1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi artık çok daha kolay ve hızlı!

Köpük Tedavisi çoğunlukla orta boy ve kılcal (retiküler) varisler için kullanılan damarların içine aşırı ince bir iğne ile işlem yapılıp damarı kapatan ilacın (sklerozan madde) köpürtülmüş şekilde verilmesi işlemine köpük tedavisi Varis Tedavisinde; Bu işleme İğne Tedavisi şekilde da anılır. Bu ilacın etkisi hastalar yönünden tedavi esnasında ayrım edilen bir şekilde damarları büzüştürüp kapatır.

Tedaviden derhal sonra varisli damar büzüşerek kapanır lakin görüntüsünün tamamen düzelmesi biraz zaman alabilir. Bu süre insandan insana farklılık göstermekle birlikte bazen varisin yüzde yüz kaybolması birkaç ay sürebilir. Varis ne kadar büyükse iyileşmesi o kadar uzun sürebilir.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden bir tanesi olan köpük tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi tekniklerinden biri olan köpük tedavisi ya da köpükle varis tedavisi lazerle varis tedavisi uygulanamayacak kadar küçük kılcal olmayan damarlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde skleroterapi sırasında kullanılan aterosklerol isimli ilaç özel işlem ile köpürtülerek damar içine uygulanır. Damar içine uygulama yapılmadan öncelikle ilacın köpürtülmesinden ötürü köpük tedavisi ismini almıştır.

Ankara’daki kliniğimizde uyguladığımız Köpük Tedavisinde de amaçlanan şey varis oluşmuş olan damarların iç çeperinin ilaç ile tahrip edilerek kapatılmasıdır. Köpük tedavisinde kullanılan ilaç damar içine kullanıldığında damar arasında tahribata yol açar ve damarın bir daha açılmamak üzere yapışarak kapanmasını sağlar. Böylece varis olan toplardamarın kapanması ve dokuların arasına kirli kan kaçağını yapması önlenmiş olur.

Köpük tedavisi yoğun şekilde hızlı ve konforlu şekilde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Köpük tedavisi Ankara’da kliniğimize gelen hastalar tedavi sonrasında evine işine yada sporuna gidebilmektedir. Köpük tedavisi hızlı netice vermesi ve kolay uygulanabilir olması dolayısıyla son zamanlarda çok başvurulan bir varis tedavisi yöntemi olmuştur.

Köpük Tedavisi hangi varis tedavisinde kullanılır?

Varis Tedavisinde iğne tedavisi hem kılcal varislere, hem orta boy varislere, hem de büyük varis tedavisinde kullanılıyor. Asıl kullanım alanı, kılcal varisler ile orta boy varislerin tedavisidir. Her iki tip varisin tedavisinde isimlendirilen en etkili yöntem bu yöntemdir.

Bu metod varis tedavisinde ilk seçenektir.

Köpük tedavisinde orta boy varislerin tedavisinde en etkili tek ameliyatsız varis tedavisi yöntemidir. Kılcal varislerin tedavisi daha çok köpüksüz yani sıvı skleroterapi yöntemi tercih edilir. Fakat köpük tedavisinin uygulandığı da olur. Kılcal varislerin tedavisinde köpürtülmemiş skleroterapi ya da köpük tedavisi en etkili yöntem şekilde karşımıza çıkar.

Kılcal varislerin tedavisinde cilt yüzeyinden yapılan lazer yada RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların faydası skleroterapiye nazaran daha azdır.

Büyük varislerin ana tedavi tekniği

Bacak yüzeyinde görünmeyen fakat kapak yetmezliği bulunan büyük damarların lazer yada radyofrekans ile damar içinden yakılarak tedavisidir. Köpük tedavisinde büyük varislerin tedavisinde asıl tedavi yapıldıktan sonra dıştan görülen büyük varislerin tedavisi için destekçi olarak kullanılır. Köpük tedavisiyle orta boy varislerin tam olarak giderilmesi her zaman mümkün olabilmektedir. Fakat kimi zaman birkaç tedavi seansı gerekebilir.

Bu tedavilerden sonra en ciddi husus hastaların sabırsız olmamalarıdır. Tedavinin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkabilmesi için bazen bir kaç ay gerekebilir. Bu zaman çoğunlukla hastanın bünyesi ile ilgilidir ve hastanın bünyesine göre değişkendir.

Köpük tedavisi nden sonra gündelik hayata ne süre dönebilir?

Bu sorunun net cevabı “hemen” dir. Tedaviye öğlen tatilinde gelen hastalarımız bile olmaktadır. Hatta tedavi sonrasında kısa bir yürüyüş faydalı da olmaktadır. Lakin yapılan işlemden sonra kişiden kişiye farklı olmakla birlikle ağrı olabilmektedir. Genel olarak kliniğimizden çıkarken her hastamıza bir ağrı kesici ilaç kullanmasını öneririz.

Ağrı olduğunda ilaç kullanılmasında sakınca yoktur. Ağrı insandan insana farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir cevap verilmemektedir. Ağrı olursa ağrı kesici kullanılmasında sakınca yoktur. Kimi zaman ağrı hiç olmamakta. Lakin ortaya çıkan ağrı hiç bir şekilde kişiyi olağan hayatından alıkoyacak miktarda ve şiddette olmaz.

Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmamaktadır?

Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız. Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden öncelikle renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemli bir şeydir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de köpükle varis tedavisine devam edilmez.

Köpük tedavisi nin başarı oranı nedir?

Köpük tedavisi uyguladığımız kılcal damarlarda yüksek oranda iyileşme olur. Yani tek bir tedavi ile bütün varislerin içine ince iğne ile girip köpük ilacı versek bile tek seansta tüm varislerin kaybolması mümkün olamayabilir. Köpük tedavisinde bilhassa yeşil renk orta boylu varislerin tedavisi için en çok kullanılan metod olmakta. Bu tedavi son derece etkili bulunmaktadır.

Köpük Tedavisi artık daha kolay bilgi ve randevu için lütfen bize ulaşın.

Köpük TedavisiHasta Yorumları1
 • 2 seansta mucizevi bir şekilde 22.08.2018

  A. Rengin hanıma daha doğrusu doktoruma çok cok teşekkür ediyorum. Senelerdir çektiğim ağrılarımdan 2 seansta mucizevi bir şekilde kurtuldum. Bütün emeklerine yanındaki arkadaşları, asistanlarına teker teker teşekkür ediyorum. Gülen yüzünüz hiç solmasın. Allah'a Emanet Ediyorum sizi
  Fatma Yeter Koç
  Sivası

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kübra M.11.10.2018

  Köpük tedavisi yaptırmak istiyorum. Tedavi ne kadar zaman sürüyor. Bir de köpük tedavisi ücretleri ne kadardır.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Kübra Hanım.Tedavi muayeneden sonra belli oluyor.Totalde 1-2 seansta bitiyor fakat varislerinizin yoğunluğuna göre seans sayısı değişe biliyor. Gün aşırı,ayda 1 defa haftada 2 defa da yapılabiliyor.Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşa bilirsiniz.

 • B
  Burhan Davutoğlu03.10.2018

  Rengin hanım merhaba, benim bacaklarımdaki aşırı damarlardan dolayı devlet hastanesinde muayene oldum. Varis tedavisi yapılması gerektiğini söylediler. Devlet hastanesi doktoru köpük tedavisi gerek dedi ama hastanenin elinde köpük ilacı yokmuş. Sizin elinizde köpük ilacı var mı? Tedavi yaparsanız köpükle varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdırİlaç bizde. tedavi sonuçlanana kadar herşey bize ait oluyor.. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • Ş
  Şamil Acartürk15.12.2017

  Hacettepe ünv. renkli dopler yaptırdım. Girişimsel radyoloji için uygun olmadığını söylediler. Fazla genişlemiş damarlardan dolayı klasik ameliyat önerdiler. Sizin söyleyeceğiniz başka bir teknik var mı?. saygılarımla Şamil ACARTÜRK

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Şamil bey geçmiş olsun, Varis hastalığının en ilerlemiş aşamaları ve özellikle en geniş damarlarda dahi girişimsel radyoloji varis tedavisi yapabilmektedir. Kliniğimizde çok genişlemiş varisli damarlara sahip hastalar başarı ile tedavi edilmiştir. Girişimsel radyoloji ile damar içi girişim yapıldığında damarın kapanması için gerekli bir takım modern yöntemler vardır. Bu yöntemler ile tedavi son derece başarılı şekilde yapılmaktadır. Klasik ameliyatın yan etkileri ağrılı ve uzun iyileşme süreleri nedeniyle tercih edilmemektedir.

 • S
  Sibel Kirmaci22.11.2017

  Hocam merhaba ben ögretmenim ve ders yogunlugum nobetlerim derken surekli ayakta calisiyorum.Doktora giitigimde cekilen ultrasonda sol bacimda damarim 7mm oldugu soylendi.Lazer tedavisi onerdiler ama acil mi ya da sart mi bilemiyorum.Bahsettiginiz diger köpuk veya igne yontemiyle de tedavi yapilamaz mi? Kac mm olmasi sorun teskil ediyor merak ediyorum.Fazla kilolarimdan kurtularak, yuruyusle ve varis corabi kullanarak bir operasyona gerek olmadan duzelir mi acaba? Varis corabi diz ustu almayi dusunuyorum.Siz ne onerirsiniz? Hic kullanmadim rahat olsun istiyorum.Goruslerinzii paylasirsaniz cok sevinirim.Tesekkur ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sibel hanım geçmiş olsun, Bir öğretmen hastalığı olan varis, bacak toplardamarlarında genişlemeye neden olur. Bu genişlemenin 7 mm ye ulaşmış olması tek başına varis olarak değerlendirilemez. Önemli olan damar içindeki kapakçıkların çalışmayarak kaçak yapıp yapmadığıdır. Bu nedenle damarların çapı geniş olmasına rağmen bacaklarınızda varis olmayabilir. Damar içi kapakçıklar sağlıklı biçimde çalışıyor ise varis tedavisi yaptırmamanız gerekir. Eğer kliniğimize başvurarak ayakta renkli doppler ile varis muayenesi olursanız damarlarda kaçak olup olmadığına bakabiliriz. Böylece varis hastası olup olmadığınız anlaşılabilir. Bu doppler sırasında lazerle varis tedavisi yapılması gerekip gerekmediği ya da nasıl bir tedavi yönteminin benimsenmesi gerektiği anlaşılır. Varis hastalığı varis çorabı giymekle, kilo düşürmekle ve yürümekle iyileşmez. Bu tedbirler varisin ilerlemesini yavaşlatır. Varis bir kez ortaya çıktıktan sonra kendiliğinden ya da ilaçlarla tedavi edilemeyen bir hastalıktır. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314