1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis TedavisiVaris Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Endovenöz Lazer Ablasyon EVLA

Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarların cerrahi yöntemler ile bacaktan çıkarılarak yapılan tedavinin yerine uygulanan bu yöntemde, kaçak yapan damarın ameliyat yoluyla parçalar halinde dışarı alınması yerine, damar içine anjiyo gibi girilerek lazer enerjisi ile hasarlı kapağın damar içinden kapatılması esasına dayanmaktadır. Endo Venöz Lazer Ablasyon işte bu işlemin İngilizce adıdır.

 • Bu işlem sonrasında lazerle kapatılan varisli damardan artık dokuların içine kan kaçağı oluşmaz.
 • Kapatılan bu damar da vücut tarafından zamanla yok edilir.
 • Varise neden olan Safen veni yakılarak kapatıldığında gözle görülen varisler de küçülerek kaybolur.
 • Hastalıklı damar kapatıldığından diğer sağlıklı damarlar kanı taşıma görevini üstelenerek bacağın venöz dolaşımını sağlar.

Ülkemizde bu tedavi Girişimsel Radyoloji ile ilgilenen Radyoloji Uzmanlarının öncülüğünde yaklaşık 2008 yılından bu yana uygulanmaktadır.

EVLA cilt yüzeyindeki kılcal damarların lazer ile yakılması değildir.

EVLA Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından cerrahi yöntemlerle yapılacak tedavinin alternatifidir.

Avantajları

 1. Tedavi 1 saaten az sürer ve varise bağlı şikayetlerde anında iyileşme gözlenir.
 2. Hasta günlük aktivitelerinden geri kalmaz. Hayata ara vermek zorunda kalmaz.
 3. EVLA Cerrahi bir işlem değildir. Bu nedenle dikiş ve yara izi oluşmaz. Çünkü cilt kesilmez. Sadece iğne deliği kadar bir delikten girişim yapılır.
 4. Varis ameliyatına kıyasla daha yüksek başarı ve daha az varis oluşma oranı.
 5. İşlem sırasında ve sonrası hasta konforu çok yüksek olur. Hasta tedavinin sonuçlarını aynı gün gözlemleyebilir.
 6. Tedavinin başarı oranı %93-100 arasındadır.
  Bu avantajları nedeniyle, EVLA Radyoloji Uzmanı ve hastalar tarafından çok benimsenmiş ve 2006 yılından bu yana tüm dünyada Girişimsel Radyoloji ile uğraşan Radyoloji Uzmanları tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Tüm dünyada 2006 yılından itibaren EVLA ile varis tedavisi 100 yıldır uygulanan Kalp Damar Cerrahları tarafından yapılan Cerrahi tedavi sayılarını geride bırakmıştır. Ülkemizde de varis hastalıkları konusunda deneyimli Radyologların öncülüğünde hızla yaygınlaşmaktadır.

Endovenöz Lazer Ablasyonu ile varis tedavi tekniği:

 1. EVLA ile varis tedavisinde kapakçıkları hasarlı olan damar yada damarlar Doppler Ultrasonografi ile tespit edilip işaretlenir. Bu damar Büyük Safen VeniKüçük safen VeniTribüter Venler, Giacomini veni, Safen duplikasyonuna yada aksesuar safen venlerine ait olabilir. Tedavinin başarısı tüm bu damarların Doppler ile detaylı incelenmesi ve tüm hasarlı damarların tedavisi ile sağlanır.
 2. Hasarlı damar içine iğne ile girilerek tedavi yapılacak damara lazer fiberi yerleştirilir.
 3. Damar çevresine ısı etkisinin ve ağrının azaltılması için tümesan anestezi yapılır. Damar çevresindeki dokuların yanmasının önlenmesi için damar çeperine sıvı verilerek dokuların yanması önlenir.
 4. Lazer fiberi damar çapına uygun bir hızda yavaşça çekilerek hasarlı damarın tümü lazer enerjisi verilerek kapatılır. Varislerdeki basınç azalır ve gerileme hemen başlar.
 5. Kapatılan damar birkaç ay içerisinde tamamen vücut tarafından yok edilir. Bu arada kalan varis pakeleri için köpük skleroterapi tedavisi yapılır.

Endo Venöz Lazer Ablasyon ile varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Lazerle Varis Tedavisi Ankara

Lazerle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular1
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • T
  Turgut Argun11.10.2018

  Merhaba, lazerle varis tedavisi fiyatları hakkında fiyat bilgisi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Turgut bey . Fiyat bilgisi ve randevu için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • S
  Sabiha Atakul21.08.2017

  Anesteziden korkuyorum, daha önce anesteziden zor uyandım. Lazerle varis tedavisi için de anestezi gerekir dediler. Nasıl oluyor? Ya uyanmazsam? Ne olur cevap verin. Variskerim çok kötü ama anestezi çok korkutucu.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Evla varis tedavisi bir ameliyat değildir. Tedavi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biridir. EVLA işlemi yapılırken lokal anestezi uyguluyoruz. Tedavi sırasında uyutulmuyorsunuz. Bu nedenle işlem sonrasında uyanma sorunu da yaşamıyorsunuz. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314