1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ankara Varis TedavisiANKARA VARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ankara Varis TedavisiAnkara Varis Tedavisi
Merhaba;Size hangi konuda yardımcı olabiliriz ?

Varis Çorabı

Varis çorabı varis ve venöz yetmezlik tedavisinde 1848 yılından beri kullanılmaktadır. O günden beri sadeceyüksek ve orta basınç varis çorapları değil, hafif basınçlı varis çorapları bile varise ait ağrı, yanma, şişlik gibi bazı yakınmaları azalttığı bilinmektedir

Varis çorabı özellikle büyük varislere bağlı bacaklarda görülen ağrı, yorgunluk, yanma, kramp ya da ayak şişliğigibi şikayetleri azaltmak ve bacak konforunu artırmak için kullanılır. Bu konuda son derece başarılıdır. Ayrıca devamlı kullanıldığında varisin ilerlemesini de azaltabilir. Ancak bilimsel çalışmalar göstermiştir ki varis çorabı var olan varisi yok edemez. Varisin ilaçlarla ya da varis çorabı ile tedavisi mümkün değildir.

Varis Çorabı

Varis çoraplarında basınç her noktada aynı değildir. Ayak bileğinde basıncın tümünü uygular ama daha yukarı çıktıkça basınç kademeli olarak azalır. Bunun nedeni kanı aşağıdan yukarıya daha kolay yönlendirebilmesidir. Bu nedenle varis çoraplarına basıncı kademeli olarak değişen basınçlı çoraplar da denir.

Varis çorabını ne zaman giymeli, ne zaman çıkarmalı?

Varis çorabı genel olarak sabah giyilir ve gece yatmadan önce çıkarılır. Varis çorabınızı yataktan çıkmadan, ayağınızı yere basmadan giymeniz gerekir denir. Bu cümle çok uygun değildir. Varis çorabı giymek zorunda olan kişiler sırf bu kurala uymak için, tuvalete gitmeden ya da -banyo yapmak isteyenler- banyo yapmadan bu çorabı giymek zorunda kalır. Bu söylenen söz iyi niyetle söylenmektedir. Amaç ayaklarda henüz şişlik yokken varis çorabını rahatlıkla giymeniz içindir. Ancak yataktan kalkarak ayaklarınızı yere bastıktan sonra da rahatlıkla varis çorabınızı giyebilirsiniz. Çünkü bu kadar kısa sürede ayaklarda genellikle şişlik olmaz.

Yapabilirseniz, varis çorabınızı sırtüstü yatıp ayakları havaya yükselterek giyebilirseniz bacaklardaki şişliği azalttığı için size kolaylık sağlayabilir. Giymesi zor oluyorsa bazı varis çorabı giyme aparatları faydalı olabilir. Doktorunuz tersini söylemediyse yatarken varis çorabı giymeniz gerekmez. Tüm basınçlarda dizaltı, dizüstü ya da kağığa kadar uzanan varis çorapları vardır. Spor yaparken kullanabileceğiniz varis çorapları da vardır.

Varis çorabı çeşitleri

Varis çorapları uzunluklarına göre diz altı, diz üstü, kasığa kadar ve külotlu olabilir. Varis tedavisinden sonra giyilen çoraplar genellikle kasığa kadar ya da külotlu olmalıdır. Çünkü tedavi genellikle kasık bölgesini de içerir. Ama varis çoraplarını devamlı giyiyorsanız, diz altı ya da diz üstü çoraplar genellikle yeterlidir.
Varis çoraplarında basınç kademelidir. Ayak ve ayak bileği bölgesinde basınç yüksektir. Yukarı doğru uzandıkça basınç azalır. Bunun amacı kanı taşıyan toplardamarları ayak bölgesinde daha çok sıkıştırarak yukarı doğru gelmesini kolaylaştırmaktır.

Varis çorapları basınçlarına göre 3 çeşittir:

 1. Hafif basınçlı (15-20 mmHg)
 2. Orta basınçlı (20-30 mmHg)
 3. Yüksek basınçlı (30-40 mmHg)

Varis tedavisinden sonra kullanılan ve bizim de önerdiğimiz çorap basıncı orta basınçtır. Hafif basınç genellikle varisi olmayan ancak ayak şişliği olanlar tarafından kullanılır. Varisi olmayan ancak mesleği gereği uzun süre ayakta kalan ve ayak ağrıları ya da şişliği olan insanlar hafif basınçlı çorap kullanabilir. Yüksek basınçlı çorap genellikle ayak yaraları olan varis hastalarında ya da ciddi venöz yetmezlik olan hastalarda kullanılır.

Varis çorap fiyatları

Varis çorabı almak için reçete gerekmez. Genellikle tıbbi (medikal) malzeme satan firmalarda, bazen eczanelerde satılır. İnternet üzerinden de alabilirsiniz.

Varis çorapları genellikle 50-150 lira arasındadır ancak daha ucuz ve pahalıları da vardır. Sadece lazer tedavisi ya da skleroterapi gibi tedavi sonrası birkaç hafta giyecekseniz ucuz bir çorap, daha uzun süre giyecekseniz daha konforlu (biraz daha pahalı) bir çorap almanızı öneririz. Varis çorabını uzun süre kullanacak olanlar en baştan iki çift alırsa birini bir gün kullanıp yıkarken ikinci gün diğerini giyebilir. Aslında iyi kullanım için her çıkardıktan sonra yıkanmaları gerekir. Ama kısa süreli kullanacaksanız bu önemli olmayabilir.

Esnek yapısını korumak için varis çorabını yumuşak bir deterjanla ılık suda yıkamak ve kurumaya bırakmak gerekir.

Varis çorapları 3-4 ay içinde esnekliklerini kaybeder.

Varis çorabından kurtulmak isteyen kişilerin varis tedavisi Ankara'da kliniğimizden hizmet alabilir. 

Varis ÇorabıSık Sorulan Sorular1
 • Varis Çorapları Şikayetleri Azaltmada işe Yarıyor mu?

  Bazı varis hastaları muayene olmak için maalesef aile hekimlerine ya da varis hakkında bilgisiz farklı doktorlara gitme gereği duyarlar. Bu doktorlar varis konusu için yetersiz bilgiye sahip oldukları için varis çorabı reçete etmektedirler. Hasta da bu çorabı temin edip kullandığında varislerinin tamamen geçeceğini ümit eder başka bir tedbir almaz.

  Burada bilinmesi gerek en mühim etken varis çoraplarının asla tedavi etme özelliğinin olmamasıdır. Bu çoraplar sadece şikayetlerin azaltılması yönünde kullanılması gereken araçlardır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • N
  Nergis17.07.2023

  Merhaba benim sol bacağımda 1.5 cm’lik variköz dilatasyon tespit edildi. Doplerde kaçak yok. Fakat inanılmaz ağrılarım oluyor ayakta yatarken otururken. Sol orta hat sürekli olarak ağrıyor. Ne yapmamı önerirsiniz. Birde tek bacağa varis corabi giyilebilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Nergis hanım. Doppler ultrasonla muayenenizi etmeden buradan bir şey önermem ve bilgilendirmem pek doğru olmaz. Varis başlangıç seviyesindeyse tedavi edebiliyorum bu mümkün. Ancak sorunun kaynağı nedir bunu görmem ve tanı ve tedavi belirlemem gerekir. Bilgi için yetkili personelim 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan sizi aramış fakat ulaşamamıştır. Bize hattımızdan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 • S
  Sercan04.05.2023

  Hocam 23 yaşındayım sağ ve sol bacağımda çok olmamak üzere 2 3 yerde kılcar damar dikkatimi çekti bunun üzerine doktora gözükünce ultrason çekmeden varis başlangıcı çorap giy müdahale gerekmez dedi. 2 adet aldım giyiyorum ayakta çalışıyorum zaten ama tahriş ediyor birazda sağlıkla ilgili konuları kafaya takan biriyim internetten sürekli araştırıyorum ama varis baya büyük önemli hastalık fakat benim hiçbir ağrım yok öncedende yoktu sadece 10 saat çalışıyosam bacaklarım biraz dolgunlaşıyodu yani aşırı değil tabi onu anlattım doktora siz bu süreçte ne yapmamı önerirsiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, ultrasonla iç damarlarınızda bir problemli varis tespit edilmediyse varis çorabını giymenize gerek yok. Kılcal orta seviye varislerin yoğunluğu azsa sorun teşkil etmez. Ama yoğun ve işlem yapılabilir boyuttaysa Skleroterapi köpük tedavisi uyguluyorum. İlerlemeden sorunu baştan çözmüş oluyoruz.

 • P
  Pelin02.04.2023

  Merhabalar skleroterapi için kılcal damarların ne kadar olması gerekiyor arka bacağımda biraz var görünür şekilde ama ince ve rahatsız ediyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Pelin hanım tanı ve tedavi için sizi muayene etmeden bir şey demem oldukça zor. Kılcal ve orta seviye varislere skleroterapi köpük tedavisi yapıyorum. Varisleriniz çok yoğun değilse 1 seansta bitebilir.

 • M
  Medine30.03.2022

  Hocam bnm sol bacagimdan kasigima kadar varis var cok agri yapiyor bu aralar ne tedavi önerirsiniz kucuk bebegim var en kolay tedavi nedir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Medine hanım. Bırakmış olduğunuz telefon numaranızdan sizi arayacak personelim detaylı bilgi için. Sevgiler.

 • Ö
  Özlem23.02.2022

  Merhabalar, annem 2 gün önce ölü doğum yaptı. Doğuma girmeden önce doktorlar anneme varis çorabı giymesini gerektiğini söylemiş ve 2 gündür annem hiç çıkarmadan kullanıyor ve artık bacaklarının ağrıdığını söylüyor. Çorapları çıkarmalımıyız ? Doktoru 1 hafta kullan demiş.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, bu durumla ilgili kadın doğum uzmanınızın bilgisi dışında maalesef sizi ben yönlendiremem. Doktorunuza ulaşarak durumu dile getirirseniz gerekli değerlendirmeyi yaparak kararı verecektir. Sevgiler

 • H
  Hüseyin Kutlu07.06.2019

  Doktor hanım merhaba, varis muayenesi olduğum kalp damar cerrahı doktor bana varis çorabı giymemi söyledi. Varis çorabı ne işe yarar?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey merhabalar. Varis çorabı oluşan varislere herhangi bir tedavi sağlamaz. Sadece baskı yaptığı için sadece bir süre sizin rahatlamanızı sağlar. Ama sürekli olarak varis çorabı giyerek yaşamınıza devam edemezsiniz. Sıcak havalarda dahada zorlaşır.

 • M
  Mahmut Gulmez29.03.2019

  Rengin Türkgüler hanım ben de vönöź subakat yetmezliği var. Hangi doktora gittiysem seni ameliyat edemeyiz dediler bunun için neyapmam lazım kolay gelsin

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mahmut bey merhabalar. Sizi muayene etmeden, venöz haritalama çıkarmadan ve doppler ultrason çekmeden kesin bir şey söylemem ne yazık ki imkansız. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 yada (0312)224 13 14 bizi bu numaralardan ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 • A
  Aynur Önsal18.07.2017

  Solda vema safena magma uyluk segmenti Disraeli kesiminde Çapı 7mm olup genişlemiş.cilt altına uzmanım Gösteren belirgin variköz pakeler oluşturma..çalsalar manevrasıyla sürekli geri Akım mevcuttur..başka olumsuz cümle yok...bu durumda hangi Tedaviyi önerirsiniz...saygılarımla.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun, Sol vena safena magnaya (EVLA) Lazerle varis tedavisi variköz pakelere köpük skleroterapi yapılır. Bir ya da iki seansta bitebilir. İşlemler lokal anestezi altında uyutmadan gerçekleştirilir. Randevu için lütfen arayınız. 0 312 224 13 14

 • O
  Osman Çavuşoğlu21.06.2017

  bacaklarımda ve ayaklarımda çok yanma oluyor, doktor varis olabilir dedi, varis çorabı giymemi söyledi. varis çorabını giyemiyorum. zaten ayaklarım yanıyor. ne yapmalıyım.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Osman bey, varis muayenesi yapılmadan varis çorabı giymenizi uygun bulmuyoruz. Renkli venöz doppler ultrason eşliğinde varis muayenesi olmak için randevu alınız.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193