1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis hastalığının sonlandırılması için geçmişte uygulanan yöntemlerde oldukça ağrılı ve uzun iyileşme süreleri oluyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde bulunan yeni varis tedavisi yöntemleri varis hastalarına hızlı ve konforlu tedavi imkânı sağlamıştır. Burada ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri anlatılmaktadır. Varis belirtileri görülmesi üzerine varis tedavisi kararı alındığında ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri en iyi çözümdür. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Toplumda en fazla görülen damar hastalıklarından biri olan varis hastalığı kadınların dörtte birinde, erkeklerin ise beşte birinde görülmektedir. Varisin nedenleri, belirtileri, ortaya çıkardığı şikayetler, varis hastalığından korunma yöntemleri ve varisten kurtulma yöntemleri hakkında sitemizde ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Bu konulara ilişkin başlıkları inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda ise ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerine değineceğiz.

Varis Nasıl Geçer, Ne Yapmalı?

Kılcal damar varisleri dışında her türlü varislerin tedavi edilmesi kesinlikle zorunludur. Zira bu hastalık tedavi edilmediği takdirde ilerleyen aşamalarda şikayetlerde artma, kaşıntı, ağrının yanı sıra varis yaraların açılması kaçınılmaz olacaktır. Varisten kurtulmak için ilaç, krem, varis çorabı gibi bitkisel varis tedavisi yöntemlerinin de hiçbir faydası olmayacaktır. Varisi sonlandırmak için sadece bilimsel yöntemlere başvurulması gerekir. Bilimsel olmayan hiçbir yöntemin varis hastalığını sonlandırma ihtimali dahi yoktur.

Varis hastalığının tedavisi için kliniğimizde uyguladığımız yöntemler; lazerle varis tedavisi, köpük tedavisi ve skleroterapi olarak sayılabilir.

Lazerle Varis Tedavisi  

Kliniğimizde uygulamakta olduğumuz varis tedavi yöntemlerinden en modern olanı lazerle varis tedavisidir. Lazerle varis tedavisi kılcal varislere cilt yüzeyinden uygulanan yöntem değildir. Bizim uyguladığımız lazerli varis tedavisi yöntemi lazer epilasyon gibi bir yöntem değildir. Kliniğimizde uyguladığımız lazerli varis tedavisi yöntemi çok genişlemiş olan toplardamarların kapatılması için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin bilimsel adı “endo venöz lazer ablasyon” dur. Bu tedavinin kısa adı EVLA dır.

En kalın varislerin cilt yüzeyinden boğum boğum görülen damarların tedavisi için bu yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntemde damar içine yerleştirilen lazer fiberi ile varisli damarlar içten yakılarak kapatılır. Bu işlem sırasında damarların yerinin ultrason ile tespit edilmesi ve doğru yerlerin yakılarak kapatılması gerekir. Bu nedenle lazerle varis tedavisinin girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılası gerekir. Ultrason ile işlemin takip edilmemesi halinde aslında varisli olmayan bir damarın kapatılması tehlikesi olabilir. Bu nedenle işleminizin ultrason eşliğinde yapılmasını talep ediniz.

Lazerle Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lazerle varis tedavisi yaklaşık olarak 30 dakika sürer. Bu tedavinin yapılması öncesinde varisli damarların kapatılacağı bacağın uyuşmasını sağlamak için bacak ana sinirine anestezi uygulanır. Böylece hasta işlem sırasında ağrı duymaz. Tedavinin yapılması sırasında yakılan damarın çevresindeki dokuların yanmasını önlemek için damar çevresine de sıvı verilir. Böylece damarların yakılması sırasında damarın çevresindeki kaslar yanmaz. Bu kasların işlem sırasında yanması halinde tedaviden sonra başka sorunlarla karşı karşıya kalınması önlenir. Bu nedenle de ultrason eşliğinde varis tedavisi yapılması çok büyük bir önem arz eder.

Lazerle varis tedavisinden sonra hasta yaklaşık 1 saatlik bir dinlenmeden sonra yürüyerek evine dönebilir. İşlemden sonra varis çorabı giydirilir. Bu çorap, işlemde yapıştırılarak kapatılan damarın iyice yapışmasını sağlamak için 1 ay süreyle giyilir. Daha sonra çorap giyilmesi gerekmez.

Kılcal Varislere Uygulanan Lazer Tedavisi Tercih Edilmez

Kılcal varislerin tedavisi için lazer enerjisini cilt yüzeyinden veren cihazların kullanımını çok fazla tavsiye etmemekteyiz. Zira bu cihazlar varisli kılcal damarları yakmak için verilen lazer ciltte ciddi yanıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle kılcal varislerin tedavisi için skleroterapi ya da köpük tedavisi seçeneklerini kullanmaktayız.

Köpükle Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden bir diğeri de köpükle varis tedavisidir. Bu yöntemin ayrıntılarını anlatmaya geçmeden önce belirtmek isteriz ki bu tedaviye iğne tedavisi de denildiği de olmaktadır. Kimi yerlerde bu tedaviye köpük skleroterapi olarak da isimlendirilmektedir.

Köpükle varis tedavisi varisli damarların içine verilen çok etkili aterosklerol isimli ilaç ile yapılmaktadır. Söz konusu ilaç damar içine verilmeden önce özel bir yöntemle köpürtülür. Köpük haline getirilen ilaç varisli damarın içine verilir. Bu nedenle tedaviye köpük tedavisi denilir. Köpük tedavisi için kullanılan ilaç damarın iç yüzeyine yapışır ve damarı yakarak kapatır. Bu nedenle köpük tedavisi sonrasında hafif bir yanma hissi duyulur. Böyle bir durumda köpük tedavisi sonrasında soğuk uygulama yapılması rahatlatıcı olacaktır.

Köpük Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpük tedavisi sırasında kullanılan aterosklerol isimli ilaç son derece etkili bir ilaçtır. Bu ilacın sadece damar içine verilmesi gerekir. Dokuların arasına bu ilacın kaçması halinde açık yaraların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle köpük tedavisinin ultrason eşliğinde yapılması çok büyük önemi vardır. Ultrason ile damarın yeri tam olarak tespit edilir ve böylece damarın içine ilacın verilmesi garanti edilir. Köpük tedavisinden sonra açık yaraların oluşmaması morlukların çok az olmasını sağlamak için bu işlemin ultrason eşliğinde yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Skleroterapi

Köpük tedavisine çok benzeyen bir varis tedavisi yöntemi de skleroterapi dir. Skleroterapi sırasında aterosklerol isimli ilaç köpürtülmeden damar içine uygulanmasıdır. Skleroterapi daha çok kılcal damarlar içine uygulanmaktadır.

Skleroterapi sırasında kullanılan ilacın tipi ve dozu işlemi yapan doktor tarafından belirlenir. İşlem sırasında damar içine ilacın verilmesi çok büyük önem arz eder. Bu nedenle skleroterapi yapılırken de işlemin ultrason eşliğinde yapılmasında büyük yarar vardır.

10 – 15 dakikada Varislerinizden Kurtulun

Yukarıda anlattığımız iki yöntem; köpük tedavisi ve skleroterapi gibi yöntemlerin varis tedavisinde yeri büyüktür. Bu yöntemlerin her iki de çok hızlı bir şekilde yapılır. Tedavi yaklaşık 10 – 15 dakika içinde yapılır. Tedaviden hemen sonra hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Evinizi gidebilir hatta iş yerinize dönüp işlerinize kaldığınız yerden devam bile edebilirsiniz.

Varis Tedavisi İçin Ne Kadar Öderim?

Varis tedavisi için ne kadar ödeyeceğiniz varisinizin miktarına ve tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Mesela kılcal varisleriniz varsa bu varislerin tedavisi için köpük tedavisi ya da skleroterapi yöntemine başvurulur. Burada da tedavinizin kaç seansta biteceğine bağlı olarak fiyat değişecektir. Örneğin tek seansta bitecek miktarda varisi olan bir hasta ile 3 seansta tedavi olacak hastanın ödeyeceği tedavi ücreti aynı olmayacaktır. Ücretlendirme seans başı olarak yapılacaktır. Her seansta bir ünite aterosklerol kullanılır. Böylece hasta tedavisinin ücretlendirmesini kendisi de bizzat çıkartabilir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Sonrasında Ne Yapmak Gerekir.

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin tamamında damarın kapatılması için işlem yapıldığı için kapatılan damarın kapalı kalmasını sağlamak için varis çorabı giyilmesi gerekir. Giyilen varis çorabı damarların üzerine baskı yaparak damar içinde yeniden kan akımının oluşması önlenir. Bu nedenle varis çorabının tedaviden sonra bir müddet giyilmesi çok önem arz etmektedir. Tedaviden yaklaşık 1 ay sonra bir daha varis çorabı giyilmesi gerekmeyecektir.

Ameliyatsız Varis TedavisiHasta Yorumları1
 • Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı. 02.07.2017

  Yaklaşık olarak  5-6 yıldır bacağımda oluşan varislerden şikayetçiydim. Televizyonda bir haber programında babamın izleyip beni uyarmasıyla varisler için köpük ve lazer tedavisinden haberim oldu. İnternet aracığıyla yapmış olduğum uzun araştırmalar sonucunda da  Dr. Rengin TÜRKGÜLER hocamla tanışma ve büyük titizlikle üzerinde durduğu tedavime başlamış oldum. Daha önce yaptığım başka görüşmelerde üstün körü tedaviye başlamalarına rağmen kendisi, ilk önce varisli bölgeyi ultrasonla tespit edip yapılacak işlemler hakkında ultrason sonucunda karar vermekte, ilk tedavime lazer ile başladım, diğer bölgelere de köpük tedavisi uygulanacak. Bacaklarımdaki şiddetli ağrılar kalmadı. Görüntü bozukluğu da yerini doğal bacak görünümüne bıraktı. Keşke daha önce olsaydım bu tedaviyi diyorum ve Rengin hocayı tanıdığım içinde bir o kadar şanslıyım diyor ve abartmada bulunmadığımı eklemek istiyorum (titiz çalışması ve insana verdiği değerle mesleğinde birçok başarıya imza atacağına eminim).

  Saygılarımla 

  Emine Demirkalp

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • P
  Perihan Şahin03.12.2018

  Rengin hanım merhaba, bundan 8 yıl önce varis ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası şikayetlerim azaldı. Ancak aradan geçen süre içinde yeni varisler oluştu. Bu varislerin tedavisi için size gelsem ameliyatsız varis tedavisi yapabilir misiniz. Teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Perihan hanım geçmiş olsun. Öncelikle doppler ultrason ile problemin kaynağını tespit edip varis tedavisi yapmak gerekir. Bu nedenle muayene olmak için gelmeniz gereklidir.

 • A
  Ayşe Turnalı01.12.2018

  Rengin hanım merhaba, daha önce bacaklarımdaki kılcal varisler için köpük tedavisi yapılmıştı. Ancak sürekli yenileri çıkıyor. Size gelsen bu varislerin bir daha çıkmamasını sağlayabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Ayşe hanım.Öncelikle geçmiş olsun. Doppler sonucunuza göre uygun olan işlemi yapıyorum. Benim yaptığım damarlarda herhangi bir tekrarlama söz konusu olmuyor. Fakat sağlıklı damarları korumak sizin elinizde.Onun eğitimini de kliniğimizde veriyoruz.Teşekkürler.

 • E
  Eralp Korur11.10.2018

  Hocam merhaba, benim varis sorunum var. bana uygulanacak varis tedavisi yöntemini nasıl tespit edebilirim. Sizce hangi tedavi yöntemini seçmeliyim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Eralp Bey Merhabalar. Varislerde kesin tanı için ayakta Doppler US çekerek size kesin tanı koyduktan sonra venöz haritalama oluşturmam gerekmektedir. Venöz yetmezliği,damar genişlemesi veya ameliyatlık bir damarınız varsa , ameliyatsız varis tedavi yöntemi(endovenöz lazer ablasyon) uygulanmaktadır.Kılcal ve yüzeysel ince damarlarınıza da skleroterapi köpük tedavisi uygulanmaktır. Detaylı bilgi için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • C
  Cengiz Mercan18.07.2018

  ameliyatsız varis tedavisi olmak için karar verdiğimizde kaç gün önceden size gelmem gerekir. Bi de varis muayenisini başka doktor yapmıştı. muayene olmadan ameliyat yapar mısınız.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Cengiz bey geçmiş olsun, Daha önce varis muayenenizi yapan doktorun muayenesine rağmen size tedavi uygulayacak isek mutlaka bizim de muayene etmemiz gerekir. Muayene sırasında renkli doppler ultrason ile bacaklarınızdaki varisli damarları tespit ediyoruz. Böylece nereye tedavi uygulayacağımızı belirliyoruz. Ayrıca tedavi için aynı gün işlem yapabiliyoruz. Uygulanacak tedaviyi planlamak için bir gün önceden telefon ile randevu alırsanız geldiğinizde zaman kaybetmeden tedavinizi yapabiliriz.

 • E
  Emrah Aldaner16.02.2018

  Hocam merhaba, bacaklarımda çok kalın varisler var. Bu varisleri muayene eden kalp damar cerrahı olan doktor mutlaka ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Sizin ameliyatsız varis tedavisi ile bunu çözme imkanınız var mıdır. Yoksa illa varis ameliyatı olmalı mıyım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, kalın varisler ultrason eşliğinde evla yani endo venöz lazer ablasyon ile ameliyatsız şekilde tedavi edilebilir. Ameliyattan farklı olarak ertesi gün normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bizimle iletişime geçin. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314