1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Hastalığının Dereceleri

Varis Hastalığının Dereceleri

Varis Hastalığının Dereceleri hakkında bize çok fazla soru gelmektedir. Biz bu sorulara ayrıntılı şekilde cevaplar vermekteyiz. Çoğu varis hastası kendilerinde gördükleri varis rahatsızlığının derecesine göre tedavi kararı vermeye çalışmaktadır. Oysa durum böyle değildir.

Varis başlangıcı

Varis hastalığının ilk aşamasında çoğu zaman hastalar varis hastalığının belirtilerini kendilerinde görmezler. Ancak bu durum onların varis hastası olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu varis hastalarının büyük bir bölümü varis tedavisi yaptırmaktadır. Bu kişilerin bu şekilde davranışı ve tedaviye gelmemeleri varisin daha da ileri aşamalara ulaşmasına neden olmaktadır.

İlerlemiş varis hastalığı

Varis hastalığının ikinci aşaması ise artık belirtilerin ortaya çıkması ve bu belirtilerin hastalarda belirli sıkıntılara yol açması ile anlaşılmaktadır. Varis hastalığının belirtilerinden özellikle ayakta ve bacakta şişlik olması göze çarpan ilk yönleridir. Ayak ve bacak ağrısının şiddeti varis hastalarının büyük bir bölümünün tedavi kararına etki etmektedir. Varis hastalığın aşamalarına bağlı olarak ortaya çıkan dolgunluk hissi ve kaşıntı halleri ise nispeten daha hafif belirtiler olarak ortaya çıkmaktadır. Tedavi için en iyi dönem aslında bu dönemdir denilebilir. Çünkü bu evrede varise müdahale edildiğinde varisin tekrarlama ihtimali iyice azalmıştır. Tedavi yapıldığında son evre varis rahatsızlığı ortaya çıkmayacaktır.

Son evre varis hastalığı

Varis hastalığının ilk iki evresinin geçilmesi sonrasında artık tedavinin bir zaruret haline geldiği kan dolaşımındaki bozukluk dolayısıyla bacakta kalıcı şişlik halinin oluşması, ağrıların dayanılmaz hale gelmiş olması, kaşıntı dolayısıyla cildin kaşımaktan tahriş olması ve kaşıntıya bağlı açık sulu yaraların oluşması halinde varis artık en son evreye gelmiş sayılır. Bu aşamadaki varis hastaları varisklinigi.com da tedavi edilmektedir.

Varis hastalarına tavsiyemiz

Varis hastalığı ciddiye alınması gereken çok önemli bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun ihmal edilmesi, varis hastalığının ilerlemesine neden olunması, varis tedavisini daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle varis hastalığının belirtilerini kendinizde gördüğünüzde varisinizin hangi aşamada olduğuna bakmadan hemen tedavinizi yaptırın.

Varis hastalığının dereceleri hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis Hastalığının DereceleriSık Sorulan Sorular1
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314
DMCA.com Protection Status