1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varise Tedavi Gerekir Mi?

Varise tedavi gerekir!

Semptomatik veya semptomatik komplikasyonsuz varisleri bulunan hastalarda önemli venöz hastalık komplikasyonu gelişme olasılığı yoktur. 11 yıllık bir gözlemsel çalışmada hastaların sadece %1’ inde orta dereceli varisler venöz ülserlere dönüşmüştür.

Derin ven trombozu (DVT) veya pulmoner emboli (PE) riski uzun süreli yolculuk, doğum kontrol hapı kullanımı ve hormon replasman terapisi gibi diğer risk faktörlerinin varlığında artmaz. Bununla birlikte büyük cerrahi uygulanacak varisli bazı hastalarda DVT gelişme riski artmıştır. Majör cerrahi öncesinde DVT profilaksisi olarak varis cerrahisi uygulanmasına yönelik herhangi bir delil yoktur ancak cilt altı heparin uygulaması ve sadece yüzeyel tromboflebitten kaçınmak içinse basınç çorabı uygulamaları mantıklı gibi gözükmektedir.

Varise Tedavi Gerekir Mi?

Varis tedavisinde amaç yaşam kalitesini artırmak olmalı muhtemel komplikasyon gelişiminin küçük riskini önlemek olmamalıdır. Bu yüzden semptomlar çok ciddi değilse girişimsel tedavilerden kaçınılmalıdır. Eğer diğer taraftan semptomlar hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak etkiliyorsa tedavi düşünülmelidir.

Varise Tedavi Gerekir Mi?Hasta Yorumları1
 • Etek giyebildiğim için çok mutluyum 02.07.2017

  Tavsiye üzerine varis tedavisi için gittiğim Dr.Rengin hanımın uyguladığı köpük tedavisi sonucunda etek giyebildiğim için çok mutluyum. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

  Serpil Duman

Varise Tedavi Gerekir Mi?Sık Sorulan Sorular2
 • Varis Doktoru Bana Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Bir doktor, tıbbi geçmişinizi dikkatlice gözden geçirerek ve renkli Doppler ultrason gibi invazif olmayan tanı tekniklerini kullanarak tıbbi muayene yaparak, hastalığın nedenini ve ilgili bozuklukları tespit edebilir ve sorunu çözmek için uygun konservatif veya girişimsel tedavi prosedürünü önerebilir. 

  Öneriler ve tespitler ışığında varis hastalığından kurtulmanız mümkün olabilir. 

 • Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Varis bacak toplardamarlarının görevini yapamaması dolayısıyla oluşur.

  Bacak toplardamarları görevlerini damar içinde bulunan ve kanın sadece yukarıya doğru akmasını sağlayan kapakçıklar sayesinde yaparlar. Bu kapakçıkların kanı aşağı kaçırması ile birlikte toplardamar görevini yapamaz hale gelir ve içindeki kanın oluşturduğu basınç ile genişlemeye başlar. Genişleyen damar içindeki kapakçıklar daha da bozularak artık hiç işlev göremez hale gelir.

  Varis herhangi ilaç ile bitkisel tedavi ile ya da kremle geçmez. Varis olmuş damarın çapının daralması fiziken mümkün değildir. Kullanılacak kremler ilaçlar ve bitkisel kürler tedavi etmez, şikayetleri geçici olarak hafifletebilir.

  Bu nedenle varis ya eski yöntem olan ameliyatla varis tedavisi, ya da ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri ile tedavi edilir.

  Ameliyatsı varis tedavisi yöntemleri; 
  • Lazerle varis tedavisi 
  • Buharla varis tedavisi 
  • Radyofrekans ile varis tedavisi
  • Köpükle varis tedavisi ve 
  • Skleroterapidir. 

  Zamk ile varis tedavisi de son zamanlarda ülkemizde uygulanmakla birlikte klinik sonuçları halen çok netleşmemiş olduğundan ve kullanılan malzemenin dolaşıma geçmesi riskinden dolayı kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Ayhan Ozan11.10.2018

  Benim bacaklarımda çok kalın varisler oluştu. Ancak bana hiçbir rahatsızlık vermiyor. Bu varislerin tedavi edilmesi gerekir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayhan bey geçmiş olsun, bacaklarınızda oluşan bu kalın damarların varis olmaması ihtimali vardır. Bazen aşırı spor yapanlarda atardamar sistemi damarları da belirginleşebilir. O nedenle bacaklarınızda gördüğünüz kalın damarların toplardamar varisi olup olmadığının araştırılması gerekir. Elbette eğer bacaklarınızdaki damarlar varis ise tedavi edilmesi gerekir.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193