1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemden biridir.

Daha önce de açıklandığı gibi bacaklarımızda bulunan toplardamarların görevini yapmaması halinde varis hastalığı ortaya çıkar. Toplardamarlar bacaklarımızdaki kirli kanı kalbe taşımaktır. Ancak bu toplardamarlar sağlıklı şekilde çalışmaz hale geldiğinde kirli kan bacaklarda birikir. Biriken kirli kan bir müddet sonra kılcal damarlarda genişlemeye neden olur. Bu durum cilt yözeyinden görülür. Böyle olunca gözle görülen bu damarların çevresinde kızarıklıklar oluşur. Bu durum varis hastalığı olarak bilinir. Genellikle gözle görülen kılcal damar yoğunluğundaki bu artış tedavi edilebilir varis hastalığıdır. Özellikle kılcal varislerin tedavisinde skleroterapi uygulaması yaygın olarak yapılmaktadır. 

Damarların İçinde Kapakçıklar Vardır. 

Ana toplardamarların içinde kirli kanın geriye kaçmasını önleyen kapakçıklar da vardır. Bu kapakçıklar kanın kalbe doğru tek yönlü olarak akışı düzenlerler. Bu kapakçıkların bozularak görevini yapamaz hale gelmesi haline varis hastalığı olarak tanımlanabilir. 

Toplardamarlardaki bu bozulmanın sonucu olarak damarların içinde kan birikmeye başlar. Biriken bu kanın yarattığı yüksek basınç bellir bir aşamadan sonra damarların genişlemesine neden olur. İlerleyen aşamada ise damarların içindeki kirli kan dokuların arasına da sızmaya başlar ve bacaktaki görüntünün bozulması da başlar. Oluşan varisler nedeniyle cilt rengi bozulur. Varisli damarlar yüzeyden görülür hale gelir. Ağrı ve sızı oluşur. Kaşıntı ile beraber gece uykusunu bölen kramp sorunu da yaşanmaya başlar.

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi ise toplardamarların çalışmaması nedeniyle damar çaplarının genişlemesi sonrasında yapılan tedaviye verilen isimdir.

Özellikle kılcal damarlarda genişleme ile ortaya çıkan varislerin tedavisinde kullanılan bu yöntemde skleroterapi için kullanılan ilaç çok ince iğneler ile varisleşmiş olan damarın için enjekte edilir. İlacın etkisi ile damarın yapışarak kapanması sağlanır. Böylece varisli damardan kurtulmuş oluruz. 

Skleroterapi sonrası kapanan damarların görevini ise çevre dokular içinde bulunan sağlıklı toplardamarlar üstlenirler ve dolaşım sağlıklı bir şekilde devam eder. 

Skleroterapi ile varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşın. 0312 224 13 14

SkleroterapiHasta Yorumları1
 • Kısa ve acısız süren tedavi 02.07.2017

  Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum.

  Şengül Eligül

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Erhan Tatar14.02.2019

  Merhaba benim bacaklarımda çok miktarda kılcal varis var. bu kılcal damar tedavisi Ankara da bir klinikte gösterdim. tedavi olmaz dediler size gelsem tedavi edebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi yapıyorum. Sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekmektedir. Daha sonra uygulanacak ilaç dozu ve seansları belirleyerek tedavinizi kliniğimde olmanız mümkündür. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.

 • J
  Jale Korkmaz27.12.2018

  hocam benim kılcal varislerim var. bunun için iğne ile varis tedavisi yaptırmam gerektiği söylendi. ancak ben iğneden çok korkarım. kılcal varis tedavisini yaparken beni uyutmanız mümkün mü? ya da nasıl bir çözüm bulabiliriz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Jale hanım merhaba. Kıl kadar ince bir iğne ile bu işlemi gerçekleştiriyorum. Kırık beş dakika kadar süren bu işlem için hastalarıma anestezi uygulamıyorum ve önermiyorum.Dayanılamayacak kadar bir ağrısı olmuyor. Hastalarımın çoğunluğu yapılırken hissetmiyor. Sohbet ,muhabbet,müzik eşliğinde oluyor ve dikkatinizi başka yere odaklıyoruz. Detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak bili vereceğiz.Teşekkürler.

 • E
  Ersin Izgi11.10.2018

  hocam merhaba, kılcal varisler dolayısıyla varis tedavisi olmak istiyorum. tedavi sırasında kullanılan ilacı biz mi temin ediyoruz. bir de bu tedavi ücreti ne kadar tutuyor.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ersin bey merhabalar. Muayeneye geldiğiniz gün Doppler sonucunuza göre işleme başlıyoruz.İlaçları sizin almanıza gerek kalmıyor. Her şeyi biz karşılıyoruz.1-2 seansta bitiyor. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızdan ulaşa bilirsiniz.

 • E
  Erhan Taşçı02.09.2017

  Erzurumda yaşıyorum tedavi olmak için Ankara ya gelsem kaç gün zaman ayırmam gerekir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey geçmiş olsun, Öncelikle gecikmiş bilgi için özür dileriz. Mail akışında bir sorun yaşadık. Tedavi için Ankara'ya gelmeniz halinde en fazla 2 gün içinde tedaviniz tamamlanarak yola çıkabilir hale gelirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için kliniğimize telefon ile ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hayri21.06.2017

  Merhaba 21 yaşındayım iki bacağımda üst kısımda kılcar damarlarda varis belirtisi var gibi bu durumu önlemek için ne yapmak gerek?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hayri bey merhaba, Bacaklarınızın üst kısmında olduğunu söylediiğiniz kılcal damarlar varise bağlı olabileceği başka nedenlere de dayalı olarak ortaya çıkmış olabilir. Kesin tanının varis muayenesinde konulması mümkündür. Yapılan tespite göre size tavsiyede bulunabiliriz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314