1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varise Kim Bakar?

Varise Kim Bakar?

Varis Hastalığı İçin Hangi Doktor ve Bölüme Gidilir?

Varisler üç tipe ayrılır. Bunlara;

 • Kılcal,
 • Orta
 • Büyük varis ismi verilmektedir. 

Kılcal varisler daha çok fazla görüntü bozukluğuna sebebiyet sağlayan varis türüdür. Bu varis türünde pek fazla şikayet görülmez. Kozmetik nedenlerle bilhassa bayanları rahatsız edebilir. Doktora gidip gitmemek hastanın güzel görüntü istemesiyle orantılıdır. Eğer sizi bu görüntü yoğun şekilde rahatsız ediyor ise doktora başvurabilirsiniz.

Varis Muayenesini Kim Yapar?

Varis hastalığının bir toplardamar hastalığı olduğunu daha önce ifade etmiştik. Varisli damarların renkli doppler ultrason ile incelenmesi gereklidir. Bu işlemi de radyoloji uzmanları yapabilir. Zira ultrason cihazını kullanma konusunda uzman olan doktorlar radyoloji uzmanlarıdır. 

Son yıllarda girişimsel radyoloji alanının gelişmesi ile birlikte varis hastalığının teşhisinin yanı sıra varis hastalığının ameliyatsız yöntemler ile tedavisi de radyoloji uzmanları tarafından yapılmaya başlanmıştır. 

Böylece uzun yıllardır kalp damar cerrahları tarafından yapılan varis ameliyatı son bulmuş onun yerine ameliyatsız varis tedavisi almıştır. 

Varise Kim Bakar?Sık Sorulan Sorular1
 • Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaması dolayısıyla oluşur.

  Bacak toplardamarları görevlerini damar içinde bulunan ve kanın sadece yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıklar sayesinde yaparlar. Bu kapakçıkların kanı aşağı kaçırması ile birlikte toplardamar görevini yapamaz hale gelir ve içindeki kanın oluşturduğu basınç ile genişlemeye başlar. Genişleyen damar içindeki kapakçıklar daha da bozularak artık hiç işlev göremez hale gelir.

  Varis herhangi ilaç ile bitkisel tedavi ile ya da kremle geçmez. Varis olmuş damarın çapının daralması fiziken mümkün değildir. Kullanılacak kremler ilaçlar ve bitkisel kürler tedavi etmez, şikayetleri geçici olarak hafifletebilir.

  Bu nedenle varis ya eski yöntem olan ameliyatla varis tedavisi, ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilir.

  Ameliyatsı varis tedavisi yöntemleri; 
  • Lazerle varis tedavisi 
  • Buharla varis tedavisi 
  • Radyofrekans ile varis tedavisi
  • Köpükle varis tedavisi ve 
  • Skleroterapidir. 

  Zamk ile varis tedavisi de son zamanlarda ülkemizde uygulanmakla birlikte klinik sonuçları halen çok netleşmemiş olduğundan ve kullanılan malzemenin dolaşıma geçmesi riskinden dolayı kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • B
  Bayan24.09.2017

  karıniçi yani kasıktaki varis için hangi doktora gitmeliyiz.Tedavisi nasıl yapılır.Bilgilerinize sunarım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Kasıktaki varis hastalığı da diğer varis hastalıklarında olduğu gibidir. Bunun için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314