1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi artık çok daha kolay ve hızlı!

Köpük Tedavisi çoğunlukla orta boy ve kılcal (retiküler) varisler için kullanılan damarların içine aşırı ince bir iğne ile işlem yapılıp damarı kapatan ilacın (sklerozan madde) köpürtülmüş şekilde verilmesi işlemine köpük tedavisi Varis Tedavisinde; Bu işleme İğne Tedavisi şekilde da anılır. Bu ilacın etkisi hastalar yönünden tedavi esnasında ayrım edilen bir şekilde damarları büzüştürüp kapatır.

Tedaviden derhal sonra varisli damar büzüşerek kapanır lakin görüntüsünün tamamen düzelmesi biraz zaman alabilir. Bu süre insandan insana farklılık göstermekle birlikte bazen varisin yüzde yüz kaybolması birkaç ay sürebilir. Varis ne kadar büyükse iyileşmesi o kadar uzun sürebilir.

Köpük Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden bir tanesi olan köpük tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi tekniklerinden biri olan köpük tedavisi ya da köpükle varis tedavisi lazerle varis tedavisi uygulanamayacak kadar küçük kılcal olmayan damarlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde skleroterapi sırasında kullanılan aterosklerol isimli ilaç özel işlem ile köpürtülerek damar içine uygulanır. Damar içine uygulama yapılmadan öncelikle ilacın köpürtülmesinden ötürü köpük tedavisi ismini almıştır.

Ankara’daki kliniğimizde uyguladığımız Köpük Tedavisinde de amaçlanan şey varis oluşmuş olan damarların iç çeperinin ilaç ile tahrip edilerek kapatılmasıdır. Köpük tedavisinde kullanılan ilaç damar içine kullanıldığında damar arasında tahribata yol açar ve damarın bir daha açılmamak üzere yapışarak kapanmasını sağlar. Böylece varis olan toplardamarın kapanması ve dokuların arasına kirli kan kaçağını yapması önlenmiş olur.

Köpük tedavisi yoğun şekilde hızlı ve konforlu şekilde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Köpük tedavisi Ankara’da kliniğimize gelen hastalar tedavi sonrasında evine işine yada sporuna gidebilmektedir. Köpük tedavisi hızlı netice vermesi ve kolay uygulanabilir olması dolayısıyla son zamanlarda çok başvurulan bir varis tedavisi yöntemi olmuştur.

Köpük Tedavisi hangi varis tedavisinde kullanılır?

Varis Tedavisinde iğne tedavisi hem kılcal varislere, hem orta boy varislere, hem de büyük varis tedavisinde kullanılıyor. Asıl kullanım alanı, kılcal varisler ile orta boy varislerin tedavisidir. Her iki tip varisin tedavisinde isimlendirilen en etkili yöntem bu yöntemdir.

Bu metod varis tedavisinde ilk seçenektir.

Köpük tedavisinde orta boy varislerin tedavisinde en etkili tek ameliyatsız varis tedavisi yöntemidir. Kılcal varislerin tedavisi daha çok köpüksüz yani sıvı skleroterapi yöntemi tercih edilir. Fakat köpük tedavisinin uygulandığı da olur. Kılcal varislerin tedavisinde köpürtülmemiş skleroterapi ya da köpük tedavisi en etkili yöntem şekilde karşımıza çıkar.

Kılcal varislerin tedavisinde cilt yüzeyinden yapılan lazer yada RF yöntemleri de kullanılabilir ama bunların faydası skleroterapiye nazaran daha azdır.

Büyük varislerin ana tedavi tekniği

Bacak yüzeyinde görünmeyen fakat kapak yetmezliği bulunan büyük damarların lazer yada radyofrekans ile damar içinden yakılarak tedavisidir. Köpük tedavisinde büyük varislerin tedavisinde asıl tedavi yapıldıktan sonra dıştan görülen büyük varislerin tedavisi için destekçi olarak kullanılır. Köpük tedavisiyle orta boy varislerin tam olarak giderilmesi her zaman mümkün olabilmektedir. Fakat kimi zaman birkaç tedavi seansı gerekebilir.

Bu tedavilerden sonra en ciddi husus hastaların sabırsız olmamalarıdır. Tedavinin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkabilmesi için bazen bir kaç ay gerekebilir. Bu zaman çoğunlukla hastanın bünyesi ile ilgilidir ve hastanın bünyesine göre değişkendir.

Köpük tedavisi nden sonra gündelik hayata ne süre dönebilir?

Bu sorunun net cevabı “hemen” dir. Tedaviye öğlen tatilinde gelen hastalarımız bile olmaktadır. Hatta tedavi sonrasında kısa bir yürüyüş faydalı da olmaktadır. Lakin yapılan işlemden sonra kişiden kişiye farklı olmakla birlikle ağrı olabilmektedir. Genel olarak kliniğimizden çıkarken her hastamıza bir ağrı kesici ilaç kullanmasını öneririz.

Ağrı olduğunda ilaç kullanılmasında sakınca yoktur. Ağrı insandan insana farklılık göstermektedir. Bu nedenle net bir cevap verilmemektedir. Ağrı olursa ağrı kesici kullanılmasında sakınca yoktur. Kimi zaman ağrı hiç olmamakta. Lakin ortaya çıkan ağrı hiç bir şekilde kişiyi olağan hayatından alıkoyacak miktarda ve şiddette olmaz.

Hangi durumda köpük tedavisi işlemi yapılmamaktadır?

Damar tıkanıklığı teşhisi konulmuş kişilere köpük tedavisi uygulaması yapmayız. Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden öncelikle renkli doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi yapılması çok önemli bir şeydir. Keza köpük tedavisinde kullanılan ilaca alerjisi olan kişilere de köpükle varis tedavisine devam edilmez.

Köpük tedavisi nin başarı oranı nedir?

Köpük tedavisi uyguladığımız kılcal damarlarda yüksek oranda iyileşme olur. Yani tek bir tedavi ile bütün varislerin içine ince iğne ile girip köpük ilacı versek bile tek seansta tüm varislerin kaybolması mümkün olamayabilir. Köpük tedavisinde bilhassa yeşil renk orta boylu varislerin tedavisi için en çok kullanılan metod olmakta. Bu tedavi son derece etkili bulunmaktadır.

Köpük Tedavisi artık daha kolay bilgi ve randevu için lütfen bize ulaşın.

Köpük TedavisiHasta Yorumları1
 • 2 seansta mucizevi bir şekilde 22.08.2018

  A. Rengin hanıma daha doğrusu doktoruma çok cok teşekkür ediyorum. Senelerdir çektiğim ağrılarımdan 2 seansta mucizevi bir şekilde kurtuldum. Bütün emeklerine yanındaki arkadaşları, asistanlarına teker teker teşekkür ediyorum. Gülen yüzünüz hiç solmasın. Allah'a Emanet Ediyorum sizi
  Fatma Yeter Koç
  Sivası

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • T
  Tuğçe Akyol02.09.2019

  Hocam merhaba. İleri derecede varis vakalarında köpük tedavisinin uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek istiyorum. Varis çok ilerlemiş ise bu tedavinin başarı şansı nedir? Görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Teşekkür ediyorum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Tuğçe hanım merhabalar , köpük skleroterapi tedavisi kılcal ve orta dereceli varislere uyguladığım bir tedavi, yöntemidir. İleri derecede olan varisli damarlara yapılan köpük skleroterapi tedavisi kalıcı ve sağlıklı olmaya bilir. İlerlemiş, venöz yetmezliği, dama genişlemesi veya iç varis gibi durumlarda teknolojinin son örneği Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisi yapıyorum. Detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar. Teşekkürler, geçmiş olsun.

 • K
  Kubra30.08.2019

  Hocam merhaba benim bacaklarim da varislerim var bunun için hastaneye gittimdoktorum kopuk tedavisini uygun gördü ve tedaviye başladık 2 3 sefer gittim seanlarda yada sonrasında hiç sıkıntı yaşamadım ama 2 ay önce gittiğim seansimdan sonra bacaklarim da bi rahatsızlık bi yanma olmaya başladı beni gece uyutmayacak kadar rahatsız ediyo sizce bunun sebebi yapılan tedavi olabilir mi şimdiden teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kübra hanım merhaba. Yapılan tedaviyi,dozu,ilaçları ve damar yapınızı bilmediğim için oluşan bu durum hakkında net konuşmam maalesef doğru olmaz. Tedavinizi yapan hekiminiz ile bu sorununuzu paylaşırsanız tedavinize yeni bir yol çizile bilir. Çok geçmiş olsun, iyi günler dilerim.

 • T
  Tuğba16.08.2019

  Köpükle lazer tedavisinde iğne ile yapılıyorya önce uyuşturup öyle mi yapılıyor.iğne acıtmaz mı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Tuğba hanım merhabalar. Skleroterapi köpük tedavisinde kullanılan tedavi iğnesi çok ince bir iğnedir. İşlemler çok uzun olmadığı için hastamızın anesteziye maruz kalmasını istemem. Ağrılı ve dayanılmayacak kadar problem yaratan bir tedavi değildir.

 • N
  Nezaket Çelebi05.07.2019

  Kılcal damarlar yüzünden hastaneye gittiğimde ultrason sonrası bi damarın tıkalı olduğu ve ameliyatlık duruma geldiği söylendi diğer bacak içinde ilaç tedavisi bunlar olmadan kılcal damar tedavsi bi anlamı yok dedi dr bey ama ben 2 ay önce çekildiğim ultrasonda hiç bişey olmadığı sadece varis çorabı önerdiler o yüzden kafam çok karışık bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkrler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Ben sizi muayene etmeden kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Varislerin çoraplarla tedavisi maalesef yoktur. Daha detaylı bilgi için sizi 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • E
  Emine Bakırtaş29.06.2019

  Merhabalar Hocam. daha önce özel bir hastanede köpük tedavisi yaptim. tedavi süreci ve iyileşme süreci başarılı oldu.3 seans uygulandi.Fakat suan 2 ay içerisinde tekrar baska yerlerden cıktı ve gittikçe artıyor.oncekiler kapanıyor ama sonrasında arttı yine.napmaliyim şuan ve tekrarlanmaması icin. görüşlerinizi paylaşırsanız cok memnun olurum.saygılarımlaa.. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emine hanım merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Bacaklarınızda köpük tedavisi yapıldığını ifade etmişsiniz. Köpük tedavisi nispeten ince varislerin tedavisi için bizim de başvurduğumuz bir yöntem. Bu yöntemle tedavi öncesinde ayakta renkli ultrason ile venöz doppler yapılması derin venöz sistemde varis olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu yapıldığında derin venöz sistemde bir varis var ise bunun tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavi yapıldıktan sonra kılcal varislere tedavi uygulanması gerekir. Aksi halde varislerin tekrarlaması kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra köpük tedavisi sonrasında reaksiyonel olarak yeni varislerin oluşması da muhtemeldir. Bu iki ihtimalin her ikisinin de muayene sırasında tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Bunun için kliniğimizden muayene randevusu almanızı rica ederim. 0 312 224 13 14

 • H
  Hasan Furkan Yıldız24.03.2019

  Hocam Merhaba, Ben 17 yasindayim ve sağ bacağımın baldırında küçük varis var köpük ile tedavi edilir mi ? Teşekkųrler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey merhabalar, geçmiş olsun. Sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekmektedir. Doppler ultrason sonucuna göre çıkardığım venöz haritalama sayesinde tedavinizi belirleyerek size uygun olan tedaviyi uyguluyorum. Kılcal ve orta dereceli varisleriniz varsa elbette skleroterapi köpük tedavisi ile varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 yada (0312) 224 13 14 numaralı hatlarımızı arayabilirsiniz. Teşekkürler.

 • S
  Serkan28.02.2019

  Hocam ayak bileğinde kılcal damar birikintisi var iç kısımlarda 2yildir sıcak havalarda kaşıntı yapiyo ağırlık hissi oluyo yürümek istemedim anlar oluyo bu skloterapiyle yok edilirmi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Serkan bey merhabalar. Kılcal ve orta dereceli varislere skleroterapi köpük tedavisi yapıyorum. Bu tedavi kılcal varislere bire bir etkili,sağlıklı ve çok iyi sonuç elde ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. Tek seansta bile kılcal varislerin oluşturduğu bu problemlerden kurtulmanız mümkündür. Uygun tedaviyi, uygun zamanda olmaz iseniz kaşıntılar bir süre sonra yerini iltihaplı varis yaralarına bırakacaktır. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı ararsanız size yardımcı olacaklardır. Geçmiş olsun dileklerimle.

 • S
  Sevinç Tarsuslu21.02.2019

  Köpüklü varis tedavisi Ankara da nerede yapılmaktadır. Bu konuda bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler Bir de köpüklü varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sevinç hanım merhabalar köpüklü varis tedavisi Ankara da özel muayenehanemde yapılmaktadır. köpüklü varis tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan ararsanız yardımcı olacaklardır.Teşekkürler.

 • S
  Salih Kaygısız14.01.2019

  Doktor hanım merhaba, benim ayaklarımda çok ağrı var. bacaklarımda da varis oluşmuş durumda. Köpükle varis tedavisi Ankara da sizde yapılıyormuş. Sizin kliniğe gelsem ne kadar zamanda bu sıkıntıyı çözebiliriz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Salih bey merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Doppler ultrason çekmem ve sizi muayene etmem gerekmektedir. Sonucunuza göre venöz haritalama oluşturuyorum ve size uygun olan tedaviyi yapıyorum. Köpük tedavisi daha çok kılcal ve orta dereceli varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Venöz yetmezlik,damar genişlemesi veya ameliyatlık bir damar varsa endovenöz lazer ablasyon yani ameliyatsız varis tedavisi uyguluyorum. Muayene olmadan buradan bir gün söylemem zor ama 3 günün üstüne çıkmıyor genelde. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirseniz Ankara'da kliniğime beklerim. Teşekkürler.

 • C
  Canan Çetinkaya02.01.2019

  varis köpük tedavisi ile tedavi ediliyormuş. bu tedaviden sonra bir yan etki oluyor mu? köpük tedavisi yaptıranlar daha sonra nelere dikkat etmelidir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Canan hanım varis köpük tedavisi ile tedavi edilebilir. Ancak bu tedavinin mutlaka bilgili kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi halde damar dışına verilen köpük o bölgede iyileşmesi geç yaraların açılmasına neden olabilir. Bu nedenle varis tedavisinin yapılması sonrasında tedavi yapılan yere darbe alınmaması gerekir.

 • B
  Burhan Davutoğlu27.12.2018

  Rengin hanım merhaba, benim bacaklarımdaki aşırı damarlardan dolayı devlet hastanesinde muayene oldum. Varis tedavisi yapılması gerektiğini söylediler. Devlet hastanesi doktoru köpük tedavisi gerek dedi ama hastanenin elinde köpük ilacı yokmuş. Sizin elinizde köpük ilacı var mı? Tedavi yaparsanız köpükle varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Burhan bey merhaba. Doppler ultrason çekmem gerekiyor size. Sonucunuza göre kılcal ve orta dereceli varislerinize köpük skleroterapi uygularım. İlaçları sizden almanızı istemiyorum. Her şey tedavinizin içerisinde mevcuttur. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

 • A
  Arzu Ersoylu08.12.2018

  köpükle varis tedavisi yapılırken anestezi almam gerekecek mi? amestezi yapılmazsa çok ağrı duyar mıyım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Arzu hanım.Çok kolay ve ağrısız bir işlemdir. 40-45 dakika süren bu tedavi yönteminde anestezi almanıza gerek duymuyorum. Teşekkürler.

 • E
  Ergun Önen03.12.2018

  Rengin hanım merhaba, 67 yaşındayım ve şeker rahatsızlığım var. Bacaklarımda çok miktarda kalın varisler var. İstanbul'da yaşıyorum ve muayene olduğumu bir kalp cerrahı köpükle varis tedavisinin varislerim için iyi geleceğini söyledi. Benim yaşımdaki hastalara köpük tedavisi uygulaması yapıyor musunuz. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ergun bey geçmiş olsun. Tanımladığınız varisler muhtemelen lazerle tedavi edilebilen varis türüdür. Çok kalın varisler tek başına köpükle tedavi yapılırsa akciğere pıhtı atabilir. Bu nedenle çok tercih etmeyiz. Tarafımızca muayene edilmeden bu konuda ne cevap vermek doğru olmayacaktır.

 • K
  Kübra M.11.10.2018

  Köpük tedavisi yaptırmak istiyorum. Tedavi ne kadar zaman sürüyor. Bir de köpük tedavisi ücretleri ne kadardır.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Kübra Hanım.Tedavi muayeneden sonra belli oluyor.Totalde 1-2 seansta bitiyor fakat varislerinizin yoğunluğuna göre seans sayısı değişe biliyor. Gün aşırı,ayda 1 defa haftada 2 defa da yapılabiliyor.Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşa bilirsiniz.

 • Ş
  Şamil Acartürk15.12.2017

  Hacettepe ünv. renkli dopler yaptırdım. Girişimsel radyoloji için uygun olmadığını söylediler. Fazla genişlemiş damarlardan dolayı klasik ameliyat önerdiler. Sizin söyleyeceğiniz başka bir teknik var mı?. saygılarımla Şamil ACARTÜRK

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Şamil bey geçmiş olsun, Varis hastalığının en ilerlemiş aşamaları ve özellikle en geniş damarlarda dahi girişimsel radyoloji varis tedavisi yapabilmektedir. Kliniğimizde çok genişlemiş varisli damarlara sahip hastalar başarı ile tedavi edilmiştir. Girişimsel radyoloji ile damar içi girişim yapıldığında damarın kapanması için gerekli bir takım modern yöntemler vardır. Bu yöntemler ile tedavi son derece başarılı şekilde yapılmaktadır. Klasik ameliyatın yan etkileri ağrılı ve uzun iyileşme süreleri nedeniyle tercih edilmemektedir.

 • S
  Sibel Kirmaci22.11.2017

  Hocam merhaba ben ögretmenim ve ders yogunlugum nobetlerim derken surekli ayakta calisiyorum.Doktora giitigimde cekilen ultrasonda sol bacimda damarim 7mm oldugu soylendi.Lazer tedavisi onerdiler ama acil mi ya da sart mi bilemiyorum.Bahsettiginiz diger köpuk veya igne yontemiyle de tedavi yapilamaz mi? Kac mm olmasi sorun teskil ediyor merak ediyorum.Fazla kilolarimdan kurtularak, yuruyusle ve varis corabi kullanarak bir operasyona gerek olmadan duzelir mi acaba? Varis corabi diz ustu almayi dusunuyorum.Siz ne onerirsiniz? Hic kullanmadim rahat olsun istiyorum.Goruslerinzii paylasirsaniz cok sevinirim.Tesekkur ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sibel hanım geçmiş olsun, Bir öğretmen hastalığı olan varis, bacak toplardamarlarında genişlemeye neden olur. Bu genişlemenin 7 mm ye ulaşmış olması tek başına varis olarak değerlendirilemez. Önemli olan damar içindeki kapakçıkların çalışmayarak kaçak yapıp yapmadığıdır. Bu nedenle damarların çapı geniş olmasına rağmen bacaklarınızda varis olmayabilir. Damar içi kapakçıklar sağlıklı biçimde çalışıyor ise varis tedavisi yaptırmamanız gerekir. Eğer kliniğimize başvurarak ayakta renkli doppler ile varis muayenesi olursanız damarlarda kaçak olup olmadığına bakabiliriz. Böylece varis hastası olup olmadığınız anlaşılabilir. Bu doppler sırasında lazerle varis tedavisi yapılması gerekip gerekmediği ya da nasıl bir tedavi yönteminin benimsenmesi gerektiği anlaşılır. Varis hastalığı varis çorabı giymekle, kilo düşürmekle ve yürümekle iyileşmez. Bu tedbirler varisin ilerlemesini yavaşlatır. Varis bir kez ortaya çıktıktan sonra kendiliğinden ya da ilaçlarla tedavi edilemeyen bir hastalıktır. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193