1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Lazerle Varis Tedavisi

Endovenöz Lazer Ablasyon EVLA

Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarların cerrahi yöntemler ile bacaktan çıkarılarak yapılan tedavinin yerine uygulanan bu yöntemde, kaçak yapan damarın ameliyat yoluyla parçalar halinde dışarı alınması yerine, damar içine anjiyo gibi girilerek lazer enerjisi ile hasarlı kapağın damar içinden kapatılması esasına dayanmaktadır. Endo Venöz Lazer Ablasyon işte bu işlemin İngilizce adıdır.

Lazerle Varis Tedavisi
 • Bu işlem sonrasında lazerle kapatılan varisli damardan artık dokuların içine kan kaçağı oluşmaz.
 • Kapatılan bu damar da vücut tarafından zamanla yok edilir.
 • Varise neden olan Safen veni yakılarak kapatıldığında gözle görülen varisler de küçülerek kaybolur.
 • Hastalıklı damar kapatıldığından diğer sağlıklı damarlar kanı taşıma görevini üstelenerek bacağın venöz dolaşımını sağlar.

Ülkemizde bu tedavi Girişimsel Radyoloji ile ilgilenen Radyoloji Uzmanlarının öncülüğünde yaklaşık 2008 yılından bu yana uygulanmaktadır.

EVLA cilt yüzeyindeki kılcal damarların lazer ile yakılması değildir.

EVLA Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları tarafından cerrahi yöntemlerle yapılacak tedavinin alternatifidir.

Avantajları

 1. Tedavi 1 saaten az sürer ve varise bağlı şikayetlerde anında iyileşme gözlenir.
 2. Hasta günlük aktivitelerinden geri kalmaz. Hayata ara vermek zorunda kalmaz.
 3. EVLA Cerrahi bir işlem değildir. Bu nedenle dikiş ve yara izi oluşmaz. Çünkü cilt kesilmez. Sadece iğne deliği kadar bir delikten girişim yapılır.
 4. Varis ameliyatına kıyasla daha yüksek başarı ve daha az varis oluşma oranı.
 5. İşlem sırasında ve sonrası hasta konforu çok yüksek olur. Hasta tedavinin sonuçlarını aynı gün gözlemleyebilir.
 6. Tedavinin başarı oranı %93-100 arasındadır.
  Bu avantajları nedeniyle, EVLA Radyoloji Uzmanı ve hastalar tarafından çok benimsenmiş ve 2006 yılından bu yana tüm dünyada Girişimsel Radyoloji ile uğraşan Radyoloji Uzmanları tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Tüm dünyada 2006 yılından itibaren EVLA ile varis tedavisi 100 yıldır uygulanan Kalp Damar Cerrahları tarafından yapılan Cerrahi tedavi sayılarını geride bırakmıştır. Ülkemizde de varis hastalıkları konusunda deneyimli Radyologların öncülüğünde hızla yaygınlaşmaktadır.

Endovenöz Lazer Ablasyonu ile varis tedavi tekniği:

 1. EVLA ile varis tedavisinde kapakçıkları hasarlı olan damar yada damarlar Doppler Ultrasonografi ile tespit edilip işaretlenir. Bu damar Büyük Safen VeniKüçük safen VeniTribüter Venler, Giacomini veni, Safen duplikasyonuna yada aksesuar safen venlerine ait olabilir. Tedavinin başarısı tüm bu damarların Doppler ile detaylı incelenmesi ve tüm hasarlı damarların tedavisi ile sağlanır.
 2. Hasarlı damar içine iğne ile girilerek tedavi yapılacak damara lazer fiberi yerleştirilir.
 3. Damar çevresine ısı etkisinin ve ağrının azaltılması için tümesan anestezi yapılır. Damar çevresindeki dokuların yanmasının önlenmesi için damar çeperine sıvı verilerek dokuların yanması önlenir.
 4. Lazer fiberi damar çapına uygun bir hızda yavaşça çekilerek hasarlı damarın tümü lazer enerjisi verilerek kapatılır. Varislerdeki basınç azalır ve gerileme hemen başlar.
 5. Kapatılan damar birkaç ay içerisinde tamamen vücut tarafından yok edilir. Bu arada kalan varis pakeleri için köpük skleroterapi tedavisi yapılır.

Lazerli Varis Tedavisi (Varislerin Endovenöz Ablasyonu)

Endovenöz ablasyon varisli damarları koterize etmek (yakmak) ve kapatmak için enerji kullanır. Doktorlar bunu ağrı, şişme ve tahriş gibi semptomları hafifletmek için kullanırlar. Ablasyon güvenli, cerrahiden daha az invazivdir ve neredeyse hiç yara izi bırakmaz.

Bu tedaviyi olmadan önce doktorunuza son hastalıklarınızdan, tıbbi durumunuzdan ve alerjilerden bahsedin. Bitkisel takviyeler ve aspirin dahil olmak üzere aldığınız ilaçları listeleyin. Doktorunuz işleminizden önce aspirin, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) veya kan inceltici almayı bırakmanızı söyleyebilir. Takılarınızı evde bırakın ve gevşek, rahat kıyafetler giyin. Elbisenizi çıkarmanız ve işlem öncesi başka bir giysi giymeniz gerekebilir. Daha sonra birisinin sizi eve götürmesini planlayın.

Lazerle Varis Tedavisi nedir?

Varisli damarlar bacaklarda sıklıkla görülen anormal derecede büyük damarlardır. Normal olarak, kan kalpten bacaklara atardamarlarla ulaşırken kalbe toplar damarlar sayesinde ulaşır. Damarlar, kanın bacaklardan yer çekimine karşı dönmesini sağlayan tek yönlü valflere sahiptir. Valfler sızdırırsa, damarlarda kan birikir ve genişleyebilir veya varis oluşabilir.

Endovenöz ablasyon görüntü klavuzlu, minimal invaziv bir tedavidir. Varise yol açan anormal damarları koterize etmek (yakmak) ve kapatmak için radyofrekans veya lazer enerjisi kullanır.

Prosedürün bazı yaygın kullanımları nelerdir?

Doktorlar bu prosedürü kozmetik amaçlar için de kullanabilirler. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi semptomları hafifletmek için daha sık kullanılır:

 • Ağrıyan veya zonklayan ağrı,
 • Bacak ağırlığı / yorgunluk,
 • Şişme,
 • Cilt tahrişi veya yaraları (ülserler),
 • Cilt renk değişikliği,
 • Damarların ağrılı şişmesi (flebit).

Nasıl hazırlanmalıyım?

Bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin. Herhangi bir alerjiyi, özellikle lokal anestezi, genel anestezi veya kontrast maddelere listeleyin. Doktorunuz işleminizden önce aspirin, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID) veya kan inceltici almayı bırakmanızı söyleyebilir.

Rahat, gevşek giysiler giyin. Bel altındaki bölgedeki tüm kıyafetleri ve takıları çıkarmanız gerekecektir. İşleminizden sonra birisinin sizi eve götürmesini planlayın. İşlem sırasında bir elbise giymeniz gerekebilir.

Ekipman neye benziyor?

Bu prosedür bir ultrason makinesi, kateter, radyofrekans elektrodu veya lazer fiber ve konsol kullanır.

Ultrason tarayıcılar bir bilgisayar konsolu, video görüntüleme ekranı ve bağlı bir dönüştürücüden oluşur. Ultrason probu, mikrofona benzeyen küçük ve elde tutulan bir cihazdır. Ultrason probu, duyulamayan, yüksek frekanslı ses dalgalarını vücuda gönderir ve daha sonra geri dönen yankıları dinler. Teknolojisi  tekneler ve denizaltılar tarafından kullanılan sonar ile benzerdir.

Muayene edilen bölgeye az miktarda jel uygulanır ve ultrason probu oraya yerleştirir. Jel, ses dalgalarının prob ile incelenen alan arasında ileri geri hareket etmesini sağlar. Ultrason görüntüsü, bilgisayar monitörüne benzeyen bir video görüntü ekranında hemen görünür.

Bilgisayar görüntüyü ses şiddetine (genlik),eğime (frekans) ve ultrason sinyalinin dönüştürücüye dönmesi için geçen süreye göre oluşturur. Ayrıca sesin hangi tür vücut yapısı ve / veya dokusundan geçtiği de dikkate alınır.

Bir kateter, bir kalem ucundan önemli ölçüde daha küçük veya yaklaşık 1 mm çapında uzun, ince bir plastik tüptür. Lazer fiberler ve radyofrekans elektrotları, enerji jeneratörlerinden vücuda enerji taşıyan uzun ince tellerdir.

Lazerle varis tedavi nasıl yapılır?

Doktor, damarı görselleştirmek için ultrason kullanır. Bir fiber veya elektrot küçük bir insizyonla damar içinde istenen yere taşınır. Fiber veya elektrot çevresindeki veni çökertmek ve enerjinin ısısı için yalıtım görevi görmek üzere damar çevresindeki dokulara lokal anestezi enjekte edilir. Enerji varisli damarı ısıtır ve kapanmasına neden olur. Lazerle varis tedavisi işlemine takiben, varisli damar küçülecek ve kapanacaktır.

Varis tedavisi nasıl uygulanıyor?

Özel olarak eğitilmiş girişimsel bir radyolog ablasyon gibi görüntü kılavuzlu minimal invaziv prosedürler uygular. Bu prosedür genellikle ayaktan tedavi bazında yapılır. Bununla birlikte, bazı hastalar prosedürü takiben kontrol gerekebilir. Kontrol edilmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Radyologunuz rahatsızlığı azaltmak için önce varisli damar üzerindeki bölgeye uyuşturucu krem ​​uygulayabilir. Doktor bölgeyi cerrahi bir örtü ile temizleyecek, sterilize edecek ve kaplayacaktır.

Doktorunuz kateterin lokal anestezi ile varisli damara girdiği bölgeyi uyuşturacaktır. Doktor, damarları incelemek ve damar içine yerleştirilen kataterin izlediği yolu görmek için ultrason probunu kullanacaktır.

Bölgede çok küçük bir cilt insizyonu yapılır. İğne deliği ile açıklık oluşturulur. Ultrason rehberliği kullanarak, doktor damar içine bir kateter yerleştirir. Fiber veya elektrot kateter içerisinden sokulur. Fiber veya elektrot ucu kateteri hafifçe geri çekerek ortaya çıkar.

Lokal anestetik, ultrason rehberliği ile varisli ven etrafına enjekte edilir. Kateter yavaşça geri çekilirken lazer fiberine verilen enerji varisli damarları iç yüzeyinden dışa doğru ısıtır. Herhangi bir kanamayı önlemek için basınç uygulanır ve ciltteki açıklık bir bandajla kaplanır. Dikiş gerekli değildir. Bu prosedür genellikle bir saat içinde tamamlanır.

İşlem sırasında neler yaşayacağım?

Lazerler kullanılırken koruyucu gözlük takmanız gerekebilir. Doktor tedavi alanını temizleyecek ve uyuşturacaktır. Damar erişim bölgesine ve damarın uzunluğu boyunca lokal anestezik enjekte edildiğinden hafif iğne delikleri hissedeceksiniz. Bu alan kısa sürede uyuşacaktır. Kateter takıldığında hafif bir baskı hissedebilirsiniz, ancak ciddi bir rahatsızlık hissetmezsiniz .

Damar etrafındaki lokal anestezik enjeksiyonu prosedürün en rahatsız edici kısmıdır, çünkü genellikle damar boyunca çoklu enjeksiyonlar gerektirir. Ancak uygulanan femoral blok sayesinde bacağınızda bu ağrıyı da hissetmemeniz sağlanacaktır. Damarın ısı ile gerçekte kapatılması genellikle ağrılı değildir. Bazen, bazı insanlar damar kapanması sırasında yanan bir şeyin kokusunu veya tadını hissedebilir

Tedaviden sonra, degrade kompresyon çorabı giymeniz gerekecektir. Bu, morarmayı, hassasiyeti azaltmaya ve kan pıhtılarının oluşma olasılığını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Hava yolculuğu veya uzun süreli oturma (uzun araba yolculuğu gibi) dışında normal aktivitenize hemen devam edebilirsiniz. İyileşme döneminde aktif kalın ve yatakta çok fazla zaman harcamayın. Boşta kalmak komplikasyon olasılığını artırabilir. Ancak, prosedürü takip eden bir süre yorucu fiziksel aktiviteden kaçınmalısınız.

Sonuçları kim yorumlar ve nasıl elde ederim?

Tedavi edilen veni değerlendirmek ve olumsuz sonuçları kontrol etmek için bir takip ultrason muayenesi gereklidir. Bir hafta içinde, hedef ven başarıyla kapanmış olmalıdır. İlişkili damarları tedavi etmek için ek prosedürler ( skleroterapi veya flebektomi gibi ) gerekebilir.

Risklere karşı faydaları nelerdir?

Yararları

 • Cerrahi kesi gerekli değildir. Ciltte dikiş gerektirmeyen küçük bir iğne deliği yeterlidir. İz bırakmaz.
 • Geleneksel damar sıyırma teknikleri ile karşılaştırıldığında ablasyon daha etkilidir, daha az komplikasyona sahiptir ve iyileşme sırasında çok daha az ağrı ile ilişkilidir.
 • Ablasyon genellikle güvenlidir ve komplikasyon içermez.
 • Bu prosedür neredeyse hiç iz bırakmaz, çünkü kateter yerleşimi büyük insizyonlar değil, çok küçük cilt açıklıkları gerektirir.
 • Ablasyon standart cerrahiden daha az invazivdir.
 • Tedavi edilen damarların çoğu, işlemden 12 ay sonra ultrasonla bile görünmez olurlar.
 • Çoğu hasta semptomların hafifletildiğini bildirir ve çok az veya hiç ağrısız normal günlük aktivitelere hemen dönebilir.

Riskler

 • Cildin nüfuz ettiği herhangi bir prosedür enfeksiyon riski taşır. Antibiyotik tedavisi gerektiren enfeksiyon şansı 1000'de birden az gibi görünmektedir.
 • Bir kan damarının içine kateter yerleştiren herhangi bir prosedür belirli riskler taşır. Bu riskler arasında kan damarı hasarı, delinme bölgesinde morarma veya kanama ve enfeksiyon bulunur. Doktor bu riskleri azaltmak için önlemler alacaktır.
 • Bazı işlem sonrası morarma ve hassasiyet oluşabilir. Sıkıştırma çorabı giymek bu yan etkileri hafifletebilir.
 • Sinirlerde termal (ısı) hasarın bazı raporları vardır. Bu nadirdir ve genellikle kısa sürede geçer. Bunun olmaması için radyoloji uzmanı damarın çevresine işlem öncesinde sıvıdan bir yatak oluşturur. Bu sıvı yatak damar içindeki ısının çevredeki sinir dokularına zarar vermesini önler.
 • Tromboflebit (damarın şişmesi) nadir değildir ve tedavi edilen bölgede ağrı ve kızarıklığa neden olabilir. Genellikle alan dışı anti-inflamatuar ilaçlara iyi yanıt verir.
 • Damarlarda oluşan kan pıhtıları akciğerlere gidebilir ( pulmoner emboli ); ancak bu çok nadir bir durumdur.

Varislerin Endovenöz Ablasyonunun sınırlamaları nelerdir?

Ablasyon, varisli damarın neredeyse yüzde 100'ünü kapatmakta başarılıdır, ancak ciltte devam eden küçük, dilate dallar genellikle ek tedavi gerektirir. Bu tedaviler skleroterapiyi gerektirebilir. Doktorunuz genellikle lazerle varis tedavisinden sonra, sonraki tedavileri planlayacaktır.

Endo Venöz Lazer Ablasyon ile varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Lazerle Varis TedavisiHasta Yorumları2
 • Kabarık damarlar tamamen yok oldu 29.06.2017

  Uzun zamandır varislerimden görsel olarak rahatsızdım, taki ağrılarım başlayana kadar. Hep erteliyordum. Spor yaparken ve ayakta hareketsiz durduğumda çekilmeler ve ağrılar oluyordu. Varis ameliyatı hakkında çeşitli yorumlar okudum ve duydum (çoğu olumsuzdu).

  İnternet sitesinden Sevgili Rengin Türkgüler’in yazısını okudum. Lazer Endovenöz ve Skleroterapi yani Köpük Tedavisi hakkında. Bu tedavi yöntemlerinin , varisli damarın çıkarılarak yapılan operasyona alternatif olduğunu ve daha konforlu olduğunu yazıyordu. Hemen aradım, randevu aldım. Sevgili Rengin Hanım ve ekibi güleryüzleriyle karşılayarak ayrıntılı bilgi verdi. Tedavimin 40. Incı günündeyim.O kabarık damarlar tamamen yok oldu ve tabiki ağrılarım bitti.Bir kaç ay içinde dahada iyi olacak.Operasyon sonrası hiç ağrım olmadı , hiç ağrı kesici almadım.Teşekkürler Rengin Hanım.Başarılarınızla birçok insanı mutlu edeceğinizi biliyorum.

 • Elde ettiğimiz sonuç beni çok mutlu etti 29.06.2017

  Rengin hanımla tanıştığım için mutluyum. Varislerimin tedavisi sırasinda ve sonrasında ilgileri ve elde ettigimiz sonuc beni cok mutlu etti. Safiye hanima ve size kolay gelsin diyorum her sey icin teşekkürler.

  Nesrin Cansız

Lazerle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular1
 • Varis Şikayetleri Nasıl Azalır?

  Varis şikayetlerinin azalması ve rahatlama hissedilmesi için bazı gerçekleştirilmesi gereken uygulamalar mevcuttur. Dilerseniz bunları sayalım;

  1- Egzersiz Yapılmalı
  Anlaşıldığı üzere varis hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şikayetlerde hareketsiz kalındığı süre ortaya menfaat. Küçük egzersizler, bacak hareketleri, bisiklet sürmek yahut yüzmek bunun gibi aktiveteler ile şikayetlerden uzaklaşmak olası olabilmekte.

  2- Kilo alınmamalı aşırı kilolar verilmeli
  Fazla kilolu kişilerin bacaklarına binen yükte artış gösterdiğinden şikayetler artabilir. Dolayısıyla kilo vermek bir çok aşırı fazla sıhhat sorununda fayda gösterdiği gibi variste de işe yarayacaktır.

  3- Doğru pabuç seçimi
  Fazla yüksek topuklu yahut ayağa küçük gelen ve sıkan ayakkabıların tercih edilmesi de şikayetlerin artmasına yol açar. Dolayısıyla ayakta sorunsuz duran ve çok fazla hafif topukları yüksek olan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

  4- Bacakları yukarıda tutarak istirahat etmek
  Gün arasında akşama doğru artış işaret eden ağırlık ve yorulmak hissini bireyler evlerine giderek istirahat ederek atmak isterler. Bacaklar kalp seviyesinden daha üstte durmak şekli ile yapılacak olan istirahatler son derece yarar sağlıyor.

  5- Uzun süre oturmak ve dinlenmek
  eğer ayakta fazla zaman durdunuz ve yorulduysanız ve ya şikayetleriniz artış gösterdiyse oturmalı ve uzun bir süre dinlenmeniz gerekebilir.

  6- Bacak bacak üstüne atmamak
  Bir çok uzmana göre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır, dolayısıyla bu da varislerin artışına sebep olabileceği benzeri varis oluşumuna da yol açabilmektedir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • N
  Nurgül Gürkan01.09.2019

  Merhaba. Eşim 1 hafta önce lazer ile varis ameliyatı oldu. Doktorlar uyluğundaki damarları ameliyat yaptılar. Yapılan yerde boydan boya morarma oluştu. Bu normal midir? Bir de doktor bize bir krem verdi. Bunu 10 gün boyunca yapılan alana sürün dedi. Ben bunu biraz bastırarak sürüyorum. Acaba kararma bundan dolayı mı olmuştur? Pıhtı atma tehlikesi olabilir mi? Ne yapabiliriz? Teşekkürler.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nurgül hanım geçmiş olsun. Tedavinizi ben yapmadığım için oluşan şeyler hakkında bir şeyler söylemem doğru olmaz. Doktorunuzun size önerdiği şeyleri uygulayın eminim ki süreci yakından takip edecektir. Teşekkürler.

 • Z
  Zeki Özkanlı03.12.2018

  Doktor hanım merhaba, uzun yıllardır bacaklarımda varis ağrıları dolayısıyla şikayetlerim var. Son zamanlarda ağrılarım dayanılmaz hale geldi. Ankara da yaşıyorum. Lazerli varis tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Lütfen beni arar mısınız. Teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Lazerle varis tedavisi hakkında bilgi vermek için gün içinde sekreterim sizi arayıp bilgilendirecektir. İyi günler dilerim.

 • H
  Hasan Körükçü01.12.2018

  Hocam merhaba ben Kayseri'de yaşıyorum. Burada yapılan muayenede varis ameliyatı olmam gerektiği söylendi. Ama ben ameliyat olmak istemiyorum. Ameliyatsız varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz. Lazerle varis tedavisi olmak istiyorum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hasan bey geçmiş olsun. Ameliyatlık bir damarınız varsa endovenöz lazer ablasyon ile kolay bir yöntemle varislerinizden kurtula bilirsiniz. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • T
  Turgut Argun11.10.2018

  Merhaba, lazerle varis tedavisi fiyatları hakkında fiyat bilgisi verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Turgut bey . Fiyat bilgisi ve randevu için bize 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • S
  Sabiha Atakul21.08.2017

  Anesteziden korkuyorum, daha önce anesteziden zor uyandım. Lazerle varis tedavisi için de anestezi gerekir dediler. Nasıl oluyor? Ya uyanmazsam? Ne olur cevap verin. Variskerim çok kötü ama anestezi çok korkutucu.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Evla varis tedavisi bir ameliyat değildir. Tedavi ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biridir. EVLA işlemi yapılırken lokal anestezi uyguluyoruz. Tedavi sırasında uyutulmuyorsunuz. Bu nedenle işlem sonrasında uyanma sorunu da yaşamıyorsunuz. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193