1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varise Kim Bakar?

Varis Hastalığı İçin Hangi Doktor ve Bölüme Gidilir?

Varisler üç tipe ayrılır. Bunlara;

 • Kılcal,
 • Orta
 • Büyük varis ismi verilmektedir. 

Kılcal varisler daha çok fazla görüntü bozukluğuna sebebiyet sağlayan varis türüdür. Bu varis türünde pek fazla şikayet görülmez. Kozmetik nedenlerle bilhassa bayanları rahatsız edebilir. Doktora gidip gitmemek hastanın güzel görüntü istemesiyle orantılıdır. Eğer sizi bu görüntü yoğun şekilde rahatsız ediyor ise doktora başvurabilirsiniz.

Varise Kim Bakar?

Varis Muayenesini Kim Yapar?

Varis hastalığının bir toplardamar hastalığı olduğunu daha önce ifade etmiştik. Varisli damarların renkli doppler ultrason ile incelenmesi gereklidir. Bu işlemi de radyoloji uzmanları yapabilir. Zira ultrason cihazını kullanma konusunda uzman olan doktorlar radyoloji uzmanlarıdır. 

Son yıllarda girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte varis hastalığının teşhisinin yanı sıra varis hastalığının ameliyatsız yöntemler ile tedavisi de radyoloji uzmanları tarafından yapılmaya başlanmıştır. 

Böylece uzun yıllardır kalp damar cerrahları tarafından yapılan varis ameliyatı son bulmuş onun yerine ameliyatsız varis tedavisi almıştır. 

Varise Kim Bakar?Sık Sorulan Sorular1
 • Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaması dolayısıyla oluşur.

  Bacak toplardamarları görevlerini damar içinde bulunan ve kanın sadece yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıklar sayesinde yaparlar. Bu kapakçıkların kanı aşağı kaçırması ile birlikte toplardamar görevini yapamaz hale gelir ve içindeki kanın oluşturduğu basınç ile genişlemeye başlar. Genişleyen damar içindeki kapakçıklar daha da bozularak artık hiç işlev göremez hale gelir.

  Varis herhangi ilaç ile bitkisel tedavi ile ya da kremle geçmez. Varis olmuş damarın çapının daralması fiziken mümkün değildir. Kullanılacak kremler ilaçlar ve bitkisel kürler tedavi etmez, şikayetleri geçici olarak hafifletebilir.

  Bu nedenle varis ya eski yöntem olan ameliyatla varis tedavisi, ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilir.

  Ameliyatsı varis tedavisi yöntemleri; 
  • Lazerle varis tedavisi 
  • Buharla varis tedavisi 
  • Radyofrekans ile varis tedavisi
  • Köpükle varis tedavisi ve 
  • Skleroterapidir. 

  Zamk ile varis tedavisi de son zamanlarda ülkemizde uygulanmakla birlikte klinik sonuçları halen çok netleşmemiş olduğundan ve kullanılan malzemenin dolaşıma geçmesi riskinden dolayı kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • V
  Veysi Atalay17.10.2022

  Slm hocam 2014 yılında sağ bacak lazerle varis ameliyatı oldum efor testi sonunda sol bacakta diz üstünde dis varis oluştu ancak sağ bacak ta belirgin olmayan ancak ağrı yapan hatta kasık ağrısı bile yapmaktadır yani sol bacak belirgin sağ bacakta ise dışardan gözükmeyen ancak ağrı yapan birşeyler vardır önerilerinizi bekler selam ve saygılarımı sunuyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, öneri, tanı ve tedavi için bilgi vermem için öncelikle muayene etmem, Doppler Ultrason ile damar haritalaması çıkartmam gerekir. Bu şekilde sağlıklı ve planlı bir tedavi belirleyip tedavi etmem durumunda oluşan varisleriniz yok olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 • F
  Fidan08.06.2019

  Merhabalar benim bacaklarımda ve bileklerinde aşırı şişme ve yanma olmakta ayrıca ağrıda oluyor minik minik kılcal damar görüntüleri de var ama özellikle bahar ve yaz çekilmez oluyor sebebi varis mıdır siz ultrason cekiyormusunuz ücretiniz ne kadardır pazartesi için randevu alma şansın var mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fidan hanım merhabalar. Kılcal ve orta dereceli varisler size bu gibi problemler yaşatır. Muayeneyi bizzat ben yapıyorum hastalarıma. Doppler ultrason çekmem gerekiyor ve tanıya göre uygun tedaviyi sizin için belirlemem gerekiyor.Size ulaşabileceğimiz herhangi bir telefon numarası bırakmadığınız için randevu için arayamadık. 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız size yardımcı olacaklardır. Teşekkürler.

 • A
  Arzu Üstüner08.01.2019

  Rengin hanım merhaba, Bacaklarımda çok kalın varisler var. Bu varisler ameliyat olmadan iyileşmez diyorlar. Ancak sizin tedavi yönteminizde varis tedavisi nasıl yapılır. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Arzu hanım öncelikle geçmiş olsun. Ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan endovenöz lazer ablasyon sayesinde venöz yetmezliği,damar genişlemesi olan varisli damarları tedavi ediyoruz. Ameliyattaki gibi tekrarlama,yatak istirahati veya dikiş anestezi bile almanıza gerek kalmıyor. Ertesi günü standart, hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Drtaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • M
  Meltem12.11.2018

  Sol bacagimin arka tarfinda damar şişmiş ve varis oluşmuş bu hem göruntu olarak hemde cok fazla ayakta kalinca ağri yapior bunun icin ne yapmam gerekior ilk önce ilaç mi yoksa ameliyat mi olmaliym daha hicbi doktora görünmedim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Meltem hanım öncelikle geçmiş olsun. Varisli bir damar varsa bunun kesin teşhisi için ayakta doppler us çekilmesi gerekmektedir. Damarınızın durumuna göre işlem ve seanslar belli olur ve gerekli işlem size yapılır.Varisler bacakta göründüğü kadar masum değillerdir.Eğer gereken tedavi olmaz ise gece krampları,ağrı,yürüme zorluğu,kaşıntı gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.Çok ilerler ise akciğere pıhtı atma riski ve çarpmaya bağlı iltihaplı yara oluşumuna da sebebiyet veriri. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • K
  Kazım15.10.2018

  sekban varis hstalığına hangi dr. bakıyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Girişimsel radyoloji uzmanı ve kalp damar cerrahı ultrason sonucuna göre size gereken tedaviyi ve oluşan varisi yok etmek adına tedavi uygulaya bilir.

 • U
  Uğurhan11.10.2018

  benim ayak bileklerimde kılcal damar çoğalması oldu. bu damarların çevresinde renk değşimi de var. ben bunu çözmek için varis kremi kullanmıştım daha da arttı. bu varislerin tedavisini cildiye mi siz mi yapıyorsunuz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Varis bir toplardamar hastalığıdır. Bu hastalığın teşhis ve tedavisini girişimsel radyoloji uzmanları yaparlar.

 • B
  Bayan24.09.2017

  karıniçi yani kasıktaki varis için hangi doktora gitmeliyiz.Tedavisi nasıl yapılır.Bilgilerinize sunarım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Kasıktaki varis hastalığı da diğer varis hastalıklarında olduğu gibidir. Bunun için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193