1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Ağrısız Varis Tedavisi

Ağrısız Varis Tedavisi

Ağrısız Varis Tedavisi Mümkün mü?

Varis hastalarının en büyük endişesi varis tedavisi sırasında ağrı duyup duymayacağıdır. 

Girişimsel radyoloji uzmanı Dr. Robert MIN tarafından geliştirilen yöntemler ile yapılan varis tedavisi sayesinde ağrısız varis tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Bu tedavi yöntemleri 2000 yılında Amerikalı bir Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Robert MIN tarafından geliştirilmiş olup şu anda Türkiye'de de ağrısız varis tedavisi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doktorlar tarafından yapılmaktadır. 

Girişimsel Radyoloji Yöntemi Olan Lazerle Varis Tedavisi 

Lazerle varis tedavisi ameliyat ile koparılarak çıkarılan damarların koparılması sonucu ortaya çıkan büyük tahribatı önlemek için Girişimsel Radyoloji Uzmanı tarafından geliştirilmiştir. Bu yöntemde varisli damar koparılarak çıkarılmak yerine lazer enerjisi ile içten yakılarak kapatılması şeklinde yapılır.

Bu yöntem sayesinde varisli damar koparılarak çıkarılmaz onun yerine damarın iç yüzeyi yakılarak damarın kapanması sağlanır. Böylece varisli damara bağlantılı olan sağlıklı damarlar görevlerini daha iyi yapmaya başlarlar ve varise bağlı şikayetler son bulur. 

Ultrason Eşliğinde Yapılan Köpükle Varis Tedavisi 

Varisli damarların her zaman lazer enerjisi ile kapatılması mümkün olmayabilir. Nispeten daha ince varislerin kapatılması için köpük tedavisi uygulanmaktadır. Köpük tedavisinde kullanılan ilaç da lazer enerjisinin yaptığı etkiyi kimyasal olarak yapmaktadır. Bu ilaç damar içine verildiğinde damarın büzüşerek kapanmasını sağlar. Böylece varisli damarların dışındaki sağlıklı damarların kapanmaması ve işini yapması sağlanır.

Bu tedavi yönteminde varisli damarların ultrason ile takip edilmesi sayesinde varisli damarlar dışındaki sağlıklı damarların kapatılmaması sağlanır. Aynı şekilde yanlışlıkla sağlıklı kalın damarların kapatılması da önlenir. 

Ultrason ile damarların izlenmesi sayesinde damar içine verilen ilacın damardan başka yerlere gitmesi de engellenmiş olur. 

Kılcal Varislerin Tedavisinden Önce Doppler İle Varisin Sebebinin Araştırılması

Bacaklarda görülen kılcal varisler çoğu zaman estetik bir sorun olarak ele alınır ve doğrudan tedavi edilmesi yoluna gidilebilir.

Ancak bu uygulama son derece hatalıdır. Kılcal varislerin oluşmasına neden olan altta yatan sebebin ne olduğunun mutlaka araştırılması gereklidir. Kılcal varisler bacak dokuları içinde bulunan safen toplardamarındaki veya perforan ven denilen bağlantı venlerindeki  kaçak sonucu olabilir.  Böyle bir durumda doğrudan kılcal varislerin kapatılması için skleroterapi yapılması yanlış olacaktır.  Bu nedenle kılcal varis bile olsa tedavisine geçilmeden önce Ayakta Renkli Doppler Ultrason yapılması ve kılcal varise neden olan başka bir sorunun olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Esra Karakaya08.12.2018

  hocam bacaklarımda görünen mavi damarlar var. kalp damar cerrahına gittim. ameliyat önerdi. arkadaşım da girişimci radyoloji doktorları ameliyatsız tedavi yapıyor dedi. en iyi varis doktoru kim dir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım öncelikle geçmiş olsun.Doppler ultrason çekiyorum ve uygun olan tedaviyi size uyguluyorum. 11 senedir ameliyatsız varis tedavisi yapıyorum. Endovenöz lazer ablasyon (evla) ile varislerinizden kolay yoldan kurtulmanız mümkündür. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314