1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemden biridir.

Daha önce de açıklandığı gibi bacaklarımızda bulunan toplardamarların görevini yapmaması halinde varis hastalığı ortaya çıkar. Toplardamarlar bacaklarımızdaki kirli kanı kalbe taşımaktır. Ancak bu toplardamarlar sağlıklı şekilde çalışmaz hale geldiğinde kirli kan bacaklarda birikir.

Skleroterapi

Biriken kirli kan bir müddet sonra kılcal damarlarda genişlemeye neden olur. Bu durum cilt yözeyinden görülür. Böyle olunca gözle görülen bu damarların çevresinde kızarıklıklar oluşur. Bu durum varis hastalığı olarak bilinir.

Genellikle gözle görülen kılcal damar yoğunluğundaki bu artış tedavi edilebilir varis hastalığıdır. Özellikle kılcal varislerin tedavisinde skleroterapi uygulaması yaygın olarak yapılmaktadır.

Damarların İçinde Kapakçıklar Vardır. 

Ana toplardamarların içinde kirli kanın geriye kaçmasını önleyen kapakçıklar da vardır. Bu kapakçıklar kanın kalbe doğru tek yönlü olarak akışı düzenlerler. Bu kapakçıkların bozularak görevini yapamaz hale gelmesi haline varis hastalığı olarak tanımlanabilir. 

Toplardamarlardaki bu bozulmanın sonucu olarak damarların içinde kan birikmeye başlar. Biriken bu kanın yarattığı yüksek basınç bellir bir aşamadan sonra damarların genişlemesine neden olur. İlerleyen aşamada ise damarların içindeki kirli kan dokuların arasına da sızmaya başlar ve bacaktaki görüntünün bozulması da başlar.

Oluşan varisler nedeniyle cilt rengi bozulur. Varisli damarlar yüzeyden görülür hale gelir. Ağrı ve sızı oluşur. Kaşıntı ile beraber gece uykusunu bölen kramp sorunu da yaşanmaya başlar.

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi ise toplardamarların çalışmaması nedeniyle damar çaplarının genişlemesi sonrasında yapılan tedaviye verilen isimdir.

Özellikle kılcal damarlarda genişleme ile ortaya çıkan varislerin tedavisinde kullanılan bu yöntemde skleroterapi için kullanılan ilaç çok ince iğneler ile varisleşmiş olan damarın için enjekte edilir. İlacın etkisi ile damarın yapışarak kapanması sağlanır. Böylece varisli damardan kurtulmuş oluruz. 

Skleroterapi sonrası kapanan damarların görevini ise çevre dokular içinde bulunan sağlıklı toplardamarlar üstlenirler ve dolaşım sağlıklı bir şekilde devam eder.

Varis ve Örümcek Damarlarına Karşı Skleroterapi

Skleroterapi, örümcek damarlarının kozmetik görünümünü iyileştirmek, bacaklardaki küçük varisli damarları tedavi etmek ve ağrıyan, yanma, şişme ve kramp gibi ilgili semptomları hafifletmek için çok ince bir iğneden enjeksiyonlar yapılarak uygulanır. Her tedavi seansı tipik olarak enjekte edilen toplam bir doz ilacın kullanılması ile olur.

Tedaviden önce önemli

Hamile kalma olasılığınız varsa doktorunuza söyleyin ve bitkisel takviyeler ve aspirin dahil olmak üzere son aldığınız hastalıkları, tıbbi durumları, alerjileri ve ilaçları tartışın. İşleminizden birkaç gün önce aspirin, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, demir takviyeleri veya kan inceltici almayı bırakmanız tavsiye edilebilir.

Skleroterapiden önce veya sonra bacaklarınıza losyon uygulamayın. Takılarınızı evde bırakın ve gevşek, rahat kıyafetler giyin. Bir elbise giymeniz istenebileceğinden, işlem sırasında bir şort giymek isteyebilirsiniz. Öyle olmadığında işlem öncesinde bir muayene şortu verilebilir.

Varis ve Örümcek Damarlara Skleroterapi

Skleroterapi, varis ve örümcek damarlarını tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir tedavidir. Prosedür, bir çözeltinin doğrudan etkilenen damarlara enjeksiyonunu içerir, varislerin büzülmelerine ve sonunda yok olmalarına neden olur.

Prosedürün bazı yaygın kullanım alanları nelerdir?

Skleroterapi, örümcek damarlarının kozmetik görünümünü iyileştirmek ve ağrı, yanma, şişme ve gece krampları gibi örümcek damarlarıyla ilişkili bazı semptomları hafifletmek için kullanılır. Bacaklardaki küçük varisli damarlar için birincil tedavidir.

Nasıl hazırlanmalıyım?

 • Bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bildirin. 
 • Herhangi bir alerjiyi, özellikle lokal anestezi , genel anestezi veya kontrast maddelere listeleyin . 
 • Doktorunuz işleminizden önce aspirin, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar kan inceltici almayı bırakmanızı söyleyebilir.
 • Demir takviyesi almayı bırakmanız istenebilir.
 • Doktorunuza son hastalıklarınız veya diğer tıbbi durumlar hakkında bilgi verin.
 • Doktorunuza alabileceğiniz antibiyotik ilaçları sorun veya bu ilaçları bırakmak için güvenli talimatlar isteyin.
 • Skleroterapi öncesi veya sonrası bacaklara losyon uygulanmamalıdır.
 • Tedavinize rahat ve gevşek giysiler giymelisiniz. İşlem sırasında giymeniz için bir elbise verilebilir.
 • İşlem sırasında giymek için bir şort giymek isteyebilirsiniz.

Skleroterapi sırasında kullanılan ekipman neye benziyor?

Prosedür, küçük damarlara steril bir sklerozan solüsyon enjekte etmek için çok ince, ince bir iğne kullanır.

Skleroterapi nasıl uygulanır?

Sklerozan madde doğrudan örümcek veya varisli damarlara enjekte edildiğinde, damar iç yüzeyini tahriş eder, bu da şişmesine ve birbirine yapışmasına neden olur. Zamanla, damar görünümez hale gelir ve yok olur.

Bu prosedür genellikle ayakta tedavi bazında yapılır. Bununla birlikte, bazı hastalar işlem sonrasında kontrol için muayeneye çağırılabilir. Kontrol muayenesine gelmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Çok ince bir iğne kullanarak, girişimsel radyoloğunuz damar içine uygulanan ilacı varis ve örümcek damarlarına enjekte edecektir. Prosedür devam ettikçe, muhtemelen hafif bir yanma hissi hissedeceksiniz. Yanmayı hafifletmek için buz uygulaması yapılabilir. Bir seansta tedavi edilen damar sayısı değişir ve damarların büyüklüğüne ve yerine bağlıdır.

Prosedür genellikle 30 dakika içinde tamamlanır.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

Daha büyük varislere ilaç enjekte edildiğinde bir ila iki dakika boyunca kramp hissi yaşayabilirsiniz. Tedaviden sonra, tedavi edilen damarları "sıkıştırmak" için destek çorapları veya sargılar giymeniz istenecektir.

Skleroterapi sonrası bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Daha büyük enjekte edilmiş varisli damarlar, çözülmeden önce birkaç ay boyunca topaklı ve / veya sert hale gelebilir. Uygulama yapılan yerde kırmızı alanlar enjeksiyon bölgelerinde görünebilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Enjeksiyon bölgelerinde deride kahverengi çizgiler veya lekeler görülebilir. Çoğu durumda, üç ila altı ay içinde kaybolurlar, ancak vakaların yaklaşık yüzde beşinde kalıcı olabilirler. Enjeksiyon bölgesi çevresinde morarma olabilir ve birkaç gün veya hafta sürebilir.

Genel olarak, örümcek damarlar skleroterapiye üç ila altı hafta içinde yanıt verirken, daha büyük damarlar üç ila dört ay içinde yanıt verir. Damarlar tedaviye cevap verirse, tekrar ortaya çıkmazlar. Bununla birlikte, zaman içinde yeni damarlar görünebilir ve gerekirse ek enjeksiyonlar için geri dönebilirsiniz.

Sonuçları kim yorumlar ve nasıl elde ederim?

 • Girişimsel radyoloji uzmanı işlem tamamlandığında yapılan tedavinin başarı olup olmadığı konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.
 • Girişimsel radyoloğunuz bir takip ziyareti önerebilir.
 • Bu ziyaret fizik muayene, görüntüleme muayeneleri ve kan testlerini içerebilir. Takip ziyaretiniz sırasında fark ettiğiniz yan etkiler veya değişiklikler hakkında doktorunuza bilgi verin.

Risklere karşı faydaları nelerdir?

Yararları

 • Her skleroterapi seansı tipik olarak enjekte edilen damarların büyüklük ve genişliğine bağlı olarak bir doz ile yapılabilecek tedavi ile sınırlıdır. Bir dozdan fazla ilaç kullanılması önerilmez. Damarların ince ve yaygın olması halinde tek seansta tedavi tamamlanabilirken damarların kalın ve geniş bir alanda olması halinde birden fazla seans gerekebilir.

Riskler

 • Cilde nüfuz her prosedür enfeksiyon riski taşır. Antibiyotik tedavisi gerektiren enfeksiyon şansı 1000'de birden az gibi görünmektedir. Bunu önlemek için tedavi sonrası kişisel hijyene her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir.
 • Riskler arasında damarlarda kan pıhtılaşması, şiddetli iltihaplanma, sklerozan çözeltiye karşı olumsuz alerjik reaksiyonlar ve küçük ama kalıcı bir yara izi bırakabilecek cilt yaralanması bulunur.

Skleroterapinin Uygulanamadığı Haller

 • Büyük varisli damarlar skleroterapiye yanı sıra küçük olanlara cevap vermez. Skleroterapi yapılanların yüzde 10'dan azı enjeksiyonlara hiç cevap vermez. Bu durumlarda, farklı çözeltiler veya lazer tedavisi gibi farklı bir yöntem denenebilir.
 • Hamileyseniz, emziriyorsanız veya yatalaksanız, skleroterapi tedavisi göremezsiniz. Bu tedavi için düşünülebilmeniz için doğum yaptıktan sonra en az üç ay beklemelisiniz.
 • Genellikle flebektomi, radyofrekans veya lazer enerjisi kullanan endovenöz kateter ablasyonu gibi ek prosedürler dahil olmak üzere daha kapsamlı bir tedavi planıyla kullanılır.
 • Hastalar bireysel tedavi planlarını girişimsel radyologlarıyla tartışmalıdır.

Skleroterapi ile varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşın. 0312 224 13 14

SkleroterapiHasta Yorumları1
 • Kısa ve acısız süren tedavi 02.07.2017

  Varis ağrısından ve görüntüsünden dolayı çok rahatsız oluyordum. Kısa ve acısız süren tedavi sonucu bacaklarım düzeldi. Doktorum Rengin Türkgüler'e teşekkür ediyorum ve herkese tavsiye ediyorum.

  Şengül Eligül

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Y
  Yaren31.03.2022

  Merhabalar bacaklarımda varis oluşumu vardı ileri seviyede değildi o nedenle skleroterapi yaptırdım ancak yaptırdığım damarın yanından tekrar oluşmaya başladı onlarada yaptırdım bu sefer örümcek damarlar oluşmaya başladı sizce ne yapmalıyım her oluşan damara müdale ettirmem doğru mu o kılcal damarlar geçici olabilir mi ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yaren hanım merhaba işlemi yapan doktorunuzdan randevu talep edip, kendisiyle görüşmeniz daha doğru olacaktır. Sağlıkla kalın.

 • N
  Nisanur09.01.2020

  Merhabalar ben varisten ameliyat oldum sol bacagim ama sürekli yanma oluyor geceleri uyuyamıyorum uzun zamandir böyle ameliyatla da geçmedi sürekli alev alarcasina yanıyor baldırımda şişkinlik fark ettim yardımcı olur musunuz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nisa hanım öncelikle geçmiş olsun. Varis ameliyatlarından sonra hastalarımızda çok fazla bu gibi sorunlar tespit etmekteyim. Venöz haritalamanızı çıkarmam ve sizi muayene etmem gerekmektedir ki size doğru bir bilgi verip tedavinizi netleştirelim.

 • A
  Adil28.07.2019

  Merhaba. Burnumun üzerinde ve yanlarında yoğun miktarda, farklı genişlik ve çaplarda damar genişlemeleri var. Daha önce görüştüğüm bir doktor genişliği fazla olanlara lazer uygulayamayacaklarını nekroz oluşabileceğini söylemişti. Bu damarların skleroterapi ile yok edilmesi mümkün müdür?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar. Ben yüzdeki kılcal damarlara tedavi yapmıyorum. Bacaklardaki kılcal ve orta dereceli varislerin tedavisi uzmanlık alanım. Bu alanda uzman bir doktora danışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Teşekkür ederim :)

 • T
  Tugba25.06.2019

  Merhaba benim iki bacagımda da kılcal varis ve dısarı dogru şişen varislerim var. Ameliyat için acaba max ne kadar ödeme cıkar.Bilgi alabilir miyim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Tuğba hanım merhabalar. Ben ameliyatsız varis tedavisi (EVLA) yapıyorum. Fiyatlandırmamız muayene olduktan sonra belli oluyor. Size işlemler hakkında detaylı bilgi vermek için geri dönüş sağlayacaklar. Teşekkürler.

 • S
  Sevda11.05.2019

  mrh.Ellerde,ayaklarda,gögüsde,kollarda genişlemiş ve yeşillenmiş damarlarım var buna nası bir tedavi uygulayabilirz yardımcı olur musunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sevda hanım öncelikle geçmiş olsun. Bacak ve ayaklardaki varislerinizden kurtulmanız çok kolay. Uyguladığım tedavi yöntemleri sayesinde hayat standartlarınız bozulmadan bu görünümlerden kurtulabilirsiniz. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar ve detaylı bilgi vereceklerdir. Teşekkürlerimi sunuyorum.

 • E
  Erhan Tatar14.02.2019

  Merhaba benim bacaklarımda çok miktarda kılcal varis var. bu kılcal damar tedavisi Ankara da bir klinikte gösterdim. tedavi olmaz dediler size gelsem tedavi edebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi yapıyorum. Sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekmektedir. Daha sonra uygulanacak ilaç dozu ve seansları belirleyerek tedavinizi kliniğimde olmanız mümkündür. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.

 • J
  Jale Korkmaz27.12.2018

  hocam benim kılcal varislerim var. bunun için iğne ile varis tedavisi yaptırmam gerektiği söylendi. ancak ben iğneden çok korkarım. kılcal varis tedavisini yaparken beni uyutmanız mümkün mü? ya da nasıl bir çözüm bulabiliriz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Jale hanım merhaba. Kıl kadar ince bir iğne ile bu işlemi gerçekleştiriyorum. Kırık beş dakika kadar süren bu işlem için hastalarıma anestezi uygulamıyorum ve önermiyorum.Dayanılamayacak kadar bir ağrısı olmuyor. Hastalarımın çoğunluğu yapılırken hissetmiyor. Sohbet ,muhabbet,müzik eşliğinde oluyor ve dikkatinizi başka yere odaklıyoruz. Detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayarak bili vereceğiz.Teşekkürler.

 • E
  Ersin Izgi11.10.2018

  hocam merhaba, kılcal varisler dolayısıyla varis tedavisi olmak istiyorum. tedavi sırasında kullanılan ilacı biz mi temin ediyoruz. bir de bu tedavi ücreti ne kadar tutuyor.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ersin bey merhabalar. Muayeneye geldiğiniz gün Doppler sonucunuza göre işleme başlıyoruz.İlaçları sizin almanıza gerek kalmıyor. Her şeyi biz karşılıyoruz.1-2 seansta bitiyor. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızdan ulaşa bilirsiniz.

 • E
  Erhan Taşçı02.09.2017

  Erzurumda yaşıyorum tedavi olmak için Ankara ya gelsem kaç gün zaman ayırmam gerekir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey geçmiş olsun, Öncelikle gecikmiş bilgi için özür dileriz. Mail akışında bir sorun yaşadık. Tedavi için Ankara'ya gelmeniz halinde en fazla 2 gün içinde tedaviniz tamamlanarak yola çıkabilir hale gelirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için kliniğimize telefon ile ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hayri21.06.2017

  Merhaba 21 yaşındayım iki bacağımda üst kısımda kılcar damarlarda varis belirtisi var gibi bu durumu önlemek için ne yapmak gerek?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hayri bey merhaba, Bacaklarınızın üst kısmında olduğunu söylediiğiniz kılcal damarlar varise bağlı olabileceği başka nedenlere de dayalı olarak ortaya çıkmış olabilir. Kesin tanının varis muayenesinde konulması mümkündür. Yapılan tespite göre size tavsiyede bulunabiliriz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193