1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Gebelikte Varisten Korunmak

Gebelikte varisten Korunmak için neler yapabilirim?

Gebelikte Varisten Korunmak için neler yapabilirim. Sorusunu soran anne adaylarının varise karşı alabileceği önlemler:

Varisin oluşmasını önlemek için her gün egzersiz ve spor yapmak çok faydalıdır. Zira bacakları harekete geçirmek bacak toplardamarlarının çevresindeki baskıyı artıracağı için damarın içindeki kirli kanın kalbe doğru yol almasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bacak kaslarımızın damarlara yapacağı baskıyı azaltmamak için bol bol egzersiz yapmak gerekir.

Gebelikte Varisten Korunmak

Hafif yürüyüşler ayaklarınız ve bacaklarınızı rahatlatır.

Özellikle gebeliğin belli bir aşamasından sonra her gün egzersiz ve spor yapmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle egzersizi tamamen kesmemek onun yerine daha hafif yürüyüşler yapmaya devam etmekte büyük yarar vardır. Yine aynı şekilde bu hafif yürüyüşler bacaklardaki kan dolaşımını artırarak damarlarda kirli kanın birikmesinin önüne geçilmiş olur.

Hamilelik boyunca fazla kilo almamaya çalışın. Varis hastalığının en önemli etkenlerinden birinin aşırı kilo olduğu bilinmektedir. Bu durum gebelik halinde de geçerlidir. Bu nedenle gebeliğin gerektirdiği miktardan daha fazla kilo almamak varisin oluşumunu önemli ölçüde önleyecektir.

Her fırsatta bacaklarınız ve ayaklarınızı yüksek tutun.

Varisin sonucu olarak bacaklarda biriken kirli kanın kalbe doğru gitmesini sağlamak için zaman zaman ayakları kalp seviyesinin üzerine kaldırmak gerekebilir. Bu durum özellikle gebeliğin ileri evrelerinde yapılması zorunlu bir eylemdir. Bu varisi önleyemez ancak varisin yarattığı sıkıntıların hafiflemesini sağlayacaktır.

Sırtüstü uzandığınızda ayaklarınızı yüksek bir yere koymak, oturduğunuz yerde ayaklarınızı yükseltmekten çok daha yararlıdır. Çünkü ayaklarınızın kalp seviyesinin üstüne çıktığı zaman ayaklarınız gerçek anlamda yükselmiş olur.

Bacak bacak üstüne atmadan oturun.

Bacak bacak üstüne atmam damarların sıkışmasına neden olduğu için kirli kanın bacaktan uzaklaşmasını da önler. Aynı şekilde damar içinde basınç artışına neden olmasından dolayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ayrıca topuklu ayakkabı giymeyin. Özellikle kılcal varis sorunu ayak bileklerinde bu nedenle oluşur. 

Çok oturmak ya da ayakta uzun süre durmak varisin ve varise ait şikayetlerin artmasına neden olur. Yattığınızda sol tarafınızı tercih edin. Sırtınıza ve ayak altınıza bir yastık veya yorgan koyarak da uyuyabilirsiniz.

Varis çorabı kullanmayı deneyin.

Gebelikte varisten korunmak için yapılacaklar hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Ö
  Özlem06.12.2021

  Merhabalar, şuan gebe değilim ama planlıyorum. Gebelikten hemen önce köpük tedavisi olsam bebeğe herhangi bir sorun olur mu ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba gebelik sonrası tedaviyi daha uygun görüyorum.

 • E
  Esra Bursalı13.12.2018

  Hocam merhaba, şu an 6 aylık hamileyim. Bacaklarımda varis şikayetleri oluşmaya başladı. Sitenizde okuduğum yazılara göre varis çorabı giymeye başladım. Ancak varislerim azalmıyor. Acaba tedavi yapabilir misiniz.? Kullanabileceğim bir ilaç var mı? Teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım öncelikle geçmiş olsun. Gebeliğiniz süresince kullandığınız varis çorabı sizi sadece bir nebze azaltır. Fakat gebe olduğunuz için herhangi bir ilaç kullanmayınız. Ben genel olarah hastalarımı gebelik dönceminden sonraki zamanlarda tedavi etmeyi uygun buluyorum.Varislerde oral yoldan kullanılan ilaçların maalesef ki bir tedavisi olmuyor. Varisli damarlara kesin işlemler uygulanması gerekir. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.Teşekkürler.

 • R
  Reşat Şahin03.12.2018

  Hocam merhabalar eşim ağır bir gebelik geçiriyor ve bacaklarında çok fazla varis oldu. Bu varislerin ağrısından gece uykuları çok düzensiz. Tedavi olmasını istiyorum. Ancak size sormadan ona birşey söylemek istemiyorum. Gebelikte varis tedavisi yapılabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Reşat bey geçmiş olsun. Gebelik döneminde varis tedavisi yapılamaz. Ancak gebelik döneminde gebe tipi varis çorabı giymesi tavsiye edilir. Ancak gebelik sonrası loğusalık döneminde varis tedavisi yapılabilmektedir.

 • E
  Ebru Köse01.12.2018

  Rengin hocam merhaba, benim ilk gebeliğimde bacaklarımda varis oluşmuştu. Gebelik sonrası varislerin çoğu kaybolmuştu. Ancak ikinci gebeliğimden sonra bu varisler gitmedi. Acaba bu varislerin gitmesi ne kadar sürer. Bir de tedavi olmamı tavsiye eder misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ebru hanım öncelikle geçmiş olsun. Maalesef ki tedavi olmadan bu varislerden kurtulmanız söz konusu değildir. Göz ardı etmemenizi en kısa zamanda size uygun olan tedaviyi olmanızı öneririm. Doppler ultrason çektikten hemen sonra venöz haritalama oluşturuyorum ve size uygun olan tedavi yöntemini uyguluyor,kolay yöntemden varislerinizden kurtulup sağlığınıza kavuşmanızı sağlıyorum. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.Teşekkürler.

 • N
  Nuran T11.10.2018

  hocam gebeliğin 7 inci ayındayım. bacaklarım çok şişiyor. bunu önlemek için varis çorabı giyiyorum ama çözmüyor. Ne önerirsiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nuran hanım gebelikten sonra varisleriniz oluştuysa sadece varis çorabıyla önlemeniz sadece ilerlemesinde küçük bir katkı sağlar. İleri boyutlara ulaşmadan erken zamanda teşhis ve tedavi olmanızı öneririm

 • A
  Aysel Köse23.07.2018

  Merhabalar bacaklarım hamilelik ile birlikte şişmeye başladı. Acaba varise sıcak su iyi gelir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aysel hanım merhaba, Gebeliğe bağlı olarak kan miktarınızda artış olur. Bu artışa bağlı olarak damar içi basıncında da artış gerçekleşir. Buna bağlı olarak özellikle kılcal varislerde artış görülebilir. Ancak sıcak su tedavi etmeyeceği gibi aksine daha da kötü olmasına neden olur. Bu nedenle bacak varisleriniz için sıcak suya girmeyin. Hamile varis çorabı ve soğuk su tavsiye ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193