1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis; kısaca kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarın hastalığıdır.

Toplardamarlarda genişlemeye varis denir. Varis, bacaklarımızda bulunan toplardamarların genişlemesi ve kirli kanı kalbe taşıyamaması ile ortaya çıkar. Varisin bilinen ilk belirtisi cilt yüzeyinden görünen damarların artmasıdır. Bilinenin aksine bu hastalık tedavi edilmesi gerekli önemli bir sağlık problemidir. Varis ilerleyen yaşlarda kişinin hayat kalitesini olumsuz şekilde etkileyebilecek bir hastalıktır. Bu sebeple varis hastalığı sorunu olan kişilerin bu konuyu ciddiye alması gerekir. Varis hastalığını inceleme yapmaya yetkili ve yeterli Radyoloji uzmanlarına başvurarak varisin tedavisi öncesinde venöz haritalama yaptırması gerekmektedir.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis muayenesi bacak toplardamarlarına Renkli Doppler Ultrason  eşliğinde yapılır. Varis muayenesi sırasında varisli damarların nerede ve ne ölçüde bulunduğu tespit edilir. Buna bağlı olarak oluşturulan çizime venöz haritalama denilmektedir. 

Bu hastalıktan bahsedildiğinde ilk önce bacaklarda belirgin hale gelen damarlar akla gelmekle birlikte el üstünde bulunan damarların da yaşla beraber belirginleşmesi bir çeşit varistir ve tedavi edilebilir.

Bacaklardaki toplardamarlar içinde kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar değişik genetik ve başka faktörler sonucunda görevini yapamaz hale gelirse varis oluşur. Varisin oluşması şu şekilde olur: Bacaktan akciğere iletilen kirli kanın, yer çekimi etkisi ile tekrar bacağa gelerek (Reflü) bacak toplardamarlarında ve dokularda birikmesi ve sonuçta bacak damarlarının bir poşet gibi kirli kanı içinde tutmasıdır.  Bu durum da kendini istenmeyen çirkin görüntü, ağrı,  kramp ve şişkinlikle gösterir. 

Varis zamanında tedavi edilmez ise daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir

Vaktinde önlem alınmayan bu şikayetler ileri evrede artarak tedavisi oldukça zor problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Türkiye’de her 4 bayanın birinde, her 5 erkeğin birinde varis şikayeti görülmektedir

Çoğu zaman bacakta cilt altında mavimsi renkte değişik çaplarda ve kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür. Varisler senelerce görüntü dışında bir şikayete yol açmayabilir. Ancak geçen zamanla varis ağrılı hale de gelebilir. Bacaklarda şişlik ve bir müddet sonra kronik toplardamar (venöz) yetmezliğine dönüşebilir. Varisli olan damarlarda kan pıhtısı oluşabilir ve tromboflebit denilen bu durum bacakta ağrı, şişme ve kızarıklığa neden olur.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Bacaklarda oluşan varislerin tedavisinde başvurulan yöntemler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Damar içine girişim yapılmak suretiyle yapılan tedaviye lazerle varis tedavisi denilir. Damarı kapatmak için lazerin kullanılmadığı onun yerine sklerozan ilaçların kullanıldığı tedavi yöntemi ise skleroterapi ve köpük tedavisidir. 

Lazerle varis tedavisiVarisli damar içine yerleştirilen lazer fiberi yardımıyla damar içinin yakılarak kapatılması suretiyle yapılan varisin tedavisi yöntemidir. Kalın, ameliyat edilebilecek kadar genişlemiş damar varislerine uygulanan, ameliyatsız tedavi yöntemidir. Lazerle varis tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi sitemiz içindeki lazerle varis tedavisi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Köpük tedavisiVarisli damar içine köpürtülmüş şekildeki aterosklerol isimli ilacın verilmesi suretiyle varisli damarın kapatılması işlemidir. Lazerle varisin tedavisi uygulanamayacak kadar ince olan ancak çok çok ince olmayan damarlara uygulanır. Köpük tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi sitemiz içindeki köpük tedavisi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

SkleroterapiVarisli damar içine aterosklerol isimli ilacın doğrudan verilmesi suretiyle kapatılması işlemidir. En ince kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır. Skleroterapi ile varis tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi sitemiz içindeki Skleroterapi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Varis hastalığı hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Varis Ankara

 • Varise ne iyi gelir?

  Bu soru en çok sorulan sorulardan biri olmasına rağmen ne yazık ki bilimsellikten uzak yöntemler bilimsel ve tıbbi yöntemlerden çok ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle varise ne iyi gelir diye soruyorsanız yazımızı ve internet sitemizi detaylı şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

  Öncelikle varis muayenesi olmalısınız!

  Varis belirtileri ile karşılaşan kişilerin varis olup olmadıklarının tespit edilmesi tedavi edilmesinden daha önemlidir diyebiliriz. Çünkü hatalı bir teşhis en iyi tedaviyi önemsiz kılar. Varis hastası olmayan pek çok kişi varis tedavisi olduğu halde varis belirtilerinin ortadan kalkmaması üzerine kliniğimize başvurmuş ve farklı hastalıklar teşhis edilmiştir.

  Örneğin bacakta ağrı şikayetiyle kliniğimize başvuran ve yıllardır varis hastalığı tedavisi gören bir ankilozan spondilit hastası doğru teşhis sonrası varis tedavisini sonlandırmış ve kendi hastalığının tedavisine devam etmiştir.

  Varis muayenesi ve teşhisinde radyoloji son noktayı koyar

  Varisin bacak toplardamarlarında ve kapakçıklarında bulunan bir hastalık olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bugüne kadar kalp damar cerrahları tarafından takip ve tedavi edilen varis hastalarının hastalıklarının teşhisini geçmişten bu yana radyologlar yapmıştır. Radyoloji uzmanları varisli damarlar üzerinde yaptıkları doppler ultrason incelemesi ile varisin varlığını teşhis edebilmektedir. Doppler ultrason ile bacak toplardamarlarındaki ters kan akışını tespit edebilmektedir.

  Tedavi için bilimsel ve en son teknolojiyi kullanın

  Yapılan muayene sonrasında varis hastalığı teşhisinin konulması üzerine varisin derecesine göre varis tedavisinin girişimsel radyoloji uzmanına yaptırılması en iyi seçenektir. Varisli damar içine yapılacak her türlü girişimin ultrason eşliğinde yapılması varis tedavisinin başarısına doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle ister lazerle varis tedavisi seçeneğinde ister köpük ve skleroterapi ile varis tedavisinde ultrason tedavinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

  Bu tedavi yöntemleri dışında yazılacak varis ilaçları, varis kremleri ve varis çorapları tedavi etmek yerine tedaviyi ertelemekten başka bir şeye yaramamaktadır.

 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

 • Varis Şikayetleri Ne zaman Ortaya Çıkar?
  1. Varis şikayetleri daha aşırı günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkarak akşama doğru artış göstermektedir.
  2. Şikayetler daha yoğun diz 6 alanında meydana gelir.
  3. akşamları evde istirahat edildiği sırada bacakların yukarıda tutulma ihtiyacı belirir.
  4. Bacaklar yürek seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edilirse rahatlama gözlemlenir.
  5. Varis çorabı kullanıldığında şikayetlerde azalış olur.
  6. Sıcak ortam yahut havaların varis şikayetlerini artırdığı bu gibi, soğuk ortam ve soğuk hava da iyi gelmektedir.
  7. Yürüyüş, spor, yüzme ve ya egzersizle azaldığı benzeri sabit ve hareketsiz kalındığında şikayetler artış göstermektedir.
 • Varisin Dereceleri Nelerdir?
  Varisin Dereceleri Nelerdir?

  Toplardamar hastalıklarının şiddeti günümüzde 0-6 arasında belirtilmektedir. Derece O, Derece 1, Derece 2, Derece 3, Derece 4, Derece 5, Derece 6.

  Derece O: Görülebilen toplardamar hastalığı yok,
  Derece 1: 1-3 mm çapında ince varisler,
  Derece 2: Çapı 4 mm üzerinde olan gerçek varisler,
  Derece 3: Bacakta şişlik,
  Derece 4: Ciltte kahverengi-siyah değişiklikler,
  Derece 5: Cilt değişiklikleri ve ayak bileği çevresinde iyileşmiş yara,
  Derece 6: Açık yara olması (hemen daima ayak bileği içi tarafında).

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hüseyin Gürgen11.10.2018

  hocam merhaba, benim bacaklarımda varis rahatsızlığı var. ancak kalp kapakçık sorunum da var. acaba sizde varis tedavisi olmam bir sıkıntı yaratır mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey merhaba, varis tedavisi genellikle bu tip sağlık sorunlarına bir etkileşimi yoktur. Ancak hastalığınızın seviyesine göre doktorunuzun bu konudaki değerlendirmesine göre tedavi olma kararı vermenizi tavsiye ederim.

 • O
  Orhan Ersoy14.03.2018

  Rengin Hanım merhaba Muayenehaneniz Ankara'damı? Saygılarımla Orhan Ersoy

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Orhan bey, Muayenehanemiz Ufuk Üniversitesi Caddesi Farilya Business Center 8/56 Çukurambar Ankara adresindedir. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314