1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Tedavisi Mümkün Olan Bir Sağlık Sorunudur

Kılcal varisler bacaklarda en sık görülen varis tiplerinden biridir. Bu varis aslında daha derinde yatan daha büyük bir varis rahatsızlığının belirtisi de olabilir. Bu nedenle kılcal varisler görüldüğünde uzman bir radyoloğa başvurulması ve renkli doppler ultrason eşliğinde yapılacak varis muayenesi ile sorunun temeli araştırılmalıdır. 

Kılcal Varisler Büyük Varislerin Habecisi Olabilir

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kılcal varisler derin venöz sistemde (derin toplardamar sisteminde) oluşmuş olan varise bağlı olarak cilt yüzeyinden görülür hale gelebilir. Bu nedenle kılcal varis görüldüğünde bacaklardaki yüzeyel toplardamarların değil derin sistemdeki toplardamarların da incelenmesi gerekir. 

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal Varis Sadece Estetik Bir Sorun Olmayabılir. 

Kılcal varisler bacak toplardamarlarının yüzeyde çatlaması ile ortaya çıkan estetik bir sorun olarak karşımıza çıksa da aslında altta yatan neden her zaman masum olmayabilir. Bunun anlaşılmasından sonra kılcal varis tedavisi yapımasında büyük yarar vardır. 

Kılcal Varisler Nasıl Tedavi Edilir. 

Kılcal varislere neden olan derin venöz sistem sorunu olmayan hastalarda kılcal varislerin tedavisinde skleroterapi ve köpük skleroterapi uygulaması son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Bu tedavi yöntemlerinin her ikisi de hızlı konforlu ve ağrısızdır. Kılcal varis tedavisi yaptıran hasta aynı gün evine yürüyerek gider. Ertesi gün işine gücüne devam edebilir. 

Kılcal varislere neden olan derin venöz sisteminde bir sorun tespit edilmesi halinde doğrudan kılcal varis tedavisine geçilmemelidir. Zira derin toplardamar sisteminde bulunan kaçak zaten kılcal varis oluşumunun ana nedeni olabilir. Bu nedenle derin venöz sistem sorunu bulunan hastaların kılcal varis tedavisi olmadan önce bu damarların varis tedavisini yaptırması gerekir. Aksi halde tedavi edilen kılcal varislerin daha sonra tekrarlaması kaçınılmazdır. 

Derin venöz sistemde sorun olan hastaların kılcal varis tedavisi öncesinde Köpükle Varis Tedavisi ya da Lazerle varis tedavisi yaptırması gerekebilir. Bu tedavi yöntemleri sitemiz içinde ilgili sayfalarda ayrıntılı biçimde anlatılmıştır.  

Skleroterapi ile Kılcal Damar Tedavisi

Kliniğimizde en sık kullanılan kılcal damar tedavi yöntemi skleroterapidir. Girişimsel radyoloji uzmanı olan doktor örümcek veya varisli damar içine kimyasal madde enjekte eder. Enjeksiyonu yaparken enjeksiyon yapılan damarın yerini ve büyüklüğünü ultrason yardımıyla belirler. Cilt altında bulunan bir damarın içine girmek için bunun yapılması gerekir. Yapılan enjeksiyonlar damar duvarını tahriş eder ve varisli kılcal damardaki kan akışını önler. Bu, tedavi edilen bacağın dolaşımını iyileştirir ve şişmeyi azaltır.

Tüm tedavi muayenehane ortamında yapılmaktadır. Birden fazla seansa ihtiyacınız olabilir. Örümcek damarları genellikle 3-6 hafta içinde kaybolur ve varisli damarlar yaklaşık 3-4 ay daha uzun sürer.

Çoğu hasta ertesi gün işe veya normal aktivitelere dönebilir. Tedaviden sonra daha küçük damarlar kaybolabilirken, daha büyük damarlar kararır ve 1-3 ay içinde kaybolur. Birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Lazer Tedavileri
Lazerler örümcek damarları ve küçük kılcal damarları için kullanılabilir. Bu tedavi yöntemi kliniğimizde uygulanmamaktadır. Ancak dikkatli bir şekilde ve bir uzman doktor tarafından yapılmadığında ciddi cilt yanıklarına neden olduğu bilinmektedir.

Neden bir konsültasyona ihtiyacım var?

Kılcal damar varislerinin çokluğu altta yatan başka bir sağlık sorununa yada venöz sistemde bir başka varisin belirtisi olabilir. Bu nedenle venöz yetmezlik olup olmadığının anlaşılabilmesi için kılcal damar varislerinin görülmesi halinde bir radyolog tarafından muayene edilmeniz ve renkli doppler ultrason ile incelenmeniz gereklidir.

Kılcal Varis Tedavisini SGK karşılar mı?

Hayır, çoğu durumda örümcek damarların veya kılcal damarların tedavileri sağlık sigortası kapsamında değildir. 

Özel sağlık sigortası kapsamı bakımından sigorta firmaları farklı şekilde davranmaktadır. Bu nedenle bu tedavinin sigorta kapsamınızda olup olmadığını öğrenmek için daima bireysel sağlık sigortası sağlayıcınıza danışın.

 

Kılcal Varis TedavisiHasta Yorumları1
 • Şimdi çok iyiyim 02.07.2017

  2007 yılından beri varis hastalığını çekiyordum. Ayaklarımın ağrısından eş dost akraba geldiğinde bacaklarımı ovduruyordum. Ayaklarımda kocaman yaralar oluştu. Dr. Rengin hanıma tavsiye üzerine geldim. Beni tedavi etti. Şimdi çok iyiyim. Allah ondan razı olsun.

  Polat Cüce

Kılcal Varis TedavisiSık Sorulan Sorular1
 • Varisten Etkilenen Damarlar Nasıl Tedavi Edilir?

  Varisli damarların konservatif tedavisi, elastik kompresyon tedavisini ve flebotropik ilaçların kullanımını içerir. Ayrıca, tedavi edilecek olan damarın yapısına ve konumuna bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi girişimsel prosedür vardır. Bu nedenle, bir varis uzmanı yapacağı ön konsültasyon, damarın değerlendirilmesi ve hasta için en iyi tedavinin seçilmesi ve açıklanması için hayati öneme sahiptir. Bu, eylemdeki "kişiye özel tedavi" kavramıdır.

  Kliniğimizde sizin durumunuz değerlendirildikten sonra size özel tedavi prosedürü tespit edilir ve uygulanır. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • H
  Hayri Kuş13.05.2020

  bende kılcal damarlar çok vardı doktora gittim. doktor bana kılcal damar tedavisi yaptı. 6 ay sonra kılcal damarlar yeniden oldu. kılcal damarlar için kalıcı bir tedavi yok mudur. kılcal damarların tedavisini siz yapıyor musunuz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Hayri bey. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Yapılan damarlarda her hangi bir tekrarlama söz konusu olmuyor. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı ararsanız size yardımcı olacaklardır.

 • M
  Metin Özerdinc10.01.2020

  merhaba sağ kulağımda ani işitme kaybı oldu.1 senedir bas sesler duyulmuyor..doktorlar kulağı besleyen kılcal damar tıkanmış olduğunu söyledi..sizin tekniğinizle açılabilirmi acaba açılırsada tekrar duyabilir miyim..yaş 24.teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Metin bey merhabalar. Alanım bacaktaki varisli damarları tedavi etmektir. Ne yazık ki size bu konuda yardımcı olamıyorum. Geçmiş olsun.

 • S
  Sümeyye04.01.2020

  Ayak bileklerim ve üst baldirlarimda kılcal damar varislerim var sanirim bnlara çözüm bulmak istiyorum. Muayene ücretlimi acaba

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sümeyye hanım merhaba. Tanı konulması için öncelikle sizi muayene etmem gerekiyor. Tedavileri elbette var. Muayene ücreti ve daha detaylı bilgi için (0312) 224 13 14 yada 0532 385 31 93 numaralı telefonlarımızı ararsanız size yardımcı olacaklar. Sağlıklı günler dilerim...

 • A
  Ayse20.09.2019

  Yüzüme Gül hastalığı tanısı konuldu Ankara’da bir devlet hastanesinde 5 seans lazer yapildi hiç bir faydasını göremedim suan yüzümde olduğu gibi omuzlarım bacaklarım komple kılcal damar içinde ve ayak bilegimde mor kalın bi ana damar var ayni problem ablamdada vardi onunki kaşınıp yara olan duzeyde sanirim genetik böyle bir tedavi kesin olarak yapılıyor peki nekadara Maal oluyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayşe hanım merhabalar. Yüz ve omuzlarda oluşan kılcal damarlara tedavisini yapmıyorum. Bacak ve ayak bileklerinde oluşan kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Seanslar ve fiyatlar muayeneden sonra belli oluyor. Daha detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar. Geçmiş olsun.

 • Y
  Yadigar Topcu25.08.2019

  Hocam ben bekarım bacaklarımda cok yogun kılcal damarım var her yeri kaplamış durumda. Dopplerfe 2 mm lik damar genişlemesi oldugu ve müdahale edilemeyecegi belirtildi. Sürekli yayılım gösteren bu kılcallar için ne yapablrm ? Şuan iki seans lazer tedavisi oldum görünmlernde azalma oldu olmadı diyemm ama geçmedi de ve başka yerlere yayılıyor.bunların kesin çözüm ü yok mu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yadigar bey merhabalar. Kılcal ve rota dereceli varislere skleroterapi köpük tedavisi yapıyorum. Kesin çözüm , tedavi ettiğim damarlar yok oluyor ve tekrarlamıyor. Kılcal damarlar göründükleri kadar masum değiller maalesef. Kaşıntı yapabilir ve bir süre sonra varis ülseri dediğimiz yaralar oluşabilir. Kılcal ve orta dereceli varislere lazer işlemini ben yapmıyorum. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 yada (0312) 224 13 14 numaralı telefonlarımızı araya bilirsiniz. Teşekkürler, geçmiş olsun.

 • A
  Asli Öztürkk19.07.2019

  Her iki bacagimdada ince ince kilcal damarlar var cok canimi acitiyo tedavisi mumkunmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aslı hanım merhabalar geçmiş olsun. Kılcal ve rota dereceli damarlara skleroterapi tedavisi yapıyorum. Kesin ve sağlıklı bir tedavi biçimidir. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

 • E
  Esra03.07.2019

  Merhaba baldır kısmım da özellikle sağ tarafta çok kılcal damarım var ve basen kısımlarım çok ağrıyo Bunun sebebini bulmak için ne yapmak lazım nasıl bir yol izlemeliyim sizin söylediğiniz tedavi bende yapıldığında sorunun tekrarlanmaması için kesin çözüm nedir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Esra hanım. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi yapıyorum kesin çözümdür. Tekrarlama olmaz. Önce sizi muayene etmem gerekir. Ağrıların ve problemlerin asıl nedeni nedir bunun tespiti çok önemlidir. Bu doğrultuda bir yol çizerek tedavinizi gerçekleştirmem en doğrusudur. Bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacaklar ve detaylı bilgi verecekler. Teşekkürler.

 • N
  Necla Cansiz25.04.2019

  Kılcal damar tedavisi yaptırdım gerek köpük gerek radyofrakans tam geçti derken tekrarladı paramin gittigiyle.kaldım ne yapabilirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Necla hanım geçmiş olsun. Kılcal varis tedavisi uygulamadan önce bu kılcal varislere sebep olan nedenin araştırılması ve bu nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin; derin venöz sisteminizde bir sorun varsa kılcal varis tedavisi olmanızın pek faydası olmaz. Bu nedenle kılcal varis tedavisi yaptırmadan önce ayakta renkli doppler ultrason ve venöz haritalama yapılması gerekmektedir. Bu nedenle size yapılan işlemin ayrıntılarını görüşmek için bizi aramanızı rica ederim.

 • G
  Gülsüm07.04.2019

  Bacağımın baldır kısmında ve içe dönük kısmında birde karın boşluk yerine doğru yeni yeni oluşuyor buna ne gibi bir önlem alabilirim ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Gülsüm hanım merhabalar. Bacaklardaki varisleriniz için tedavi olmanız gerekirse tedavi önerir daha sonraki süreçte belli durumlarda varis çorabı kullanmanızı öneririm.

 • A
  Asiye23.01.2019

  kılcal damarlar tedavi edilmezse bir şey olur mu? benim bacaklarımda çok kılcal damar var. Kaşıntı oluyor ara sıra. çorabın sıktığı yerde

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar asiye hanım. Öncelik geçmiş olsun. Kılcal ve orta dereceli varisler tedavi edilmezse varislere bağlı yara oluşumu,kramp,ağrı gibi durumlarla karşılaşa bilirsiniz. Ve giderek yayılmaya da devam eder. Biran önce tedavi olmanızı öneririm. 0532 385 31 963 numaralı telefon numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler diliyorum.

 • A
  Aysel Peynirci20.01.2019

  Ankara kılcal damar tedavisi merkezleri arasında sizi internette buldum. kılcal damar tedavisi fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aysel hanım merhaba, bacaklarda görülen kılcal damarların tedavisi için ayrıntılı bilgi size telefonla verilecektir.

 • H
  Hülya Ergin20.01.2019

  Bacaklarımda çok fazla kılcal damar var bunları yok edebilir misiniz. kılcal damar tedavisi kaç günde sonuç verir. estetik varis tedavisi yapıyor musunuz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hülya hanım merhaba, bacaklarda görülen kılcal damarlar çoğu zamann estetik kaygılar yaratır. Bu nedenle estetik varis tedavisinin bir parçası olarak kılcal damar tedavisi uygulanmaktadır. Kılcal damar tedavisi yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Tedavi sonrasında yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 • G
  Gönül Üstündağ02.01.2019

  Bitkisel yöntemlerle kılcal varis tedavisi nasıl yapılır. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Gönül hanım site içerisinde bulunan yazılarımızda ayrıntıları açıkladığımız üzere bitkisel varis tedavisi yöntemi diye bir şey yoktur. Bunların tamamı aldatmacadır. İtibar etmeyiniz. Varis ancak bilimsel yöntemler ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

 • A
  Ayten Coşkun13.12.2018

  Bacaklarımda kılcal damarların miktarında çok artış oldu. Özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan bu kılcal varisler bir türlü geçmedi. Kılcal damar tedavisi Ankara da bulunan kliniğinizde yapıyor musunuz? Bir de kılcal varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayten hanım öncelikle geçmiş olsun. Kliniğimiz Ankara'dadır. Kılcal ve orta dereceli varislere skleroterapi köpük tedavisi uyguluyorum. Seanslar ve tedavi günlerine muayeneden sonra karar veriyorum. 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızdan detaylı bilgi, ve randevu alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • S
  Suzan Aksaz03.12.2018

  Rengin hanım merhaba evde kılcal varis tedavisi nasıl yapılır. Bu konuda cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Suzan hanım geçmiş olsun. Evde kılcal varis tedavisi mümkün olmadığı gibi hiçbir varis tipinin evde tedavisi mümkün değildir. Varis tedavisi için lütfen bir doktora başvurunuz. İletişim için 0 312 224 13 14

 • E
  Esin Ergün11.10.2018

  dizimin arkasında örümcek ağı varisler var. bu varislerin tedavisi için en hızlı ve ağrısız yöntem nedir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Esin Hanım. Bacaklarınız da oluşan kılcal ve yüzeysel varislere ; Ağrısız , kesin çözüm olarak tanımladığımız skleroterapi köpük tedavisi uygulayarak sizi bu sorunlarınızdan 1-2 seansta kurtara biliriz. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzdan ulaşa bilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193