığının belirtilerinden özellikle ayakta ve bacakta şişlik olması göze çarpan ilk yönleridir. Ayak ve bacak ağrısının şiddeti varis hastalarının büyük bir bölümünün tedavi kararına etki etmektedir. Varis hastalığın aşamalarına bağlı olarak ortaya çıkan dolgunluk hissi ve kaşıntı halleri ise nispeten daha hafif belirtiler olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavi için en iyi dönem aslında bu dönemdir denilebilir. Çünkü bu evrede varise müdahale edildiğinde varisin tekrarlama ihtimali iyice azalmıştır. Tedavi yapıldığında son evre varis rahatsızlığı ortaya çıkmayacaktır.

Son evre varis hastalığı

Varis hastalığının ilk iki evresinin geçilmesi sonrasında artık tedavinin bir zaruret haline geldiği kan dolaşımındaki bozukluk dolayısıyla bacakta kalıcı şişlik halinin oluşması, ağrıların dayanılmaz hale gelmiş olması, kaşıntı dolayısıyla cildin kaşımaktan tahriş olması ve kaşıntıya bağlı açık sulu yaraların oluşması halinde varis artık en son evreye gelmiş sayılır. Bu aşamadaki varis hastaları varisklinigi.com da tedavi edilmektedir.

Varis hastalarına tavsiyemiz

Varis hastalığı ciddiye alınması gereken çok önemli bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun ihmal edilmesi, varis hastalığının ilerlemesine neden olunması, varis tedavisini daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle varis hastalığının belirtilerini kendinizde gördüğünüzde varisinizin hangi aşamada olduğuna bakmadan hemen tedavinizi yaptırın.

Varisli damarların klinik sınıflandırması

 • Primer varisli damarlar. Alt ekstremitelerin primer varisli damarları, anormal şekilde çalışan ve etiyolojisi büyük ölçüde bilinmeyen dilate ve kıvrımlı damarlardır. Anatomik bakış açısından, varisler yüzeysel veya derin olabilir. Varisli damarlar, yüzeysel sistemin yetersizliğine veya derin sistemin ve bazı büyük venöz yetersizliğine sekonder olabilir. Derin sistemin primer kapak yetersizliğine konu olabileceği ancak yüzeysel sistemin en çok etkilenen sistem olduğu kabul edilmektedir.
 • Telenjiektaziler1 mm veya daha küçük çaplı intradermik damarların dilatasyonlarıdır. Boyut 1 mm'dir. Lokalize veya dağınık olabilirler ve kırmızı, morumsu veya mavi olabilirler. En sık uyluklarda lokalizedirler, ancak ekstremitenin diğer bölgelerini etkileyebilirler. Genellikle retiküler veya trunküler varisler gibi diğer varisli damar türlerinden muzdarip uzuvlarda bulunurlar.
 • Retiküler varisler1 ila 4 mm arasında değişen dermik 26 pleksusun genişlemiş damarlarıdır. Konumlarına bağlı olarak, renkleri morumsudan maviye değişir. Lokalize olabilir veya yayılabilir ve ekstremitenin farklı bölgelerindeki varislerin diğer aşamaları ile ilişkili olabilir.
 • Trunküler varisli damarlar, büyük veya küçük safen venleri ve kolları boyunca dağıtılan varislerdir. Çapları 4 mm veya daha büyüktür ve pelvis ve gastrocnemius ve soleus kasları gibi diğer venöz bölgelerin varisli damarları ile ilişkili olabilir. İzole yetersiz perforatörlerin sonucu olabilirler.

Hastalığın klinik aşamaları

Alt ekstremitelerin primer varisli damarları dört klinik aşamada sınıflandırılabilir:

 • Aşama 1. Asemptomatik.
 • Aşama 2. Semptomatik. Ödem, ağırlık, yorgunluk, yanma hissi, kramplar, kaşıntı ve ağrı en yaygın semptomlardır.
 • Aşama 3. Deri Değişiklikleri I. Bu aşamada pigmentasyon, egzama, ölçeklendirme ve selülit yaygındır. Bu belirtiler genellikle bacağın distal üçte birine ve ağırlıklı olarak medial yönden lokalizedir.
 • Aşama 4. Deri değişiklikleri II. Lipodermatoskleroz ve ülserasyon. Lipodermatoskleroz, kronik venöz yetmezliğin ileri bir aşamasıdır. Yüzeysel venöz yetmezliğin bir sonucu olarak, tek başına veya derin venöz yetmezlik ile mevcut olabilir. İkincisi, reflü, tıkanıklık veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Mikrodolaşım değişiklikleri ve kronik enflamatuar süreç, deri, deri altı doku ve bazen fasya ve periosteum içeren fibroz ve skar dokusu üretir.
 • Ülserasyon, yüzeysel veya derin venöz sistem sorunun son aşamasıdır. Tercihen medial yönde, ekstremitenin distal üçte birinde lokalizedir, ancak bacağın lateral yönünde ve ayağın dorsumunda daha az sıklıkta ortaya çıkabilir.
Varis Hastalığının DereceleriSık Sorulan Sorular1
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hilal Kula01.05.2021

  Sol vena safena Magna istirahat halinde proksimal kesimde çapı 6.4 mm , uyluk orta kesimde 3.2 mm , popliteal düzeyde 2.4 mm ölçülmüştür.vena safene parva istirahatte en geniş çapı 4.6 cm Sağ vena safene Magna istirahat halinde proksimal kesimde çapı 5.9 mm , uyluk orta kesimde 3 mm , popliteal düzeyde 2.3 mm ölçülmüştür Sağ sol alt ekstremitede derin ve yüzeyel venöz yetmezlik bulguları. Hocam özellikle sol bacakta şiddetli ağrı ve şişlik yaşıyorum , orta basınçlı diz altı varis çorabı kullanıyorum, 28 yaşında kadınım , ne önerirsiniz , şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hilal hanım merhaba anlattıklarınıza göre varisleriniz var. Varisler ağrı vs. yapar. Önereceğim şey varisler için tedavi olmanızdır. Aksi taktirde varis çorabı şikayetlerinizi ve varislerinizi tedavi etmez. Sağlıklı günler dilerim.

 • H
  Hüsniye K.11.10.2018

  hocam Çankırı dan yazıyorum. benim bacaklarım geceleri çok ağrıyor ve kramp giriyor. Sürekli uykudan uyanıyorum. ama bacaklarımda hiç damar yok şişme de olmuyor. burda doktora gittim varis olabilirsiniz dedi. ama hiçbir ilaç yazmadı. geceleri ağrı kesici alıyorum ama kramplara çözüm bulamadım. bu bendeki varisin derecesi düşük müdür? tedavi olmam gerekir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüsniye hanım geçmiş olsun, tarif ettiğiniz belirtilerin tamamı varis hastalığını gösteriyor. Ancak kesin teşhis mutlaka muayene ile konulabilir. Varisinizin seviyesini anlamak için mutlaka bu muayeneyi olmanız gerekmektedir.

 • H
  Harun Kuzgun23.07.2018

  ilerlemiş varisin tedavisi için lazer tedavisi yapılabiliyor mu. sitenizi okudum ama emin olamadım. bu konuda bana net bir cevap verebilir misiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Harun bey geçmiş olsun, Eğer ilerlemiş varisleriniz varsa endo venöz lazer ablasyon ile varis tedavisi yapılması mümkündür. Endo Venöz Lazer Ablasyon damar içi lazer tedavisidir.

 • E
  Ersoy Üzün06.07.2018

  hocam merhaba, benim varis sorunum var. gittiğim kalp damar cerrahı şimdilik ameliyat olmanıza gerek yok dedi. varis çorabı giyiyorum. acaba ne zaman ameliyat olmam gerekir. bir de ameliyatsız varis tedavisi her variste olur mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Erso Bey.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193