1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis belirtileri nelerdir? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Hastalar bacakta bulunan başka problemleri veya bel fıtığına bağlı ağrıları de varisle karıştırabilmektedir. Varis hastalığında çeşitli belirtiler söz konusu olur. Fakat bazen varis hastalarının hastalıklarında gözden kaçırdıkları belirtiler olabilir. Fakat bir çok fazla insan bu şikayetlerin verdiği yakınmalardan dolayı bıkar ve tedavi olmayı ister.

Çapındaki genişleme nedeniyle ten üzerine taşan damarlar varisin ilk belirtisi olabilir. Bunun dışında sızlama, ağrı, özellikle gece olunca rahatsız edici derecede fazla sıklıkla kramp ve şiddetli kaşıntılar görülmektedir. Bilhassa gün içinde bacaklarda önemli ölçüde ağırlık ve yorgunluk hissi görülür.

Varis Belirtileri

Varisli damarlar cilt altında görünen genişlemiş damarlardır. 

En kötüsü, cildin altında yatan üzüm demetlerine benzeyenlerdir ve en azından şiddetli olanları, daha küçük olan ve deriden çıkıntı yapmayan kılcal damarları (örümcek damarları olarak da bilinir) formunu alabilirler. 

Kan, venöz sistemden yeterince hızlı akmazsa ve damarları çevreleyen ince duvarlar gerilirse, herhangi bir yüzeysel damar varis haline gelebilir veya bir kılcal damara dönüşebilir. Genellikle varisli damarlarla ilişkili semptomlar, açıkça görülebilir varisler olmadan ortaya çıkabilir, ancak bacaklarınızdaki yüzeysel venöz sistemden zayıf kan akışının bir sonucu olarak da görülebilir damarların nedeni olabilir.

Varis ve kılcal damarlarıyla ilişkili bazı semptomlar şunları içerebilir:

 • Ağır veya ağrıyan bacaklar: bacaklarda olağandışı bir ağırlık hissi, bir şeyin normal olmadığını gösterir; Ağır bacaklar ağrı, dokunma hassasiyeti ve şişme eşlik edebilir
 • Kramp: anormal kramplar ve / veya bacaklarınızda zonklama kan gerektiği gibi bacaklarınızın etrafında dolaşan damarlarda havuzlama ve olmadığının bir işareti olabilir
 • Kaşıntılı ve / veya pul pul cilt: bu belirti bazen kuru cilt ile karıştırılabilir, ancak alt bacağınızda kronik kaşıntı ve pul pul cilt yaşıyorsanız, bunun nedeni varisli damarlar olabilir.
 • Şişmiş Ayak Bileği: Varisli damarlarınız varsa bacaklarınızdaki statik kanın etkileri nedeniyle ayak bileklerinizde şişme olabilir.
 • Çoğu insan için varisli damarlar genellikle estetik ve tıbbi bir  Varisli damarlar için yardıma ve tavsiyeye ihtiyacınız varsa veya varisli damarların sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Başlıca Varis Belirtileri

1-Ağırlık ve Yorgunluk Hissi

Hasta bilhassa ayakta çok uzun süre durduğunda bacaklarında ağırlık ve yorgunluk hissi meydana gelmektedir. Hasta  derhal bir yere oturarak dinlenmek, bacaklarını yukarı kaldırmak ister.  Gayet aktif bir şekilde güne başlayan şahıs birden bire bastıran yorulma hissi ile karşılaşır. Nerede olduğunun hiç bir önemi olmayıp bulduğu kaldırım, bank, koltuk yada sandalye benzeri her yere oturmak istemektedir. Yalnız burada bilinmesi gereken esas konu her yorgunluğun sonucunda varis hastalığının olmadığıdır. Yorgunluk hissi, başka nedenlerden ötürü de meydana gelebilmektedir.

2-Ağrı

Bacaklarda belirgin düzeyde ağrılar meydana gelmektedir. Gün arasında da var olan bu ağrılar daha aşırı çok akşamları hissedilir. Akşam olduğunda bacakları yukarıda tutma ihtiyacı yaratır. Bacakların yukarıda tutulması ile ağrılar düzelir.

3-Şişlik

Çoğu zaman ayak bileği ile baldırda şişlikler meydana gelir. Uzun zaman ayakta kalındığında görülmektedir, sabah ise şişlikler söz konusu olmaz.

4-Kaşıntı

Bacaklarda göllenen pis kan kaşıntı oluşumuna yol açabilir. Çoğu zaman ayak bileğinde oluşur. Bazen hasta kaşırken kendi bacağını yaralayabilir. 

5-Kramp

Öteki şikayetlerde bulunduğu gibi aşırı ayakta kalındığında ortaya çıkan bir tür şikayettir. Bilhassa geceleri uykudan uyandırabilecek şekilde ağrılı kramplar görünebilir.

6-Cilt Renginde Değişiklik

Önlem alınmayan ve önemsenmeyen varislerde ilerleme meydana gelerek renk değişim işlemi ve yaralar gözlemlenebilir.

7-Kanama

Belirgin ilerlemiş varis vakalarında ortaya çıkan tehlikeli bir durumdur. 

8-Uyuşukluk

Özellikle ayak parmaklarında ileri düzey uyuşmalar meydana gelebilir.

Varis belirtileri görüyorsanız ve tedavi olmak istiyorsanız lütfen bize ulaşın.

 • Varis olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Ayaklarınızdaki şişme varis olduğunuzu düşündürebilir ancak Varis başlangıcının ilk belirtileri sadece şişlik değildir. Ayakta uzun süre durunca ağrılarınız oluyor, cilt üstünde görünen kısımda ayak bileği ve baldırda küçük kılcal damarlar oluşuyorsa, bu ağrılar ve şişlik ayağınızı yukarıda tutmakla azalıyorsa, oturur pozisyonda uzatmakla rahatlıyorsanız varis probleminiz vardır denilebilir. Ancak mutlaka varis muayenesi olmanız gerekir. 

Varis BelirtileriSık Sorulan Sorular5
 • Varis Neden Olur?

  Varisli damarların ana nedeni, damarların şişmesine neden olan genetik bir bağ dokusu bozukluğudur. Obezite, hareketsiz bir yaşam tarzı, uzun süre ayakta durma, kabızlık ve hamilelik de katkıda bulunan faktörler olabilir. Sekonder varis olarak adlandırılan damarlar, derin venöz sistemin önceki trombotik olaylarının bir sonucu olarak da gelişebilir.

 • İç Varis Neden Oluşur?
  İç Varis Neden Oluşur?

  Varis hastalığına neden olan diğer sebeplerin tamamı iç varis için de sayılabilir. 

  Temel olarak iç varise neden olan olay genetik yatkınlıktır. Ailesinde varis hastalığı geçmişi olan kişilerin kendilerinde de varis hastalığının görülmesi ihtimali yüksektir. 

  İç varis cilt yüzeyinden görülen varis hastalığından farklı değildir. 

  İç varis bacak kaslarının içinde bulunan ve dokuların arasında görülmesi mümkün olmayan toplardamarlarda görülen varis tipidir. İç varis hastalığına yakalanan kişilerin bu hastalığın teşhisini mutlaka bir radyoloji uzmanına yaptırmaları gerekir. Radyoloji uzmanları damarların durumunu renkli doppler ultrason ile tespit ederek hastalığın seviyesini ve durumunu hastalaya bildirebilir. 

  İç varis tedavisi için hemen bize ulaşabilirsiniz. 
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

 • Varis Şikayetleri Ne zaman Ortaya Çıkar?
  1. Varis şikayetleri daha aşırı günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıkarak akşama doğru artış göstermektedir.
  2. Şikayetler daha yoğun diz 6 alanında meydana gelir.
  3. akşamları evde istirahat edildiği sırada bacakların yukarıda tutulma ihtiyacı belirir.
  4. Bacaklar yürek seviyesinden yukarıda tutularak istirahat edilirse rahatlama gözlemlenir.
  5. Varis çorabı kullanıldığında şikayetlerde azalış olur.
  6. Sıcak ortam yahut havaların varis şikayetlerini artırdığı bu gibi, soğuk ortam ve soğuk hava da iyi gelmektedir.
  7. Yürüyüş, spor, yüzme ve ya egzersizle azaldığı benzeri sabit ve hareketsiz kalındığında şikayetler artış göstermektedir.
 • Varisin Dereceleri Nelerdir?
  Varisin Dereceleri Nelerdir?

  Toplardamar hastalıklarının şiddeti günümüzde 0-6 arasında belirtilmektedir. Derece O, Derece 1, Derece 2, Derece 3, Derece 4, Derece 5, Derece 6.

  Derece O: Görülebilen toplardamar hastalığı yok,
  Derece 1: 1-3 mm çapında ince varisler,
  Derece 2: Çapı 4 mm üzerinde olan gerçek varisler,
  Derece 3: Bacakta şişlik,
  Derece 4: Ciltte kahverengi-siyah değişiklikler,
  Derece 5: Cilt değişiklikleri ve ayak bileği çevresinde iyileşmiş yara,
  Derece 6: Açık yara olması (hemen daima ayak bileği içi tarafında).

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Z
  Zafer Nuhoğlu23.09.2023

  Merhaba benim sil bacağım ve bileğim aniden şişti bir kaç yerde kan toplanması 1 cm çapında ayağımda yanma var 2 tanede küçük yumru gibi bir şey var deri altında cildiye uzmanı dışardan bakarak varis dedi urederm lipo losyon verdi sizce varisidir bu olay denize girdikten 1 hafta sonra başladı isiriktanda olabilirmi bilgim sis gece yatınca azalıyor şişlik uyusuklukta var varisin tedavi maliyeti konusunda ortalama bir fiyat verebilirmisiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Zafer bey. Muayene etmem gerekir. Gelebilirseniz bakalım. Muayene sonrası bilgi verebilirim.

 • S
  Selcan13.01.2023

  Hocam merhaba benim sol bacağımda iç varis var teşhisi konuldu namaz kılarken oturduğumda sol tarafıma yük veremiyorum sağ tarafıma yük verip dua okuyorum otururken soluma yük verememe sebebim sol bacağımda iç varis olması mı acaba ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, evet olabilir. Geçmiş olsun.

 • A
  Ahmet15.02.2020

  MERHABA, ŞİKAYETİM YUMURTALIKLARIMDA AĞRI OLMASIYDI HASTANEYE GİTTİĞİMDE YUMURTALIKLARIMDA VARİS OLDUĞU SÖYLENDİ TEVADİSİ İSE AMELİYAT OLMAK DENİLDİ.ANCAK DR AMELİYAT OLMAMI TAVSİYE ETMEDİ BU SIKINTININ AMELİYATSIZ BİR TEDAVİSİ VAR MI YADA İLAÇ TEDAVİSİYLE GEÇMESİ MÜMKÜN MÜ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ahmet bey merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Yumurtalıklarda oluşan varisleri tedavi etmiyorum. Çok başka bir şeydir ve araştırılması gerekir. Teşekkürler .

 • H
  Hasan Ileri09.09.2019

  Hocam merhaba ben HASAN size bişey sormak istiyorum benim bacağımda çok aşırı derecede varis var hatta dopuğumum aldında yumurda şeklinde şişlik var ben iki defa tedavi ğördüm ama hala aynı birde bişey sormak istiyorum varisin ilerde vuçuta zararı varmı en yakın zamamdada yanınıza ğelmeyi düşünüyorum teşekkür ederim bi açık ameliyat gazi de birde TCDD hastanesinde iğneyle yakdılar hocam ben ardık kurtulmak istiyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey merhabalar, varisli damar eğer doğru tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda genişleme yaparak pıhtı oluşturabilir ve varis yaraları dediğimiz ülserler oluştura bilir. Sosyal yaşantınızı da ciddi anlamda etkilemesi söz konusudur. Doppler ultrason çekmem gerekiyor size, muayeneden sonra bağlantılı damarlarınızda varsa onlarında müdahale edilerek kapatılması yani yakılması şarttır. Yoksa beslemeye ve ilerlemeye devam eder. Çok geçmiş olsun.

 • H
  Harun Eskil14.02.2019

  Hocam bende varis var. bu varislerin tedavisi için yer arıyorum. Ankara da varis tedavisi yapan hastane olarak nereyi tavsiye edersiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Harun bey merhaba. Ben Ankara'da bulunan özel kliniğimde varis tedavisi yapıyorum. Uygulama yöntemleri maalesef yaygın değildir ve hastanelerde yapılmadığını biliyorum. Hastalarım hastanelerde ameliyat olmak istemedikleri için ameliyatsız varis tedavisi için bir çok şehirden ve ülkenden Ankara da kliniğime tedavi için gelmektedir. Bu yüzden pek fazla bilgim yoktur. Gelmek isterseniz randevu ve detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı ararsanız size yardımcı olacaklardır. Teşekkürler.

 • Y
  Yakup Sakin08.01.2019

  Hocam benim bacaklarım ağrıyor ama hiç damar görünmüyor. Bende iç varis olabilir mi? Bir de iç varis belirtileri nelerdir? Bilgi verir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yakup bey merhabalar. İç varis olabilir ama tabii ki de sizi muayene etmeden kesin bir şey söylemem doğru olmaz. Varis olan bacaklardaki belirtiler ; ağrı,kramp,kaşıntı,ağırlık hissi,uyuşma gibi bir çok şekilde kendini belli edebilir. Detaylı bilgi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı arayabilirsiniz.

 • S
  Salih Yüzücü14.12.2018

  hocam iyi günlar sol bacağımda 8,4 mm çapında toplardamar varisi var kapakta kaçakta görünüyor ne yapmamı önerirsiniz veya gelsem lazerle ameliyat yaparmısınız. çalışmalarınzda başarılar dilerim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Salih bey merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Buradan tanı koymam ve size uygun olan işlemin ne olacağını söylemem oldukça zor. Sizi muayene etmem ve doppler ultrason çekmem gerekir. Sonucunuza göre çıkardığım venöz haritalama doğrultusunda size uygun olan tedavi planı ve yöntemleri uygulamam gerekir. Venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyatlık bir damarınız varsa endovenöz lazer ablasyon (EVLA),kılcal ve orta dereceli varislere de köpük skleroterapi uyguluyorum. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • A
  Aslı Közlü11.10.2018

  ben kendimde yukarıda saydığınız varis belirtilerinin çoğunu görüyorum. varis ağrısı ve kaşıntısı çok yoğun yaşıyorum. bu sorunu kalıcı olarak çözümü mümkün müdür? bir de size nevşehir den gelsem aynı gün tedavi olabilir miyim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aslı hanım geçmiş olsun. Varis rahatsızlığınızın aynı gün içinde tedavi edilmesi mümkündür. Yalnız gelmeden önce mutlaka durumunuzu telefon ile bildirip ona göre geniş zamanlı bir randevu almanızı tavsiye ediyorum.

 • D
  Dilek Iskender16.09.2018

  ben gebelik boyunca orta basınçlı varis çorabı giymiştim. müthiş rahatladıyor bacak ağrılarını orta basınç fazla mı gelir hata mı ettim. Rahatsa devam edebilir miyim? Ne dersiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Dilek hanım, Gebelik döneminde kullanılacak varis çoraplarında düşük basınçlı olması yeterli olur. Ben endo venöz lazer ablasyon yaptığım ileri düzey varis hastalarında bile düşük basınçlı varis çorabı kullanıyorum. Yaklaşık 8000 vakam var çorapla ilgili hiç sorun yaşamadık.

 • G
  Gökçen Akbağ16.09.2018

  Gebelik sırasında varis çorabı kullanılabilir mi? Bir de yukarıda varis çorabı hakkında tavsiyedine uygun varis çorabı sizin elinizde var mıdır? Gelsek alabilir miyiz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Gökçen hanım merhaba, Gebelik sırasında varis çorabı kullanılabilir. Hatta gebelik tipi varis çorabı var. Bu çorapların göbek kısmı çok esnek bacak kısmı normal varis çorabı şeklinde olan kilotlu çoraplar var. Bu arada uygun varis çorabı Ankara da bulunan kliniğimizden temin edebilirsiniz. Gebelik tipi varis çorabı her zaman bulunmaz gelmeden önce haber verirseniz temin ederiz.

 • Ö
  Özlem Sancak16.09.2018

  hocam bir sorum daha olacak, bu varis çorabı diz altımı kilotlu mu olsun

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Özlem hanım, kullanacağınız varis çorabı diz altı da olur kilotlu da olur. Marka ile ilgili bir tavsiye de bulunmuyorum. Dediğim özellikte olması yeterli olacaktır. Çok pahalı ürünlerden almanıza gerek yoktur.

 • Ö
  Özlem Sancak16.09.2018

  doktor hanım aklıma bir şek takılıyor şöyle ki; ben profilaktik olarak varis çorabı giymek istiyorum. öncelikle varis çorabı profilaktik olarak giyilebilir mi? eğer ki kullanılabilirse hangi tip çorap alayım. en son sorum gün içinde ne kadar kullanayım. ya da haftada ne sıklıkla kullanayım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun 18 ml hg basınçlı yani düşük basınçlı 70 denye varis çorabı giyebilirsiniz. Bacak ağrısı varsa çok rahatladır. Yorgunluk hissi de kalmaz iyi günler diliyorum.

 • T
  Turhan Esener02.09.2017

  hocam oturduğum zaman bacaklarımda uyuşukluk oluyor, acaBa variz olabilir miyim. yürüyünce geçiyor.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Turhan bey geçmiş olsun, Tarif ettiğiniz belirtiler varis hastalığına ait belirtiler ile örtüşüyor. Varis olma ihtimaliniz vardır. Bunun için renkli doppler ultrason için randevu almanızı rica ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193