1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Kılcal Varis

Kılcal varisler ya da kılcal damar varisi insanların neredeyse yarısında vardır.

Kılcal varis çoğu kişi bakımından kozmetik bir sorun olarak görülse de aslında altında daha büyük bir sorunun varlığına işaret edebilir. Bu nedenle kılcal varis varlığı halinde kılcal varise neden olan olgunun araştırılması gerekir.

Kılcal Varis

Kılcal Varisler

 1. Bacaklarınızı bir yere çarptığımızda morarabilir.
 2. Genelde kozmetik (görünüm) sıkıntısı itibariyle tedavi edilir.
 3. Bir sağlık problemi yaratmaz, bu nedenle daima tedavi edilmesi gerekmez.
 4. Kılcal varislerde pıhtılaşma olmamaktadır.
 5. Kılcal varisler özel bir varis türüdür. Hiç bir zaman büyüyerek orta boy ve ya büyük boy varis olmaz. Her biri 1 mm’den daha incedir.
 6. Tüm varis türlerinde olduğu gibi tam olarak tedavisi olasıdır.
 7. Bir sağlık sorunu yaratmaz, bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmez.
 8. Kılcal varislerde pıhtılaşma olmaz.
 9. Tüm varis türlerinde olduğu gibi tamamen tedavisi mümkündür.

Kılcal varisler ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri kısa zaman içinde ağrısız ve konforlu biçimde bir kaç saat içinde tedavi edilebilir.

Kılcal damar yapılanması nedir?

Tıbbi terminolojide örümcek damarlarına telanjiektaziler (bazen telanjiektaziler) denir. Küçük damarlar genişlediğinde, kanla dolduğunda ortaya çıkarlar ve bu nedenle cildin yüzeyinin altında görünür hale gelirler.

Telenjiektaziler vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir: yüzde, ellerde, ancak çoğunlukla bacaklarda bulunur ve ortaya çıkma nedenleri farklı olsa da, tedavi prensipleri genelde aynıdır.

Küçük yüzeysel damarların kalıcı genişlemesi, hormonal değişikliklerden veya mikrosirkülasyon bozukluklarından kalıtsal nedenlere kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bacaklarda, örümcek damarları çoğunlukla kronik venöz yetmezlik veya varisli damarlarla ortaya çıkar.

Kılcal damar varisleri venöz kapakların çalışmaması ve alt bacağın ve uyluğun derin damarlarından normal kan akışının bozulmasından kaynaklanır. Sonuç olarak, kan cildin içinde veya yüzeyinin altında bulunan yüzeysel damarları ve kılcal damarları doldurmaya başlar. Kılcal duvar incelir, genişler ve çok kılcal damarlar ya da örümcek damarlar ortaya çıkar.

Erkekler için telenjiektazinin nedenleri hemen hemen aynıdır. Tabii ki, hamilelik veya hormonal kontraseptif erkekler için mümkün değildir. Fakat onlar için örümcek damarlarının gelişmesine yol açan ana faktörler zor fiziksel çalışma, yaşam tarzı ve aşırı kilodur.

Kılcal damar varislerinin belirtileri

Kılcal damar varisleri ortalama 0.1 ila 0.3 mm çapındadır ve kanın içinden akmasına bağlı olarak kırmızı, mavi veya mor renkte olabilir - venöz veya arteriyel. Cildin yüzeyinin üzerine çıkmayan ince kırmızı örümcek damarları genellikle arteriyoller ve kılcal damarlardan gelişir. Cildin biraz üzerinde çıkıntı yapan daha kalın mavi damarlar genellikle venüllerden oluşur ve venöz kan taşır.

Zamanla, örümcek damarları renklerini değiştirebilir, daha yaygın ve geniş olabilir. Bu, yeterli tedavi olmadığında küçük damarların duvarlarının ilerleyen deformasyonundan kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman, örümcek damarları hastanın her iki bacağında görülür, ancak genellikle bir tarafta diğerinden önemli ölçüde daha fazla vardır. En yaygın konumları diz altındaki alandır. Sonra uyluğun dış yüzeyinin orta üçte biri, alt bacağın ön ve dış yüzeyi, uyluğun iç yüzeyinin alt üçte biri, ayak bileği ve ayakta görülür.

Kılcal damar artışı hastada rahatsızlığa neden olmaz, ağrı olmaz ve hayatına engel olmaz. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, daha sık olmamakla birlikte, estetik kaygılar ortaya çıkarır. Uluslararası kriterlere göre, telenjiektazi kronik alt ekstremite ven hastalığının ilk aşamasıdır. Bu, bacaklarda ağırlık, yorgunluk veya şişlik gibi belirtiler henüz ortaya çıkmadıysa, zamanında tedavi edilmezse gelecekte bunları alma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.

Kılcal Varis Teşhisi

Örümcek damarlarının ortaya çıkmasının nedenini belirlemek ve bir tedavi yöntemi seçmek için bir radyoloğa danışmanız gerekir. Radyoloji uzmanı sizi muayene eder, örümcek damarlarının sayısını ve yaygınlığını, varisli damarlar için risk faktörlerini ortaya çıkarır. Ultrason ile doppler çekerek tetkikini tamamlar. Bu tetkik yüzeysel ve derin damarlardaki kan akışının yönünü ve hızını görmenizi sağlayan bir çalışmadır. Ancak bundan sonra doktor görüşünü verebilir ve prognoz hakkında konuşabilir.

Örümcek Damar Tedavisi

Telenjiektazilerin tedavisi sadece bu semptomun tamamen kozmetik bir şekilde ortadan kaldırılmasını değil, aynı zamanda gelecekte yeni oluşumların ortaya çıkmasını önlemek için de yapılmalıdır.

Doktor sadece estetik kaygılar ile venöz doppler ultrason yapmadan tedaviye geçerse ileride oluşabilecek yeni varisler için sizi çağırmayı düşünüyor olabilir. Bunun olmaması için venöz doppler ultrasonun yapılmasını talep etmelisiniz.

Tedavinin temel amacı vasküler kılcal varislerin ortaya çıkmasının nedeni olmalıdır. Kılcal damar tedavisi sırasında daha önce de anlatıldığı gibi skleroterapi ve köpük skleroterapi kullanılabilir. Bunların yanı sıra tedavi sonrasında varis çoraplarını da giyilmesi gerekebilir.

Bacaklardaki kılcal varisler daha derinde varisli damarların ilk dış belirtilerinden biri olduğundan, tedavisi ciddiye alınmalıdır. Ayrıca, bazı durumlarda, iltihap ve ağrıyı baskılayan ek ilaçlar gerekir.

Kılcal VarisHasta Yorumları1
 • Sadece 4 seansta bir mucize oldu ! 01.02.2018

  Hikayemden önce sana karşı methiyelerimi dile getirmek isterim. Hem mesleki başarın , güler yüzün, tatlı dilin dünya'ya şifa dağıtmak için gelmiş bir meleksin. Dünya durdukça dursan , Yaradan seni karşımızdan hiç eksik etmese çokk mutlu olurum. Herşey gönlünce olsun. 

  Ben yaklaşık 10 yıldır İstanbul gibi bir şehirde , 4 yada 5 ünlü doktorla varis tedavisi olmaya çalışmış, her türlü tedavi şekli denenmiş ciddi sıkıntılı ve bileğinde morlaşma başlayan bir hastaydım. RENGİN'i sosyal medyada bulur bulmaz onun kollarına sığımdım. Bacaklarım tam anlamıyla berbat durumdaydı . Sadece 4 seansta bir mucize oldu. ,o kadar ağrılarım ve huzursuz bacakalarım vardı ki çirkin görüntüsü artık ikinci planda kalmıştı. Benim ki  bir sağlık sorununa dönüşmüştü. Şimdi çok sağlıklı ve mutlu birey oldum . Ellerine sağlık canım doktorum. Hatta Rengin'cim herşeyi danıştığım aile doktorumuz haline geldi. Seni çok seviyorum .Herşeyin en güzeli senin olsun. 

  Bu arada bu mekanı bu kadar güzel ve pozitif bir haline getiren SAFİYE 'ciğime ve tüm çalışanlara sonsuz teşekkür ederim.

  Tabi ki, ben artık buralıyım:)) Tedavi bitsede kahve'ye gelirim, çaya gelirim....Çünkü 'sizi seviyorum'

  Mutlulukla , Sağlıkla ,Esenlikle kalın...

  Sevgilerimle

  ÖZNUR .....

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Esra Köylüce02.01.2019

  Benim bacaklarımda çok miktarda damar var. bu damarların hiçbir ağrısı yok. Bunlar kılcal varis olabilir mi? Kılcal varis nedir? Tam olarak bilgi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım merhaba, bacaklarınızda gördüğünüz her kılcal damar varis olmayabilir. Kimi insanların cilt yapısı çok ince olduğu için bacaklardaki damarlar cilt yüzeyinden görülebilir. Bu durum görünen damarların varis olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle mutlaka varis muayenesi olunması gerekir. Yapılacak renkli doppler ultrason ile varis olup olmadığı kesin olarak anlaşılabilir. Kılcal varis bacaklardaki toplardamar sistemine bağlı kılcal varislerin kalınlaşması ve gözle görülür hale gelmesidir.

 • A
  Arzu Sandıkçı13.12.2018

  Hocam merhaba, Ankarada varis tedavisi yapan devlet hastaneleri ararken sizin sitenize girdim. Kliniğinizde tedavi yapıyor musunuz. ? Tedavi ne kadar zaman alıyor. SGK lı hastaların varis tedavisinde indirim uyguluyor musunuz. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Arzu Hanım öncelikle geçmiş olsun. SGK ile anlaşmamız yoktur.Kliniğimiz Ankara'dadır. Muayeneden sonra kaç seans olacağı ve tedavi arasındaki zaman dilimleri belirleniyor. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 • H
  Hasan Artuklu11.10.2018

  bacağımın arkasında bir sürü damar çatlaması oldu. bu damarların olduğu yerde ağrılarım oluyor. bu kılcal damar çatlamasına çözüm var mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Hasan bey. Buradan size bir şey demek doğru olmaz.Doppler US çekerek size tanı koymam mümkündür.Kılcal damarlar varsa skleroterapi ( köpük tedavisi) uygulana bilir. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 klinik numaranızdan ulaşabilirsiniz.

 • K
  Kübra Temiz21.06.2017

  varis çorapları kılcal varisleri azaltır mı.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kübra hanım, kılcal varislerin oluşmasına neden olan sebebi tespit etmeden bunu söylemek mümkün değildir. Öncelikle kılcal varislerin oluşmasına neden olan temel sorunu bulmak için renkli doppler ultrason ile toplardamar sisteminizin incelenmesi gerekir. Daha sonra bu sorunuza daha net cevap verilebilir.

 • H
  Hayriye Korkmaz21.06.2017

  doktor hanım varis çorapları bacakları inceltir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hayriye hanım, varis çoraplarının üretiliş amacı bacakları inceltmek değildir. Ancak varis çorapları bacaklardaki ödemin oluşmasını önlemesi nedeniyle bacakların geçici olarak incelmesini sağlayabilir. Bu incelme kalıcı olmayacaktır.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193