1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtileri nelerdir? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Hastalar bacakta bulunan başka problemleri veya bel fıtığına bağlı ağrıları de varisle karıştırabilmektedir. Varis hastalığında çeşitli belirtiler söz konusu olur. Fakat bazen varis hastalarının hastalıklarında gözden kaçırdıkları belirtiler olabilir. Fakat bir çok fazla insan bu şikayetlerin verdiği yakınmalardan dolayı bıkar ve tedavi olmayı ister.

Çapındaki genişleme nedeniyle ten üzerine taşan damarlar varisin ilk belirtisi olabilir. Bunun dışında sızlama, ağrı, özellikle gece olunca rahatsız edici derecede fazla sıklıkla kramp ve şiddetli kaşıntılar görülmektedir. Bilhassa gün içinde bacaklarda önemli ölçüde ağırlık ve yorgunluk hissi görülür.

Başlıca Varis Belirtileri

1-Ağırlık ve Yorgunluk Hissi

Hasta bilhassa ayakta çok uzun süre durduğunda bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissi meydana gelmektedir. Hasta  derhal bir yere oturarak dinlenmek, bacaklarını yukarı kaldırmak ister.  Gayet aktif bir şekilde güne başlayan şahıs birden bire bastıran yorulma hissi ile karşılaşır. Nerede olduğunun hiç bir önemi olmayıp bulduğu kaldırım, bank, koltuk yada sandalye benzeri her yere oturmak istemektedir. Yalnız burada bilinmesi gereken esas konu her yorgunluğun sonucunda varis hastalığının olmadığıdır. Yorgunluk hissi, başka nedenlerden ötürü de meydana gelebilmektedir.

2-Ağrı

Bacaklarda belirgin düzeyde ağrılar meydana gelmektedir. Gün arasında da var olan bu ağrılar daha aşırı çok akşamları hissedilir. Akşam olduğunda bacakları yukarıda tutma ihtiyacı yaratır. Bacakların yukarıda tutulması ile ağrılar düzelir.

3-Şişlik

Çoğu zaman ayak bileği ile baldırda şişlikler meydana gelir. Uzun zaman ayakta kalındığında görülmektedir, sabah ise şişlikler söz konusu olmaz.

4-Kaşıntı

Bacaklarda göllenen pis kan kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Çoğu zaman ayak bileğinde oluşur. Bazen hasta kaşırken kendi bacağını yaralayabilir. 

5-Kramp

Öteki şikayetlerde bulunduğu gibi aşırı ayakta kalındığında ortaya çıkan bir tür şikayettir. Bilhassa geceleri uykudan uyandırabilecek şekilde ağrılı kramplar görünebilir.

6-Cilt Renginde Değişiklik

Önlem alınmayan ve önemsenmeyen varislerde ilerleme meydana gelerek renk değişim işlemi ve yaralar gözlemlenebilir.

7-Kanama

Belirgin ilerlemiş varis vakalarında ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur. 

8-Uyuşukluk

Özellikle ayak parmaklarında ileri düzey uyuşmalar meydana gelebilir.

Varis belirtileri görüyorsanız ve tedavi olmak istiyorsanız lütfen bize ulaşın.

Varis BelirtileriSık Sorulan Sorular4
 • İç Varis Neden Oluşur?
  İç Varis Neden Oluşur?

  Varis hastalığına neden olan diğer sebeplerin tamamı iç varis için de sayılabilir. 

  Temel olarak iç varise neden olan olay genetik yatkınlıktır. Ailesinde varis hastalığı geçmişi olan kişilerin kendilerinde de varis hastalığının görülmesi ihtimali yüksektir. 

  İç varis cilt yüzeyinden görülen varis hastalığından farklı değildir. 

  İç varis bacak kaslarının içinde bulunan ve dokuların arasında görülmesi mümkün olmayan toplardamarlarda görülen varis tipidir. İç varis hastalığına yakalanan kişilerin bu hastalığın teşhisini mutlaka bir radyoloji uzmanına yaptırmaları gerekir. Radyoloji uzmanları damarların durumunu renkli doppler ultrason ile tespit ederek hastalığın seviyesini ve durumunu hastalaya bildirebilir. 

  İç varis tedavisi için hemen bize ulaşabilirsiniz. 
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

 • Varis Şikayetleri Ne zaman Ortaya Çıkar?
  1. Varis şikayetleri daha aşırı günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkarak akşama doğru artış göstermektedir.
  2. Şikayetler daha yoğun diz 6 alanında meydana gelir.
  3. akşamları evde istirahat edildiği sırada bacakların yukarıda tutulma ihtiyacı belirir.
  4. Bacaklar yürek seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edilirse rahatlama gözlemlenir.
  5. Varis çorabı kullanıldığında şikayetlerde azalış olur.
  6. Sıcak ortam yahut havaların varis şikayetlerini artırdığı bu gibi, soğuk ortam ve soğuk hava da iyi gelmektedir.
  7. Yürüyüş, spor, yüzme ve ya egzersizle azaldığı benzeri sabit ve hareketsiz kalındığında şikayetler artış göstermektedir.
 • Varisin Dereceleri Nelerdir?
  Varisin Dereceleri Nelerdir?

  Toplardamar hastalıklarının şiddeti günümüzde 0-6 arasında belirtilmektedir. Derece O, Derece 1, Derece 2, Derece 3, Derece 4, Derece 5, Derece 6.

  Derece O: Görülebilen toplardamar hastalığı yok,
  Derece 1: 1-3 mm çapında ince varisler,
  Derece 2: Çapı 4 mm üzerinde olan gerçek varisler,
  Derece 3: Bacakta şişlik,
  Derece 4: Ciltte kahverengi-siyah değişiklikler,
  Derece 5: Cilt değişiklikleri ve ayak bileği çevresinde iyileşmiş yara,
  Derece 6: Açık yara olması (hemen daima ayak bileği içi tarafında).

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • T
  Turhan Esener02.09.2017

  hocam oturduğum zaman bacaklarımda uyuşukluk oluyor, acaBa variz olabilir miyim. yürüyünce geçiyor.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Turhan bey geçmiş olsun, Tarif ettiğiniz belirtiler varis hastalığına ait belirtiler ile örtüşüyor. Varis olma ihtimaliniz vardır. Bunun için renkli doppler ultrason için randevu almanızı rica ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314